Dojrzała miłość — cztery interesujące wskazówki godne zastosowania

Miłość powinna przynosić radość, a nie cierpienie. Dojrzała miłość sprawia, że jesteś szczęśliwy i zaczyna się od pokochania samego siebie.
Dojrzała miłość — cztery interesujące wskazówki godne zastosowania
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Dojrzała miłość zawsze jest warta zachodu, w każdym wieku i w każdych okolicznościach. Jednak nie wszystkie rodzaje miłości są tego warte. Nie ta, która cię rani, ani taka, która powstrzymuje cię przed byciem sobą. W rzeczywistości te rodzaje nie robią nic poza unieszczęśliwieniem. Dlatego tak ważne jest, by to dojrzała miłość była tą, która cię otuli.

Nikt nie przychodzi na świat jako ekspert od relacji emocjonalnych. Musisz się śmiać, płakać i uczyć. Rzeczywiście, jesteśmy stworzeniami, które muszą wiele się nauczyć naszych najintensywniejszych emocjach, tych, które albo nas ranią, albo nas wzbogacają.

Miłość to przygoda i jednocześnie skok w pustkę. Podejmowanie ryzyka zawsze będzie tego warte, jeśli zachowasz nienaruszoną samoocenę wraz z dojrzałością, aby wiedzieć, jak ustalić swoje granice i priorytety. W rzeczywistości twoim priorytetem musi być zawsze twoje własne szczęście.

Dojrzała miłość — jak to osiągnąć?

Dojrzała miłość nie powstaje według jakiejś sztywnej formuły. Nie ma jednego sposobu, który działa dla wszystkich jednakowo. Wszyscy mamy własną historię, własne potrzeby i wartości, a co za tym idzie, własny sposób rozumienia relacji osobistych. Wszyscy też chcemy być szczęśliwi i nie cierpieć. Dlatego warto pamiętać o następujących wskazówkach:

Rowerem po niebie. Dojrzała miłość

1. Nie idealizuj swojego partnera

Czy czasami zdarza Ci się mówić o swoim partnerze w następujący sposób? „Jest chodzącym ideałem. Wystarczy, że na siebie spojrzymy i rozumiemy się bez słów. Mam takie szczęście, że jest w moim życiu”.

Twój partner może rzeczywiście posiadać wspaniałe cechy. Staraj się jednak nie patrzeć na nie przez różowe okulary. Niemniej jednak miłość często przejmuje nad nami kontrolę i wyzwala w nas sposób myślenia nastolatka. W tym przypadku z projekcją własnych potrzeb i wyobrażeń na tej drugiej osobie.

Nie idealizuj go jednak. Obserwuj osobę, którą kochasz, taką, jaka naprawdę jest. Zaakceptuj, że jest to osoba o złożonej osobowości, która ma zarówno dobre, jak i złe strony, dokładnie tak jak ty. Właśnie z tego powodu dojrzała miłość jest tak dużym wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ musi zjednoczyć dwoje niedoskonałych ludzi, aby stworzyć trwały związek. Jednak zawsze jest to warte wysiłku.

2. Nie rezygnuj ze wszystkiego, jeśli nie dostaniesz nic w zamian

Co byś zrobił dla miłości? Zostawiłbyś swoją rodzinę? Wyprowadził z domu? Zrezygnował z przyjaciół? Czy postawiłbyś potrzeby swojego partnera przed swoimi? Czy odłożyłbyś na bok własne wartości dla osoby, którą teraz kochasz? Zastanów się nad tym dobrze i obiektywnie.

W rzeczywistości dojrzała miłość nigdy nie oznacza oferowania wszystkiego za nic w zamian. Relacje emocjonalne są wzajemne. Obaj partnerzy wygrywają i nikt nie przegrywa. Nie jest to gra z przeciwnikami, ale równowaga wzajemnych wysiłków i wynegocjowanych ustępstw.

3. Pokochać, nie posiąść

Jeśli twój partner zacznie budować mury, aby cię zatrzymać, zaczynasz czuć się stłumiony. Jeśli ci zakazuje, prowokuje, szantażuje emocjonalnie i próbuje zamienić cię w ofiarę swoimi wyrzutami i stawianymi ultimatum, musisz zdać sobie sprawę, że ten związek przyniesie wyłącznie cierpienia.

Miłość zależna, która jest posiadana i kontrolowana, nie jest dojrzałą i świadomą miłością. To samolubny rodzaj, który traktuje priorytetowo własne potrzeby i lęki. Uwolnij się.

Abstrakcja. Człowiek niesiony przez serce

4. Dojrzała miłość? Najpierw miłość własna.

Czy kochanie siebie to samolubstwo? Odpowiedź brzmi nie. W rzeczywistości, jeśli nie pokochasz siebie, możesz spędzić całe życie, czekając na tę idealną osobę, przeskakując od związku do związku i nigdy nie znajdując właściwego partnera. Dlaczego to się zdarza? Warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Nie szukaj osoby, która wypełni twoje luki lub złagodzi twoje obawy. Najpierw sam dla siebie stań się  pełnowartościową osobą. Tą dojrzałą, zrównoważoną i pewną siebie osobą, na którą zasługujesz.
  • Jeśli nie zaczniesz od kochania siebie, całe życie spędzisz czekając, aż inni cię pokochają i zaspokoją twoje potrzeby. Nigdy nie powinieneś zmuszać nikogo do rozwiązania twoich problemów i niedociągnięć lub do leczenia twoich ran. Co więcej, nie możesz oczekiwać, że ktoś pokocha cię bezwarunkowo, jeśli nie kochasz samego siebie.
  • Jeśli kochasz i szanujesz siebie i nie boisz się samotności, będziesz w stanie zaoferować partnerowi pełniejszą, mądrzejszą i bardziej dojrzałą miłość. Taką, która napełni cię radością, a nie smutkiem.

Miłość, która nie zna bólu, to ta, która ofiarowuje się z dojrzałością i integralnością, nie prosząc o nic w zamian. W rzeczywistości związek, który może wzbogacić bez emocjonalnego szantażu, składa się z dwóch osób, które wzajemnie się uzupełniają. To sprawia, że życie staje się piękną przygodą pełną radości, a para uczy się z niej każdego dnia.

Zdjęcia dzięki uprzejmości: David Renshaw


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.