83 najlepsze cytaty z Władcy Pierścieni

Chcesz ponownie przeżyć niektóre z najlepszych momentów z „Władcy Pierścieni”? Przygotowaliśmy listę 83 najlepszych cytatów, aby przypomnieć Ci niektóre z najbardziej epickich scen.
83 najlepsze cytaty z Władcy Pierścieni
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2023

Władca Pierścieni to jedna z najważniejszych sag literatury fantastycznej. Została napisana przez JRR Tolkiena i planował on opublikować ją w jednym tomie. Jednak ze względów redakcyjnych została opublikowana jako trylogia. Jeśli uważasz się za fana, na pewno zainteresują Cię poniższe cytaty z Władcy Pierścieni.

Od czasu publikacji w 1954 roku dzieło to było niezliczoną ilość razy adaptowane na potrzeby sceny, radia i kina. Chociaż powstało już kilka adaptacji na duży ekran, dopiero wersje Petera Jacksona utrwaliły sagę właśnie w tym formacie.

Prezentowane w tym artykule cytaty z Władcy Pierścieni pochodzą z książki i filmów. Niektóre są wzięte również z Hobbita. Mamy nadzieję, że Ci się spodobają.

83 najlepsze cytaty z Władcy Pierścieni

Nowe pokolenie fanów po raz pierwszy zetknęło się z sagą dzięki adaptacjom filmowym, które ukazały się w latach 2001-2003 . Trylogia ta zdobyła 17 Oscarów, co było wówczas rekordem.

1. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Nawet najmniejsza osoba może zmienić bieg przyszłości” (Galadriela)

Naszą listę najlepszych cytatów zaczynamy od zdania, które nadaje sens całej fabule. Rzeczywiście, jeśli skupimy się na roli, jaką hobbici odgrywają w książce i filmie, cytat ten jest dość pouczający.

Pojawia się on podczas spotkania Galadrieli i Froda w Drużynie Pierścienia, pierwszej części trylogii.

2. „Niewiele innych smutków pośród złych losów tego świata ma większą gorycz i wstyd dla serca mężczyzny niż widok miłości damy tak pięknej i odważnej, że nie można jej odwzajemnić” (Aragorn)

Aragorn jest jedną z najbardziej znanych postaci w całej sadze książek i filmów. Jest synonimem odwagi, śmiałości, inteligencji i siły. Jest jednym z bohaterów opowieści. Prowadzi między innymi Drużynę Pierścienia po upadku Gandalfa, bitwę na Polach Pelennoru oraz armię Rohanu i Gondoru przeciwko atakowi Mordoru.

3. „Świat jest rzeczywiście pełen niebezpieczeństw i jest w nim wiele ciemnych miejsc; ale wciąż jest wiele rzeczy jasnych i chociaż we wszystkich krajach miłość miesza się teraz ze smutkiem, być może równocześnie staje się większa” (Haldir)

Choć w filmach jego rola jest raczej drugorzędna, w książkach elf Haldir aktywnie uczestniczy w udzielaniu schronienia Drużynie Pierścienia. Te słowa bardzo dobrze opisują motywy jego działania, zwłaszcza gdy ukazuje się kontrast między ciemnością a światłem, który pojawia się w całej akcji.

4. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Ten, kto coś rozbija, aby dowiedzieć się, co to jest, porzucił ścieżkę mądrości” (Gandalf)

Oczywiście nasze cytaty z Władcy Pierścieni są pełne nauk Gandalfa. Mag, a dokładniej istari, to kolejna ukochana postać w sadze, której nie sposób nie lubić.

Gandalf - cytaty z Władcy Pierścieni

5. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Wolałabym dzielić z Tobą życie, niż samotnie stawiać czoła wszystkim wiekom tego świata” (Arwena)

Ten cytat mówi dalej: „ Żyję śmiertelnym życiem”. Wypowiada je Arwena w obecności Aragorna, jako część przysięgi, którą pieczętują na kopcu Cerina Amrotha.

Arwena jest półelfem, lepiej znanym jako peredhel. Przyznano jej nieśmiertelność i życie w Błogosławionym Królestwie. Wyrzeka się tego daru na rzecz utrzymania związku z Aragornem.

6. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Śmierć to tylko kolejna droga, którą wszyscy musimy przejść” (Gandalf)

Biorąc pod uwagę charakter dzieła, wiele cytatów z Władcy Pierścieni koncentruje się na śmierci, bólu i wojnie, ale oczywiście także na nadziei, zwycięstwie i odwadze. Rzeczywiście, przez całe życie wszyscy podążamy różnymi ścieżkami, które prowadzą nas do nierównych miejsc przeznaczenia, ale ostatecznie wszystkie zbiegają się w jednym: śmierci.

7. „Nie znam połowy z Was tak dobrze, jak powinienem, a mniej niż połowę z Was lubię w połowie tak dobrze, jak na to zasługujecie” (Bilbo)

Bez wątpienia jeden z najzabawniejszych cytatów z Władcy Pierścieni, który każdy fan zapamięta ze szczególną sympatią. Bardzo dobrze ukazuje postać hobbitów, a dokładniej postać Bilbo Bagginsa. Zostało to częściowo uchwycone w adaptacjach filmowych.

8. „Niewierny jest ten, kto żegna się, gdy droga ciemnieje” (Gimli)

Znany również jako Gimli, syn Glóina, jest postacią, którą wszyscy pamiętamy z powodu ciągłej rywalizacji między krasnoludami i elfami.

Mimo to Gimli jest bardziej otwarty, do tego stopnia, że uważa się za przyjaciela elfa Legolasa. Biorąc pod uwagę odwagę, zaangażowanie i lojalność bohatera, słowa te doskonale pasują do cech, które ukazuje podczas rozwoju całej historii.

9. „Niech nie ślubuje podążać w ciemności, kto nie widział zapadnięcia nocy” (Elrond)

Elrond to kolejna legendarna postać w ścisłym tego słowa znaczeniu, której nie mogło zabraknąć w naszej kompilacji najlepszych cytatów z Władcy Pierścieni. Wypowiada to natychmiast po tym, jak Gimli powiedział wcześniej cytowane zdanie. Metafora ciemnej ścieżki jest stałym elementem twórczości Tolkiena.

10. „Czy to nie dziwny los, że cierpimy tyle strachu i wątpliwości z powodu tak małej rzeczy?” (Boromir)

Wydaje się, że to niewinne zdanie, ale tylko wtedy, gdy nie jest interpretowane w kontekście filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Drużyna przekracza przełęcz Caradhras, a Frodo ślizga się i gubi pierścień na śniegu. Boromir podnosi go i z pożądaniem wypowiada te słowa. Jest to wydarzenie, które poprzedza to, co musi nadejść.

11. „Nie kłopoczcie zbytnio swoich serc myślami o dzisiejszej drodze. Może ścieżki, którymi każdy z was będzie kroczył, są już wytyczone przed waszymi stopami, chociaż ich nie widzicie” (Galadriela)

Los zawsze czai się na horyzoncie podczas rozwoju fabuły trylogii. Nigdy jednak nie czyni tego w sposób zdecydowany. Przykład tego można znaleźć w tym cytacie Galadrieli. Poprzedza ona przygodę, jaka czeka członków Drużyny Pierścienia.

12. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Czy przygody kiedyś się kończą? Chyba nie. Ktoś zawsze musi kontynuować historię” (Bilbo)

Każda wielka przygoda ma swoją historię, która ją poprzedza i tę późniejszą, o czym dobrze wiedzą fani tej sagi, a te słowa Bilbo Bagginsa są nieodzowne na każdej liście cytatów z Władcy Pierścieni. Jeśli uważnie śledziłeś historię, będziesz wiedział, że życie tego hobbita jest naprawdę pełne przygód.

13. „Ten dzień nie należy do jednego człowieka, ale do wszystkich. Odbudujmy wspólnie ten świat, abyśmy mogli uczestniczyć w dniach pokoju” (Aragorn)

Te słowa są wypowiadane w Powrocie Króla, gdy historia dobiega końca. Bardzo dobrze podsumowują ideę wojny przedstawioną w książkach i filmach. To nie jest bezsensowna wojna, ale taka, która jest uzasadniona ze względu na pokój. W rzeczywistości ujawnia wartości i odwagę Dúnedainów.

14. „Możesz się czegoś nauczyć i niezależnie od tego, czy to, co widzisz, jest sprawiedliwe, czy złe, może to być korzystne, lub też nie. Widzenie jest zarówno dobre, jak i niebezpieczne” (Galadriela)

Liczba wypowiedzi Galadrieli w naszej liście cytatów sugeruje znaczenie tej postaci w rozwoju fabuły. Jest także jedną z osób najbardziej związanych ze światem duchowym. Przyczynia się do tego jej doskonały i anielski wygląd. Rzeczywiście, to nie przypadek, że jest jednym z najwybitniejszych elfów Noldorów.

15. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Odwagę można znaleźć w mało prawdopodobnych miejscach” (Gildor)

Kolejny elf Noldorów. Pomimo tego, że nie odgrywa głównej roli w historii, dzięki mądrości jego słów, to, co mówi, wywiera wpływ na innych. Na przykład odwaga zwykle wypływa z postaci, które początkowo wykazują największy zapał. Takich jak Frodo i Bilbo.

16. „Więc nie bądź zbyt chętny do wymierzania śmierci w sądzie. Bo nawet bardzo mądrzy nie widzą wszystkich szczegółów” (Gandalf)

Mądrość Gandalfa jest niewątpliwie najlepszą pomocą dla otaczających go ludzi. Ten cytat pochodzi z Drużyny Pierścienia, chociaż jest niekompletny. Później pokażemy Ci drugą część cytatu, który uzupełnia układankę.

17. „Nawet ciemność musi minąć. Nowy dzień nadejdzie. A kiedy słońce zaświeci, będzie świecić jaśniej. To były historie, które pozostały z Tobą. To coś znaczyło. Nawet jeśli byłeś zbyt mały, by zrozumieć dlaczego” (Sam)

Samsagaz Gamgei dzięki swojej uczciwości jest niezapomnianą postacią. Ze wszystkich jego słów te są najbardziej wymowne w kultowej sadze.

Niewątpliwie dostrzeganie światełka na końcu tunelu, gdy czai się tylko ciemność, jest jedną z cech charakterystycznych tych, którzy są częścią fabuły. Determinacja i optymizm Sama wielokrotnie podnoszą Frodo na duchu.

18. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Nie wszyscy, którzy wędrują, są zgubieni” (Bilbo)

Te słowa są osadzone w wierszu, który Bilbo dedykuje Aragornowi. Ponieważ bez wątpienia jesteś fanem sagi, prezentujemy go w całości.

„Bywa, że szczere złoto nie błyszczy,

Nie każdy błądzi, kto wędruje,

Nie każdą siłę starość zniszczy.

Korzeni w głębi lód nie skuje.

Z popiołów strzelą znów ogniska,

I mrok rozświetlą błyskawice;

Złamany miecz swą moc odzyska,

Król tułacz wróci na stolicę”.

19. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Wszystko, co musimy zrobić, to zdecydować, co zrobić z czasem, który jest nam dany” (Gandalf)

Podobnie jak w przypadku innych naszych cytatów z Władcy Pierścieni, aby zrozumieć te słowa, musisz umieścić je w ich kontekście. Pochodzą z rozmowy z Frodo, kiedy mówi: „Chciałbym, żeby to się nie wydarzyło za moich czasów”, na co Gandalf odpowiada: „Ja też. I tak samo wszyscy, którzy dożywają takich czasów. Ale nie jest nam dane decydować. Wszystko, o czym musimy zdecydować, to co zrobić z czasem, który jest nam dany”.

20. „Często nadzieja rodzi się, gdy wszystko jest już odpuszczone” (Legolas)

Elf Sinda to kolejny bohater tej historii. Wyróżnia się nieustraszonością i odwagą. Jego słowa szczególnie dobrze łączą się z postawą bohaterów w niektórych mrocznych fragmentach fabuły. Mimo znalezienia się w otchłani, zawsze znajdują nadzieję na kontynuację.

21. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Zdrajca może się zdradzić i czynić dobro, którego nie zamierza” (Gandalf)

To jeden z cytatów które najbardziej odzwierciedlają rozwój historii. Rzeczywiście, zdrada jest duchem, który jest zawsze obecny w całej sadze, do tego stopnia, że często przyczynia się do zwrotów akcji. Ponieważ Gandalf jest tak mądrą postacią, to naturalne, że ostrzega innych o tej charakterystyce osób, które uważa za zdrajców.

22. „Elfy rzadko udzielają nieostrożnych rad, ponieważ rady są niebezpiecznym darem, nawet od mądrych do mądrych, a każda droga może się źle skończyć” (Gildor)

Elfy są przedstawiane jako istoty pełne mądrości. Są metodyczne w tym, co mówią i robią, upewniając się, że zachowują dystans w sprawach, które ich nie dotyczą.

23. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Bohater odgrywa tylko niewielką rolę w wielkich czynach” (Gandalf)

To tylko suma powtarzających się działań wielu bohaterów. Jedna osoba sama nie może całkowicie zmienić biegu przeznaczenia, ale potrzebuje pośrednictwa innych.

24. „Dom jest za nami, świat przed nami i jest wiele ścieżek do przebycia. Przez cień na skraj nocy, aż wszystkie gwiazdy zapłoną” (John Ronald Reuel Tolkien)

Ten wiersz jest umieszczony w trzecim rozdziale pierwszej księgi sagi. Pojawia się w utworze, którego autorem jest Bilbo, chociaż we fragmencie śpiewają go Frodo, Pippin i Sam. Jest to jedna z ostatnich zwrotek wiersza, po której następują następujące słowa: „Wtedy, świat za sobą i dom przed nami, wrócimy do domu i do łóżka”.

25. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Nie powiem: ‘nie płacz’, bo nie wszystkie łzy są złe” (Gandalf)

Oto niektóre z ostatnich słów Gandalfa skierowanych do Drużyny Pierścienia. W rzeczywistości jest to pełne zdanie: „Cóż, oto wreszcie, drodzy przyjaciele, nad brzegiem morza, nadchodzi koniec naszej społeczności w Śródziemiu. Idźcie w pokoju!”.

26. „Jeden pierścień, aby wszystkimi rządzić, jeden pierścień, aby je znaleźć, jeden pierścień, aby zebrać je wszystkie i związać w ciemności” (JR Tolkiena)

Spośród wszystkich cytatów z Władcy Pierścieni, ten jest jednym najelpiej zapamiętanych. Chodzi o napis wykuty na pierścieniu w języku Tengwar. Pojawia się na krawędzi pierścienia pod wpływem wysokich temperatur. Te słowa, wypowiedziane na głos są bolesne dla Elfów.

Pierścień mocy - cytaty z Władcy Pierścieni

27. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Często w kłamstwach prawda jest ukryta” (Glorfindel)

Otrzeźwiająca treść tych słów mówi nam, że mógł je wypowiedzieć tylko elf. W filmie Glorfindel nie jest głównym bohaterem, chociaż częściowo pojawia się w książce i niektórych adaptacjach gier wideo.

28. „Męstwo potrzebuje najpierw siły, a potem broni” (Boromir)

Nie trzeba wielkiej wyobraźni, aby uświadomić sobie potężną prawdziwość tego stwierdzenia. W rzeczywistości wiele postaci w trakcie tej historii potrzebowało tylko odwagi, aby udowodnić swoją wartość. Na przykład Frodo i Sam.

29. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Chwała chwalebnych jest ponad wszelką nagrodą” (Faramir)

Oprócz nagród materialnych ważny jest honor wojownika lub bohatera. Co ciekawe, Tolkien zwrócił uwagę, że postać Faramira to ta, która posiada największą liczbę cech jego własnej osobowości. Dlatego w pewnym sensie jest częściowym odbiciem tego, jak postrzegał siebie Tolkien.

30. „Mądrzy mówią tylko to, co wiedzą” (Gandalf)

To dlatego on i inni magowie mówią w tak wyważony sposób. Być może powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na te słowa, mając na uwadze czasy, w których żyjemy.

31. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Świętowanie prostego życia nie jest niczym złym” (Bilbo)

Cechą charakterystyczną bohaterów sagi jest pokora. Chociaż nie jest to cecha charakterystyczna wszystkich postaci, generalnie większość z nich to pokorne istoty. Pokorni w działaniu, myśleniu i sposobie życia. Najlepszym przykładem jest Frodo, główny bohater.

32. „Jest coś dobrego na tym świecie, panie Frodo. I warto o to walczyć” (Sam)

Te słowa zachęty są używane przez Sama, aby poprawić nastrój Froda i dodać mu odwagi w Dwóch Wieżach. To nie jedyne słowa, które kieruje do powiernika pierścienia. W rzeczywistości w całej trylogii odkrywamy, że często pomaga on hobbitowi kontynuować, gdy ten traci nadzieję.

33. „Jak podnieść wątki starego życia? Jak iść dalej, gdy w głębi serca zaczynasz rozumieć, że nie ma już powrotu? Niektórych rzeczy czas nie jest w stanie naprawić. Są rany, które sięgają zbyt głęboko, gdyż zawładnęły naszym życiem” (Frodo)

Te słowa wieńczą zakończenie fabuły Powrotu Króla. Niewątpliwie jest to jeden z wielu cytatów z Władcy Pierścieni, które można łatwo zastosować w prawdziwym życiu. Utożsamić się z tymi słowami mogą zwłaszcza osoby, które mają za sobą przerażające wydarzenia.

34. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Często nieproszony gość okazuje się najlepszym towarzystwem” (Eomer)

Zwłaszcza gdy ten, kto go przyjmuje, zawsze trzyma drzwi bractwa otwarte, jak ma to miejsce w przypadku krasnoludów i hobbitów. Chociaż Eomer nie jest protagonistą w dwóch ostatnich dziełach literackich, odgrywa znacznie głębszą rolę niż w adaptacjach filmowych. Książki przedstawiają jego związek z inną fikcyjną postacią, Erkenbrandem.

35. „Śnieg jest w porządku w piękny poranek, ale lubię leżeć w łóżku, kiedy pada” (Sam)

Humor pojawia się w trylogii w różnych momentach, szczególnie w tych, w których następuje wytchnienie od bólu czy wojny. W rzeczywistości Pippin, Merry, Sam i Frodo używają humoru, kiedy tylko jest to możliwe. Co więcej, często identyfikujemy się z ich słowami.

36. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Gdyby wielu z nas ceniło jedzenie, radość i śpiew ponad gromadzone złoto, świat byłby weselszy” (Thorin)

To nie jest cytat z Władcy Pierścieni. Pochodzi z Hobbita. Jednak wspomnieliśmy wcześniej, że kilka naszych cytatów będzie pochodzić z tej publikacji. Słowa wypowiedział Thorin II Dębowa Tarcza.

37. „To niebezpieczna sprawa, Frodo, wychodzić za drzwi. Wchodzisz na drogę, a jeśli nie utrzymasz stóp na wodzy, nie wiadomo, dokąd Cię zawiodą” (Bilbo)

Podróżowanie nieznanymi ścieżkami to kolejna stała w rozwoju trylogii. Wszyscy bohaterowie wkraczają na ścieżki, które znają tylko częściowo, lub których nie znają zupełnie. Większość z nich udaje się w miejsca, do których nie planowała się wybrać.

38. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Ale w końcu to tylko przemijająca rzecz, ten cień. Nawet ciemność musi przeminąć” (Sam)

Pomysł, że ciemność jest ulotna, a światło jest zawsze się zbliża, tworzy niektóre zwroty akcji w trylogii. Zasada ta jest również utrzymywana w filmach i dodatkowo podkreślana przez wizualną moc scen.

39. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Człowiek ścigany czasami męczy się nieufnością i tęskni za przyjaźnią” (Aragorn)

Mając na uwadze wszystkie przygody, jakie musieli przeżyć członkowie Drużyny, nie sposób by nie powstały między nimi więzi przyjaźni.

40. „Jednak taki jest często bieg czynów, które poruszają kołami świata: małe ręce wykonują je, ponieważ muszą, podczas gdy oczy wielkich są gdzie indziej” (Elrond)

Niepozorne osoby, takie jak Frodo i Sam, okazały się głownymi odpowiedzialnymi za zniszczenie pierścienia. Jeśli zinterpretujemy te słowa i połączymy je z innymi zwrotami z Władcy Pierścieni, zobaczymy, że Tolkien twierdzi, iż odwaga, siła, inteligencja i znaczenie mogą ujawniać się u tych, u których najmniej się spodziewamy.

41. „Wielu, którzy żyją, zasługuje na śmierć. A niektórzy, którzy umierają, zasługują na życie. Czy możesz im je dać? Więc nie bądź zbyt chętny do wymierzania śmierci w sądzie” (Gandalf)

Czy pamiętasz, jak w poprzednich cytatach Gandalfa z Władcy Pierścieni powiedzieliśmy, że jeden jest niekompletny? (Numer 16). Oto druga część zdania, która nadaje sens tym słowom.

42. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Wiele jest dziwnych okazji na świecie… a pomoc często przychodzi z rąk słabych, gdy mądrzy się wahają” (Gandalf)

Do tej pory trzy różne postacie mówiły, jak cenne mogą być słabe postacie, w przeciwieństwie do tych pozornie silniejszych lub odważniejszych. Jak już wspomnieliśmy, przekłada się to również na realne życie.

43. Cytaty z Władcy Pierścieni: „To właśnie praca, która nigdy się nie rozpoczęła, zajmuje najwięcej czasu” (Sam)

Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych cytatów motywacyjnych z Władcy Pierścieni. To taki, którego możesz użyć nawet sam, gdy obawiasz się czegoś zacząć. Niezależnie od tego, czy jest to coś małego, czy dużego, nigdy tego nie skończysz, jeśli nie zrobisz pierwszego kroku.

44. „Może nadejść dzień, kiedy ludzka odwaga zawiedzie, kiedy opuścimy naszych przyjaciół i zerwiemy wszelkie więzy wspólnoty. Ale to nie jest ten dzień” (Aragorn)

Społeczność zawsze promuje w jednostce wartości lojalności i koleżeństwa. Jeśli przełożymy to na prawdziwe życie, możemy powiedzieć, że wielkie wyczyny są łatwiejsze do osiągnięcia, gdy masz wsparcie przyjaciół.

Aragorna

45. Cytaty z Władcy Pierścieni: „W razie wątpliwości… po prostu podążaj za nosem” (Gandalf)

Właściwie całe zdanie brzmi: „Jeśli masz wątpliwości, Meriadoc… po prostu podążaj za swoim nosem”. Wypowiada to Gandalf w Drużynie Pierścienia, zanim zejdzie w ciemność. Podobnie jak wiele naszych cytatów z Władcy Pierścieni, zostało to powiedziane w przezabawnym kontekście.

46. „Świat się zmienił. Czuję to w wodzie. Odczuwam to na lądzie. Czuję to w powietrzu. Wiele z tego, co kiedyś było, przepadło, bo nikt, kto to pamięta, już nie żyje” (Galadriela)

Zarówno w prawdziwym życiu, jak i w tej historii, zmiana charakteryzuje ewolucję historii. Przechodzimy przez okresy wojny, po których następują okresy pokoju, tylko po to, by ponownie wpaść w niekończący się cykl.

Jak pewnie zauważasz, nie jest to coś, co można znaleźć tylko we wszechświecie Tolkiena, ale leży też u podstaw ludzkości.

47. „Pierścień nie może zostać zniszczony, Gimli, synu Glóina, żadnym statkiem, który tu posiadamy. Musi zostać zabrany w głąb Mordoru i wrzucony z powrotem do ognistej otchłani, z której pochodzi. Musi to zrobić jeden z was” (Elrond)

Te słowa są o tyle ważne, że stanowią punkt wyjścia dla wszystkiego, co dzieje się później. Wymawia je elf Elrond, kiedy powstaje Drużyna Pierścienia, w pierwszej księdze trylogii.

48. „Teraz w końcu musimy obrać trudną drogę, drogę nieprzewidzianą. Tam leży nasza nadzieja, jeśli taka w ogóle istnieje. Aby wejść w niebezpieczeństwo – do Mordoru. Musimy wysłać Pierścień do Ognia” (Elrond)

To zdanie jest uzupełnieniem poprzedniego. Czytelnik lub widz, który dopiero zbliża się do trylogii, odkrywa w ten sposób preludium do fabuły, która rozwinie się w trakcie podróży. Nawet słuchane lub czytane po raz kolejny są szokujące dla prawdziwego fana.

49. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Czarodziej nigdy się nie spóźnia ani nie jest za wcześnie, przybywa dokładnie wtedy, kiedy ma na to ochotę” (Gandalf)

Nie moglibyśmy sporządzić listy najlepszych cytatów z Władcy Pierścieni bez uwzględnienia tego cytatu z Gandalfa. Wielu uważa go za jedno z najbardziej charakterystycznych, ponieważ pojawia się w całej historii. Krótko mówiąc, Gandalf zawsze przybywa, kiedy chce, we właściwym czasie.

50. „Możesz nam zaufać, że będziemy z Tobą na dobre i na złe – do samego końca. I możesz nam zaufać, że dochowamy każdego Twojego sekretu – lepiej niż Ty sam. Ale nie możesz nam ufać, że pozwolimy Ci samotnie stawić czoła kłopotom i odejść bez słowa. Jesteśmy Twoimi przyjaciółmi, Frodo” (Merry)

Czy może być lepszy opis przyjaźni? Jak wspomnieliśmy wcześniej, przyjaźń często przewija się w całym dziele.

51. „Gdzie jest życie, jest nadzieja” (Sam)

Jeden z wielu cytatów Sama z Władcy Pierścieni zapewniał jego panu, Frodo, siłę i zachętę. Słowa te znajdują się również w przysłowiach kilku krajów, a nawet w źródłach biblijnych.

Na przykład w Kaznodziei Salomona 9, 4-6 czytamy: „Każdy, kto jest wśród żyjących, ma nadzieję – nawet żywy pies jest lepszy niż zdechły lew!”. A w drugiej części Don Kichota Cervantes twierdzi , że „aż do śmierci wszystko jest życiem”.

52. „Nie zapomni swojego smutku, ale nie zaciemni on jego serca, lecz nauczy go mądrości” (Aragorn)

Ból może zakończyć się na dwa sposoby: może skończyć się większym bólem lub stać się źródłem mądrości. Większość bohaterów tej historii stoi lub stanęła w obliczu trudnych wydarzeń. To właśnie wtedy bohaterowie sagi pokazują, kim naprawdę są.

53. Cytaty z Władcy Pierścieni: „To nie jest rozpacz, bo rozpacz jest tylko dla tych, którzy widzą koniec ponad wszelką wątpliwość. My nie” (Gandalf)

Właśnie dlatego, nawet gdy wszystko jest przeciwko nim, Drużyna idzie naprzód. Istnieją tysiące powodów, dla których można zrezygnować z podróży. Jednak nadzieja oznacza, że mogą odwrócić się od tego pomysłu i dążyć do swojego celu.

54. „Wojna musi istnieć, gdy bronimy naszego życia przed niszczycielem, który pożarłby wszystko; ale nie kocham jasnego miecza za jego ostrość, ani strzały za jej szybkość, ani wojownika za jego chwałę. Kocham tylko to, czego bronią”. (Faramir)

Jak wspomnieliśmy w odniesieniu do innych cytatów z Władcy Pierścieni, idea wojny w tej pracy zawsze obraca się wokół celu: pokoju. Istotnie, symboliczni wojownicy sagi nie chcą prowadzić wojny tylko po to, by rozlać krew. Wręcz przeciwnie, robią to z mocnym przekonaniem, że poprzez wojnę zostawią za sobą ciemność i przyjmą światło.

55. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Światło księżyca zagłusza wszystkie oprócz najjaśniejszych gwiazd” (JR Tolkien)

Jest to jasność, która nie ma nic wspólnego z rozmiarem ani odległością, tylko z możliwością świecenia. Światło, które towarzyszy naszym podróżnikom, wystarczy, aby nie dali się owinąć płaszczem ciemności. Chociaż niektórzy mogą ulec pokusie, łączą siły, by powrócić na właściwą ścieżkę.

56. „To komfort nie mylić się we wszystkich punktach. Czyż nie wiem o tym aż za dobrze!” (Gandalf)

Innymi słowy, nawet najmądrzejsi podejmują złe decyzje. Kiedy myślimy o mądrej osobie, zwykle interpretujemy ją jako kogoś, kto nie popełnia błędów. Jednak, jak uczy nas Gandalf tym zdaniem, jest to komfort zapewniony niewielu.

57. „Nie gardź litością, która jest darem łagodnego serca” (Faramir)

Jest to dar, który posiada kilka postaci w trylogii. Współczucie dla tych, którzy cierpią, jest darem, którym niewielu się chlubi. Ale Frodo jest jednym z nielicznych, którzy go posiadają.

58. „Nie zostawimy Merry’ego i Pippina na mękę i śmierć. Nie dopóki mamy siły” (Aragorn)

Innymi słowy, dopóki będzie motywacja, będą powody do dalszej walki. Odmowa walki to pewna droga do udręki i śmierci, więc nie jest to atrakcyjna alternatywa. Ciemność w żadnym wypadku nie jest alternatywą dla światła, zwłaszcza gdy jest jeszcze nadzieja.

59. „Jeszcze za rogiem może czekać na Ciebie nowa droga lub sekretna brama” (Bilbo)

W filmach i książkach znajdujemy ten cytat z Bilba. Widać to nawet w Hobbicie. Jest to zasób, którego Tolkien użył, aby doprowadzić fabułę do widocznego wyjścia bez powrotu.

60. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Jednak czyny nie będą mniej mężne, ponieważ nie są chwalone” (Aragorn)

Ani dlatego, że nie było nikogo, kto byłby ich świadkiem. To kolejny cytat z Władcy Pierścieni, który odbija się echem w rzeczywistości. Tylko dlatego, że nikt nie jest świadkiem ani nie wie o odważnym działaniu, nie przeszkadza to w byciu odważnym.

61. „Pamięć nie jest tym, czego pragnie serce. To tylko lustro…” (Gimli)

Jak widać, Gimli to nie tylko postać, która opowiada śmieszne rzeczy. Chociaż prawdą jest, że krasnoludy nie są znane ze swojej mądrości, tak jak elfy, ich doświadczenie empiryczne z pewnością znacznie przewyższa doświadczenia innych ras.

62. „Cóż, możesz patrzeć w przyszłość. Może być przed Tobą wiele nieoczekiwanych uczt” (Gandalf)

Teraźniejszość jednostki nie musi determinować jej przyszłości. Często jej przyszłość może wydawać się niepewna, a nawet nieistniejąca, ale dopóki osoba wykazuje wolę patrzenia w przyszłość, będzie nadzieja. Jak widać, nasze cytaty z Władcy Pierścieni są oparte na wspólnych wartościach.

63. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Świat jest wystarczająco pełen ran i nieszczęść bez wojen, które by je pomnażały” (Warden)

Innymi słowy, skutkiem wojny są obrażenia i nieszczęścia. To zło konieczne, od którego nie możemy uciec. Każdy proces pokojowy potrzebuje wojny jako pośrednika. Nie da się uciec od tego faktu. Nie da się też uniknąć konsekwencji wojny w pełnym rozkwicie.

64. „Prawdziwa odwaga polega nie na tym, by wiedzieć, kiedy odebrać życie, ale kiedy je oszczędzić” (Gandalf)

Te słowa Gandalf dedykuje Bilbowi, kiedy daje mu broń do obrony. Ale Bilbo nigdy w życiu nie dzierżył broni. Darowi towarzyszy mądra lekcja Gandalfa, którą hobbit stosuje w dalszej części opowieści.

65. „To prawda, nie widuje się wielu karłowatych kobiet. W rzeczywistości są one tak podobne w głosie i wyglądzie, że często są mylone z krasnoludzkimi mężczyznami. A to z kolei dało początek przekonaniu że nie ma karłowatych kobiet, a krasnale wyskakują z dziur w ziemi. Co jest oczywiście śmieszne” (Gimli)

Może nie jest to jeden z najbardziej doniosłych cytatów z Władcy Pierścieni, ale pozwala połączyć się z krasnoludem Gimlim i jego rasą. Bez wątpienia trylogia nie byłaby taka sama bez niego i jego dowcipów.

66. „Odkryłem, że to małe codzienne czyny zwykłych ludzi powstrzymują ciemność” (Gandalf)

Kolejne zdanie, które podtrzymuje ideę, że nie trzeba należeć do wielkiego rodu, mieć korony na głowie ani być szczególnie silnym lub inteligentnym, aby w niewielkim stopniu przyczynić się do biegu historii.

67. „Jak już powiedziałem, Hobbici są naprawdę niesamowitymi stworzeniami. Możesz dowiedzieć się wszystkiego o ich zwyczajach w ciągu miesiąca, a jednak po stu latach wciąż mogą Cię w mgnieniu oka zaskoczyć” (Gandalf)

Bez wątpienia osoby, takie jak jak Bilbo, Frodo i Sam, nigdy nie przestają zaskakiwać zarówno czytelników, jak i widzów. Rzeczywiście, rasa ta stworzona przez Tolkiena budzi największą sympatię i podziw wśród fanów sagi. Uczą nas też, że słowa Gandalfa wiążą się z całym biegiem historii.

68. Cytaty z Władcy Pierścieni: „…Noc zmienia wiele myśli” (Aragorn)

Te słowa nie mają wielkiego wpływu na trylogię, ale możesz ich używać na co dzień. Kilka postaci z tej sagi charakteryzuje się tym, że nie tworzą pomysłów ani nie działają pod wpływem swoich impulsów lub uczuć. Jednym ze sposobów zapobiegania temu jest odpoczynek i sen.

69. „Nie ma triumfu bez straty. Nie istnieje zwycięstwo bez cierpienia. Wolność bez poświęcenia jest niemożliwa” (John Ronald Reuel Tolkien)

Triumfowi, zwycięstwu i wolności, które pochodzą z wojny, zawsze towarzyszą straty, cierpienie i poświęcenie. Ale te trzy cechy byłyby znacznie gorsze w obliczu bezczynności. Wolność może być realizowana tylko na podstawie siły.

70. „Nie chcę brać udziału w bitwie. Ale czekanie na krawędzi takiej, przed którą nie mogę uciec, jest jeszcze gorsze” (Pippin)

Peregrin Tuk, lepiej znany jako Pippin, nie wyróżnia się inteligencją. Nie oznacza to jednak, że jest głupi. Jest trochę oportunistyczny, bezmyślny i ciekawski. Nie odgrywa on jednak drugorzędnej roli, a wiele jego poczynań ma pozytywny wpływ na fabułę.

71. „Odwaga będzie teraz Twoją najlepszą obroną przed nadciągającą burzą – oto nadzieja, którą przynoszę” (Gandalf)

Wiele zwrotów akcji opiera się na wartościach. Wartości, które są utrzymywane pomimo wszelkich przeciwności i które rozkwitają w duszach tych, których można by uznać za słabych. Gandalf jest nauczycielem, który reprezentuje nadzieję, że lepsza przyszłość jest możliwa.

72. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Nie ma nic lepszego niż szukanie, jeśli chcesz coś znaleźć. Z pewnością zwykle coś znajdujesz, jeśli szukasz, ale nie zawsze jest to coś, czego szukałeś” (Thorin)

Te słowa znajdują się w Hobbicie. Bardzo dobrze współgrają z rozwojem całej historii. Wyszukiwanie może czasami prowadzić do czegoś zupełnie innego niż to, czego szukano.

73. „Taka jest natura zła. Tam w ogromnej ignorancji świata jątrzy się i rozprzestrzenia. Cień, który rośnie w ciemności. Bezsenna złośliwość tak czarna jak nadchodząca ściana nocy. Tak zawsze było. Więc czy tak będzie zawsze. Z czasem wszystkie obrzydliwości wychodzą na jaw” (Thranduil)

Cień, który rośnie w ciemności, jest chyba najlepszym określeniem zła. To także zaraźliwy cień, który rozprzestrzenia się bez przerwy. Jeśli się z nim nie uporamy, będzie się rozwijał, aż pochłonie wszystko wokół. To jeden z wielu powodów, które motywują bohaterów do stawienia czoła złu poprzez wojnę.

74. „Wezmę pierścień, choć nie znam drogi” (Frodo)

Wypowiadając te słowa Frodo był zupełnie nieświadomy całej przygody, jaka go czekała. Ból, cierpienie i zmęczenie to tylko niektóre z przeszkód, które miał napotkać na swojej ścieżce. Jego słowa przypieczętowują początek podróży, która stanowi sedno tej historii.

75. „Często nienawiść sama sobie szkodzi!” (Gandalf)

Każdy cytat Gandalfa jest pełen mądrości. Pomysł, że nienawiść rani sama siebie, jest jedną z wielu kart, które poszukiwacze przygód mają na swoją korzyść, aby wypełnić misję. Nie zawsze jednak jest to widoczne na pierwszy rzut oka.

76. „Nawet najpotężniejszy człowiek może zostać zabity jedną strzałą” (Pippin)

Przynajmniej pod tym względem człowiem jest słabszy, niż mogłoby się wydawać.

77. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Jednak złożona przysięga może wzmocnić drżące serce” (Gimli)

Zwłaszcza, gdy obietnica pochodzi od kogoś, kto jest szanowany lub podziwiany. Rzeczywiście, kiedy ktoś taki składa przysięgę, serce przestaje drżeć i zostaje w nim zasiane ziarno nadziei. Chociaż te słowa wychodzą z ust Gimliego, jest to coś, co Gandalf również praktykuje przy kilku okazjach, kiedy wie, że warto.

78. „Chciałbym, żeby pierścień nigdy do mnie nie przyszedł. Chciałbym, żeby nic z tego się nie wydarzyło” (Frodo)

Ten cytat jest przeciwieństwem wcześniejszego stwierdzenia Froda. Po tych słowach był on zdecydowany zanieść pierścień do miejsca przeznaczenia. Teraz żałuje, że wpadł on w jego ręce. Jednak pomimo tego pragnienia, nie cofa się na ścieżkę zniszczenia.

Frodo

79. „Powód mojego przebudzonego umysłu mówi mi, że stało się wielkie zło i stoimy u kresu dni. Ale moje serce mówi nie, moje ciało jest lekkie, a nadzieja i radość przyszły do mnie tak, iż nie jestem w stanie zaprzeczyć” (Faramir)

Bez wątpienia nadzieja jest jednym z motywów przewodnich tej pracy. Rodzaj nadziei, która doszła do skrajności, ponieważ niektóre wydarzenia każą nam sądzić, że nie ma już powodów, by ją podtrzymywać.

80. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Wojna uczyni z nas wszystkich trupy” (Faramir)

Chociaż zawsze jest doza nadziei, rzeczywistość czasem z nią kontrastuje.

81. „Gdyby ktoś zapytał mnie o opinię, co, jak zauważam, się nie stało, powiedziałbym, że obraliśmy długą drogę” (Gimli)

Jako dodatek przypomnijmy sobie inne słowa Gimliego z Władcy Pierścieni.Zmarnowałem się na biegach przełajowych. My, krasnoludy, jesteśmy urodzonymi sprinterami. Bardzo niebezpieczni na krótkich dystansach!”.

82. „Cieszę się, że jestem z tobą, Samwise Gamgee… Tutaj na końcu wszystkiego” (Frodo)

Jeden z najlepszych cytatów Frodo, który pokazuje uznanie, jakie czuje dla swojego partnera. Chociaż prawdą jest, że w pewnych momentach po drodze wątpi w tę przyjaźń, w głębi duszy nigdy jej nie zaprzecza. Ta scena, zarówno w książce, jak i w filmie, jest jedną z najbardziej zapamiętanych przez fanów trylogii.

83. Cytaty z Władcy Pierścieni: „Wszystkie nasze nadzieje pokładane są teraz w dwóch małych hobbitach, gdzieś w dziczy” (Gandalf)

W tych słowach naprawdę dobrze podsumowuje się cała fabuła Władcy Pierścieni. Ostatecznie wszystko sprowadza się do odwagi i zaangażowania Froda i Sama. Chociaż nie chcemy lekceważyć roli innych postaci, ci dwaj są niewątpliwie głównymi bohaterami w tym monumentalnym dziele.

I tą ostatnią refleksją kończymy naszą listę cytatów z Władcy Pierścieni. Mamy nadzieję, że ich lektura sprawiła, że doceniłeś wartość historii przedstawioną w trylogii i że zauważyłeś pewne rzeczy, które wcześniej mogłeś przegapić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López, R. (2020) El Anillo Único: influencias de la mitología nórdica en la obra de Tolkien. [Tesis de maestría, universidad Complutense de Madrid]. Repositorio digital. https://eprints.ucm.es/id/eprint/62690/
  • Tolkien, J. R. R. (2013). El Hobbit. Booket.
  • Tolkien, J. R. R. (2013). El Señor de los Anillos. La Comunidad del Anillo. Minotauro.
  • Tolkien, J. R. R. (2013). El Señor de los Anillos. Las dos torres. Minotauro.
  • Tolkien, J. R. R. (2013). El Señor de los Anillos. El retorno del Rey. Minotauro

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.