Erotyka: metafora zmysłowej seksualności

Szczere spojrzenie na seksualność i danie jej wolnej ręki poprzez uważność i przeczucia może być trudne. Erotyka to zdecydowanie temat wart poruszenia.
Erotyka: metafora zmysłowej seksualności
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2023

Kiedy odczuwamy spokój i odprężenie, jesteśmy w stanie zrównoważyć reakcje neurochemiczne i neurologiczne, które pozwalają nam zbliżyć się do orgazmu, pełnej przyjemności seksualnej. Poza tym kontekstem jednak czasami może być trudno szczerze spojrzeć na naszą seksualność i dać jej swobodę poprzez opiekę seksualną, fantazje i wyobraźnię. Krótko mówiąc, erotyka to obszar znacznie bardziej skomplikowany, niż by się mogło wydawać.

Jak widać na ilustracji tytułowej tego artykułu, jesteśmy w stanie nadać erotyczne znaczenie niemal wszystkiemu. To nasza społeczna i biologiczna natura oferuje nam taką możliwość. To wspaniałe ina pewno nie ma sensu, abyśmy z tego rezygnowali. Erotyka to niezbędny element naszego życia.

Nasza erotyka i zmysłowość, zaniedbane terytorium

Zmysłowość ma wiele wspólnego z seksualnością, ale jest bardziej związana z erotyzmem, który przenika nasz kontakt cielesny, seksualny i emocjonalny. Pośpiech w połączeniu z niezadowoleniem z wyglądu własnego ciała często uniemożliwia nam właściwe odniesienie się do swojego ciała.

Kobieta spacerująca po złotym polu w słoneczny dzień.

Zmysłowość erotyzuje nas i potwierdza nas jako kobiety i mężczyzn. Nie możemy pozwolić, aby ta potężna energia spadła daleko od żyznego gruntu, który oferuje nam natura, a także nasz język, nasza historia, nasza praca i nasze życie.

Któż nie był sfrustrowany brakiem osobistej, wspólnej inicjatywy seksualnej? Kto się nie rumienił na myśl o magii seksualnej, jaką emanują niektóre z naszych myśli? Która z nas nie odmówiła psychicznie i behawioralnie zakupu zabawki erotycznej lub bezwstydnie spojrzała na swoje kształty i okolice intymne?

Możemy położyć temu kres. Wystarczy tylko chęć odzyskania erotyzmu, naszej kobiecej zmysłowości… Zobaczmy, co możemy zrobić, aby ponownie odzyskać tę moc, którą mamy, ale którą straciłyśmy, albo nigdy jej nie kultywowałyśmy.

Stopy z kwiatem oparte o drzewo.

Erotyka – przywróć ją i zdrowie seksualne

Każda osoba może cieszyć się erotyzmem i zmysłowością. Wychodząc z tego założenia, musimy podkreślić pewien problem dotyczący kobiet. Jako kobiety,  wychowywano nas w poczuciu, że jesteśmy godne przyjemności seksualnej tylko wtedy, gdy mamy określony wygląd, kształt i wagę.

Z tego „prostego” powodu otaczają nas niekończące się lęki i niepewność, które ostatecznie decydują o tym, w jaki sposób użyźniamy podstawę naszej zmysłowej seksualności. Dlatego, aby poprawić relacje, jakie mamy ze sobą, musimy zwrócić uwagę na następujące punkty:

1. Świadomie czuj się seksownie

Poczucie atrakcyjności ma niewiele wspólnego z naszym wyglądem. Ma to raczej związek z naszą pracą wewnętrzną. Dlatego też, jeśli w ramach wewnętrznego dialogu mówimy sobie rzeczy w stylu: „Nie można mi się oprzeć” i powtarzamy to sobie co najmniej dwa razy dziennie, dajemy naszemu umysłowi wskazówki, aby uznał to za rzeczywistość.

Bodansky ujmuje to w ten sposób: „Kiedy kobieta wie, jak się ekscytować, a jednocześnie czuje się atrakcyjna, wysyła światu sygnał, który zmienia to, co inni postrzegają i przyciągają”. Załóż ładną bieliznę, czytaj powieści erotyczne, bierz zmysłowe kąpiele i fantazjuj więcej. Dotyczy to wszystkich płci i orientacji.

Wykonanie tych działań może być trudne, gdy musimy opiekować się dziećmi, pracować lub koordynować i myśleć o setkach innych spraw. Czas świadomie zdecydować, czy chcesz mieć dobre, zdrowe życie seksualne i zmysłowe.

Para trzymająca się za ręce podczas seksu - erotyka

2. Skoncentruj swoją uwagę na zmysłowości

W naszej kulturze seksualność stała się przesłanką, dzięki której można sprzedać wszystko. Jednak niewiele osób uważa ją za priorytet. Jeśli chcemy, aby nasz erotyzm, zmysłowość i seksualność uległy poprawie, możemy spędzić czas na myśleniu o tym.

Staliśmy się raczej obserwatorami niż uczestnikami. Dlatego im więcej myślimy o seksie, tym bardziej będziemy mogli się podniecić. Pieść swoją skórę, eksperymentuj z większym lub mniejszym naciskiem, oglądaj swoje ciało w lustrze, pieść swoje genitalia i dowiedz się, co jest dla Ciebie najprzyjemniejsze.

3. Erotyka a zdrowie fizyczne

Wykonywanie ćwiczeń aerobowych trzy razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut poprawia nasze samopoczucie i poprawia naszą sprawność seksualną. Dzięki aktywności fizycznej osiągniemy dobre ukrwienie miednicy i wszystkich stref erogennych, co wpłynie na poprawę doznań seksualnych. Nie zapominaj o regularnym wykonywaniu ćwiczeń Kegla.

4. Poznanie samego siebie, kolejny krok do erotyki

Jak już wspomnieliśmy przy innych okazjach, lewy górny kwadrant łechtaczki, warg i sutków to najbardziej erogenne strefy w pełnym tego słowa znaczeniu. Mamy jednak setki innych. Dlatego ważne jest, abyśmy badali i eksperymentowali z naszymi ciałami. Nie będziemy mogli nikogo zabrać w miejsce, o którego istnieniu nigdy nie wiedzieliśmy.

Znając siebie, bierzemy odpowiedzialność za swoją przyjemność. Dobrze jest szukać fantazji, które najbardziej nas ekscytują, ponieważ kiedy używamy naszej wyobraźni, aby się podniecić, nasze ciało i umysł łączą się w tej samej melodii.

Erotyka - para uprawia seks

5. Świadomie zwiększaj swoją zdolność do przyjemności

Mamy większą zdolność odczuwania i sprawiania przyjemności, niż nam się wydaje. W rzeczywistości dyscypliny i filozofie takie jak tantra pokazują nam, że możemy przeprogramować nasz układ nerwowy, aby zintensyfikować i przedłużyć przyjemność wynikającą z orgazmu.

Opanowanie tej techniki wymaga poświęcenia, zaangażowania i czasu, ale wszystko jest rekompensowane korzyściami płynącymi z większej przyjemności seksualnej na poziomie emocjonalnym i fizycznym.

6. Pomóż swojemu partnerowi być dobrym kochankiem

Nikt nie rodzi się z wiedzą, jak być dobrym kochankiem. Dlatego ważne jest, abyśmy razem z partnerem uczyli się, jak być bardziej wykwalifikowanymi w sztuce miłosnej. Orgazm nie musi być ostatecznym celem, ale możesz rozmawiać, całować i przytulać, aby zwiększyć zmysłowość seksualną w parze.

7. Kreatywność jest niezbędna do użyźniania gleby

Próbowanie nowych sztuczek pomaga nam wyrwać się z rutyny i pracować nad naszą zdolnością wyobrażania. Możliwość poszerzenia wyobrażeń o sobie i zdobycia literatury erotycznej lub ekscytującej muzyki to świetny afrodyzjak i środek pobudzający. Jesteśmy pudełkiem pełnym niespodzianek i warto kultywować tę umiejętność, aby wypełnić erotyzmem nasze życie i ciało.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.