Stabilne relacje: nie porzucaj ich

Istnieje wiele dobrych powodów, aby nie porzucać stabilnego związku. Stabilny związek to taki, który opiera się na miłości, daleko poza etap zauroczenia. Ponadto na horyzoncie może pojawić się kilka problemów.

Szczęśliwa para, pokazująca powody, by nie porzucać stabilnego związku.

Nie istnieje związek na tyle solidny, żeby od czasu do czasu nie pojawiło się na nim kilka rys. Jednak budowanie trwałej więzi to długie i żmudne zadanie. Dlatego istnieje wiele dobrych powodów, aby dbać o stabilne relacje i nie porzucać ich, tylko dlatego, że pojawiły się problemy.

Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś utrzymywać związek za wszelką cenę. Stabilna więź jest cenna, o ile jest zdrowa. Z tego powodu warto o nią walczyć, szczególnie w trudnych czasach.

„Pierwszym obowiązkiem w miłości jest słuchanie”.

 -Paweł Tillich-

Jeśli to możliwe, najlepiej nie rezygnować ze stabilnego związku. W końcu nawet pary, które bardzo się kochają, od czasu do czasu mogą mieć wątpliwości. Dlatego zamiast robić krok w złym kierunku, lepiej rozważyć kilka prawdziwych pozytywnych aspektów, jakie może Ci dać tylko bliska więź. Oto pięć z nich.

Szczęśliwa para.

1. Stabilne relacje są dobre dla zdrowia psychicznego

Wystarczająca ilość dowodów naukowych sugeruje, że posiadanie stabilnego partnera jest zdrowsze dla Twojego ciała i umysłu. Badania pokazują, że posiadanie partnera oznacza mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na depresję.

Jeśli masz silną, pełną miłości relację, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na pewne choroby. Badania z różnych części świata sugerują, że ludzie będący w parach zwykle żyją dłużej. Mają też silniejszy układ odpornościowy i rzadziej chorują.

2. Emocjonalny koszt separacji jest wysoki

Innym powodem, dla którego nie należy porzucać stabilnego związku, jest wysoki emocjonalny, społeczny i fizyczny koszt separacji. Chociaż para może mieć problemy, faktyczne rozstanie może wywołać falę emocji, z którymi trudno będzie sobie poradzić. Co więcej, jeśli w grę wchodzą dzieci, te emocje mogą okazać się zbyt trudne do zniesienia.

Badania sugerują, że kobiety, które się rozwodzą, zapadają na większą liczbę chorób fizycznych. Z drugiej strony mężczyźni mają tendencję do popadania w depresję. Jednak w obu przypadkach „toksyczny stres” pojawia się dość często. Żal z powodu straty pochłania bardzo dużo energii emocjonalnej.

3. Nawet stabilne relacje mają momenty kryzysu

Większości par bardzo trudno jest obiektywnie ocenić, jak poważne są ich problemy. To dlatego, że w grę wchodzi tak wiele uczuć, nie wspominając o ich zapomnianych marzeniach i fantazjach. Co więcej, bez względu na to, jak wielką miłość mogą sobie wyznawać, wszystkie pary czasami miewają nieporozumienia.

Miłość nie jest uczuciem linearnym. Nasila się i osłabia w oparciu o wiele czynników. Mogą być one związane z okolicznościami indywidualnymi lub zewnętrznymi. Czasami im więcej miłości jest w związku, tym bardziej każdy z partnerów jest przewrażliwiony na zachowanie drugiego. Z tego powodu każdy kryzys powinien oceniać szczegółowo i na spokojnie.

4. Koniec zauroczenia to nie koniec miłości

W dzisiejszym świecie wiele par trwa tylko tak długo, jak trwa ich zauroczenie. Nadmierna idealizacja w związku oznacza, że ludzie oczekują zbyt wiele. Często myślą, że ten sam rodzaj zachowania, który wykazywał ich partner w fazie zauroczenia, będzie trwał w nieskończoność.

To trochę banalne, ale niektórzy ludzie mają tendencję do oscylowania między idealistycznym zauroczeniem a rażącym cynizmem. Dla nich istnieje tylko romantyczna miłość lub tylko seks. Żadna z tych skrajności nie jest uzasadniona. Tylko dlatego, że romantyczna miłość wyblakła, nie ma powodu, aby zakończyć związek.

Szczęśliwa para.

5. Utrzymywanie stabilnych relacji jest zdrowe

Wiele osób postrzega słowo „zaangażowanie” jako problem. Być może kojarzy im się ze słowem „obowiązek”. Jednak te dwa słowa nie mają tego samego znaczenia. Zobowiązanie to coś, co musisz zrobić, podczas gdy zaangażowanie to coś, czego podejmujesz się dobrowolnie. Niezależnie od tego, czy dotyczy to małżeństwa, czy jakiegokolwiek rodzaju związku, zaangażowanie jest zawsze dobrowolne. Dwie osoby decydują same za siebie.

Zaangażowanie w stabilne relacje również wiąże się z obowiązkami, ale są to obowiązki dobrowolne. Bycie zaangażowanym w związek oznacza, że możesz znaleźć balans. Nadal możesz latać swobodnie, jak latawiec na wietrze, ale pozostajesz bezpiecznie zakotwiczony w stabilnym punkcie. Jednak cena tej stabilności oznacza, że zgadzasz się na te dobrowolne obowiązki.

Dopóki istnieje miłość i rozsądna więź, nawet jeśli zauroczenie minęło, lepiej nie porzucać stabilnego związku. Miraże gniewu, dumy i fałszywych oczekiwań to tylko iluzja. Rzeczywistość składa się z tych wyjątkowych, trwałych miłości, które czasami udaje Ci się zbudować i za które powinieneś być niezwykle wdzięczny.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Testor, C. P., Pujol, M. D., Vidal, C. V., & Alegret, I. A. (2009). El divorcio: una aproximación psicológica. Universidad Ramon Llull, 2, 39-46.
Scroll to Top