Romantyczna miłość - trzy mity, jakie wokół niej narosły

Romantyczna miłość nie może zrobić wszystkiego. W rzeczywistości to nic więcej niż tylko konstrukt społeczny, który możesz odrzucić, jeśli nie pasuje do Twojego życia osobistego lub zawodowego. Nie każdy z nas jest przygotowany na trwały związek. Nie każdy z nas jest też gotowy lub chętny do posiadania tylko jednego rodzaju związku.
Romantyczna miłość - trzy mity, jakie wokół niej narosły

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2020

Te wszystkie mity, których bohaterką jest romantyczna miłość, to jedne z największych kłamstw ludzkości. Wynikają one ze skłonności ludzi do idealizowania tak zwanej „idealnej pary”.

Idealizujemy siebie nawzajem, a romantyczna miłość to wygodny sposób na ukrycie nawzajem swoich wad. Miłość jest wszędzie. Nawet filmy animowane uczą dzieci, że nagrodą za pokonanie przeciwności jest doskonała miłość.

Główny problem z romantyczną miłością polega na tym, że zmienia ona mężczyzn w bohaterów, a kobiety w nagrody. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale dzieje się tak zawsze w filmach, programach telewizyjnych i innych mediach.

Romantyczna miłość – popularne mity na jej temat

Poniższe mity na temat romantycznej miłości zawsze negatywnie wpływają na Twoje relacje. Mogą one doprowadzić do powstawania nierealistycznych i szkodliwych oczekiwań w stosunku do osoby, z którą jesteś w związku.

1. Bratnie dusze

Kiedy oglądasz swój pierwszy film Disneya, zaczynasz wierzyć, że gdzieś tam na świecie jest ta jedna, jedyna jedna przeznaczona osoba specjalnie dla Ciebie. Te filmy (i ogólnie społeczeństwo) sprawiają, że wierzysz, że jesteś przeznaczony dla tej osoby i że kiedy ją spotkasz, oboje się w sobie zakochacie.

Filmy te sprawiają również, że wierzysz, że Twój związek będzie doskonały, będziecie się doskonale dogadywać, a ta druga osoba będzie idealnie wręcz pasować do Twoich planów i oczekiwań.

Serce w dłoniach

Społeczeństwo sprawia, że ​​wierzysz, że miłość powinna być pełna wierności i wyjątkowości. Do tego stopnia, że nie ma znaczenia, czy masz jakieś wcześniejsze doświadczenia z poprzednich związków, czy też nie.

Czy jednak doświadczenie wnoszone do związku nie jest dobrą rzeczą? Badania mówią, że tak. Posiadanie różnych relacji często pomaga ci określić, czego chcesz, a czego nie. Zawiera również wskazówki, które mogą pomóc Ci dowiedzieć się, w jakich kwestiach możesz i chcesz pójść na kompromis.

Nie oznacza to oczywiście, że musisz mieć wielu partnerów. Oznacza to raczej, że nie jest konieczne posiadanie tylko jednego przez całe życie.

2. Potęga miłości

Większość opowiadań, filmów i innych mediów nawiązuje do wszechmocnej wręcz potęgi miłości. Sprawiają one, że ludzie wierzą, że miłość może pokonać każdą przeszkodę i że czyni Cię nieskończenie silnym i odpornym.

Problem polega na tym, że tak wielu ludzi uczestniczy w relacjach, które depczą ich godność. A wszystko tylko dlatego, że wierzą w koncept potęgi miłości.

Romantyczna miłość nie może zrobić wszystkiego. W rzeczywistości to nic więcej niż tylko konstrukt społeczny, który możesz odrzucić, jeśli nie pasuje do Twojego życia osobistego lub zawodowego. Nie każdy z nas jest przygotowany na trwały związek. Nie każdy z nas jest też gotowy lub chętny do posiadania tylko jednego rodzaju związku.

Są pary, które mieszkają razem. Inne z kolei są bardzo zadowolone ze swojej przestrzeni, więc mieszkają w swoich własnych domach. Niektóre pary decydują się na wspólne pokonanie przeszkód życiowych, a inne decydują się na separację.

Wszystkie te opcje są równie dobre. Najważniejsze jest to, żeby oboje partnerzy byli równie szczęśliwi niezależnie od dokonanego wyboru.

3. Przeciwieństwa się przyciągają

Często mówimy dziecku, że jeśli dokucza mu kolega z klasy, to dlatego, że je lubi. To niebezpieczny mit, który idzie w parze z ideą, że przeciwieństwa się przyciągają. Ten mit może wpływać na związki na dwa różne sposoby.

Pierwszy z nich jest bezpośrednio związany z potęgą miłości i bratnich dusz. W tej sytuacji oboje partnerzy akceptują dzielące ich różnice, myśląc, że ich miłość pokona wszystkie przeszkody.

Prawda jest taka, że ​​pary o bardzo różnych przekonaniach będą nieustannie się kłócić. To prawda, że rozmowa jest bardzo ważnym aspektem związku, ale ciągłe konflikty mogą wpływać na jedność i zgodność pary.

Para na kanapie

Drugi mit jest dość popularny w literaturze, filmach i telewizji. To idea, według które romantyczna miłość może zmienić daną osobę. Znasz na pewno tę historię: ktoś (zwykle kobieta) od razu znajduje partnera, który jest dla niej niewłaściwy.

Jednak zamiast szukać kogoś bardziej do niej pasującego, robi wszystko, co w jej mocy, aby zmienić tę drugą osobę tak, aby mogła utworzyć z nim trwały związek.

Prawda jest taka, że ludzie nie zmieniają się tak po prostu. Błędem, który ludzie często popełniają, jest kochanie nie tej osoby, którą ona jest w rzeczywistości, ale wyidealizowanego obrazu. Inaczej mówiąc, liczą na to, że ta druga strona zmieni się w przyszłości.

Zgodność, tolerancja, szacunek i zdrowe zauroczenie są ważne i mogą prowadzić do silnego, trwałego związku (jeśli tego właśnie szukasz). W dłuższej perspektywie próba kopiowania relacji innych spowoduje, że będziesz mieć nierealistyczne oczekiwania, które doprowadzą Cię jedynie do frustracji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.