Jak zejść z koła chomika?

Konsumpcjonizm, rywalizacja i odłączenie emocji mogą doprowadzić Cię do utknięcia w kołowrotku chomika. Dowiedz się, jak uciec.
Jak zejść z koła chomika?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2023

Pomyśl przez chwilę o chomiku biegającym w kołowrotku. Jest w klatce, zamknięty i nie może się wydostać. Poza tym, choć bardzo próbuje biec do przodu, nie jest w stanie tego zrobić. Niestety, ten obraz jest idealną metaforą życia niektórych osób: są one w stanie ciągłego, nieproduktywnego i zautomatyzowanego zużycia i zmęczenia, które je paraliżuje. Jeśli uważasz, że czasami sam jesteś w takiej sytuacji, oto kilka wskazówek, jak zejść z koła chomika.

W takich okolicznościach współczucie dla siebie jest szczególnie ważne. Kilka czynników mogło sprawić, ze znalazłeś się w tej nieprzyjemnej sytuacji. Z jednej strony konkurencyjne społeczeństwo, w którym żyjemy. Z drugiej własny bagaż osobisty – może on zawierać wiele ograniczających przekonań, ale za mało zasobów, abyś mógł działać i zachowywać się w inny sposób.

Dobrą wiadomością jest to, że uświadamiając sobie daną sytuację i rozumiejąc jej przyczyny, możesz ją odwrócić i zacząć żyć swobodniej, spokojniej i zdrowiej.

Kobieta myśli
Czasami utkniesz w rutynie i pętlach automatycznych zachowań, które Cię zrażają i powstrzymują od tego, czego naprawdę chcesz.

Czy jesteś uwięziony w kole chomika?

Czy jesteś uwięziony w błędnym kole, w którym bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie zbliżasz się ani o jotę do swoich celów? Może to objawiać się w wielu różnych obszarach Twojego życia. Na przykład:

  • Jesteś w stanie stagnacji w swojej pracy, mimo że jesteś przeciążony obowiązkami.
  • Twoje problemy finansowe nie poprawiają się, bez względu na to, jak ciężko pracujesz.
  • Czujesz się przygnębiony, rozdrażniony, niespokojny lub niezadowolony i bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie czujesz się lepiej.
  • Twój związek przeżywa trudne chwile i żadna z Twoich prób nie wydaje się poprawiać sytuacji.

Wszystkie powyższe sytuacje mają dwie wspólne cechy. Po pierwsze, jest to brak wyników i frustracja, jaką się z tym wiąże. Po drugie i co ważniejsze, jest to fakt, że bardzo się starałeś, aby iść do przodu, ale Ci się nie udało. Zwykle wynika to z faktu, że wpadłeś w zautomatyzowany i powtarzalny wzorzec, którego nawet nie jesteś świadomy.

W jakiś sposób wiesz, co chcesz osiągnąć, ale nie wiesz, jak to zrobić. Po prostu powtarzasz znajome, ale nieprzydatne wzorce zachowań. W pewnym stopniu jest to naturalne. To dlatego, że Twój mózg lubi to, co znajome i boi się niepewności.

Jednak robienie tego, co zawsze, nawet jeśli to nie działa, daje Ci fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Trzeba wprowadzić nowe bodźce i sposoby postępowania, aby zakończyć nieproduktywny cykl.

Dlaczego utknąłeś?

W każdym indywidualnym przypadku okoliczności są różne. Istnieje jednak kilka elementów, które mogą przyczyniać się do tego, że zawsze docierasz do tego samego miejsca, które jest oddalone Twojego celu, do którego tak naprawdę dążysz.

Konsumpcjonizm

Konsumpcjonizm jest często podstawą stagnacji finansowej. Chcesz zwiększyć swoje dochody, dlatego pracujesz gorączkowo, z ambicją i zaangażowaniem. Jednak kiedy otrzymujesz zapłatę, trwonisz pieniądze kupując towary i usługi, których nie potrzebujesz lub spłacając nabyte wcześniej długi. W ten sposób szybko znajdziesz się z powrotem tam, gdzie zacząłeś.

Źle zrozumiana produktywność

Być może zostałeś uwięziony w kołowrotku chomika, ponieważ zawsze musisz czuć się przydatny. Masz tendencję do utożsamiania swojej wartości poprzez swoje wyniki, liczbę zadań, które wykonujesz każdego dnia i to, ile robisz, nie myśląc o jakości i celu tych czynności, które wykonujesz.

Z tego samego powodu, chociaż wiesz, że chcesz prosperować i odnosić sukcesy, i pomimo tego, że ciągle jesteś w działaniu, osiągasz tylko coraz większe niezadowolenie.

Niska inteligencja emocjonalna

Ta automatyczna dynamika jest wykorzystywana przez wielu ludzi do ucieczki od własnego wewnętrznego świata. Kiedy pojawiają się negatywne emocje i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić, bycie zajętym może być jedynym widocznym wyjściem. Wiesz, że chcesz poczuć się lepiej, ale to tylko zwiększa Twój dyskomfort. Ponadto czujesz się wyczerpany.

Brak zasobów osobistych

Możesz powtarzać te same zachowania i postawy, ponieważ nie znasz innego sposobu postępowania. Na przykład: chcesz poprawić jakość i status swojego związku, ale masz niepewny styl przywiązania, którego nauczyłeś się w dzieciństwie. Prowadzi to do zachowań, które tylko pogarszają sytuację.

Jak zejść z koła chomika?

Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby wyjść z błędnego koła, zacząć zbliżać się do swoich celów i poprawić swoje samopoczucie:

1. Zidentyfikuj powtarzający się wzorzec

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z tego, że działasz na autopilocie. Następnie zidentyfikuj, które zachowania lub postawy powtarzasz i utrzymujesz, nie uzyskując żadnych rezultatów.

Zastanów się, dlaczego ciągle robisz to samo. Może to wynikać na przykład z wygody, strachu przed nieznanym lub braku zasobów. Po zidentyfikowaniu przyczyny podejmij działania.

2. Skoncentruj się na tym, jaki jesteś, a nie na tym, co masz

Jeśli uważasz, że sukces jest związany z tym, co masz lub co możesz zdobyć, powinieneś przeanalizować tę ideę. Konsumpcjonizm może skutkować zachowaniami uzależniającymi i ukrywać emocjonalne braki i trudności, które wymagają Twojej uwagi. Przestań skupiać się na tym, co masz, a zacznij doceniać i pracować nad tym, kim jesteś.

3. Naucz się zwalniać

Może Ci być trudno odpocząć, cieszyć się wolnym czasem i po prostu nic nie robić. Możesz czuć się winny, łącząc swoją osobistą wartość z produktywnością. Jednak cisza, bezruch i spokój są niezwykle ważne. Będą chwile, kiedy będziesz musiał ich szukać, ponieważ dzisiejszy świat nie zachęca do odpoczynku.

4. Połącz się ponownie ze sobą

Jak zejść z koła chomika? Musisz przestać patrzeć na zewnątrz i skierować swoje oczy do wewnątrz. Połącz się z tym, co czujesz (nawet jeśli jest to nieprzyjemne), z tym, czego potrzebujesz, czego chcesz i czego się boisz. Naucz się zarządzać swoimi emocjami, abyś nie musiał wiecznie uciekać, ponieważ to tylko oddala Cię od siebie.

Kobieta z zamkniętymi oczami
Aby zerwać z automatyzmami, niezbędny jest kontakt ze sobą i refleksja.

5. Wypróbuj nowe sposoby zachowania

Najważniejsze jest to, aby próbować nowych sposobów robienia rzeczy. W końcu Twoje ustalone wzorce okazały się bezużyteczne lub niewystarczające. Dlatego musisz zintegrować nowe przekonania i nawyki i zaryzykować nieznane.

Rozpocznij projekty, które Cię pasjonują. Poszukaj nowego sposobu zarządzania swoimi finansami. Naucz się komunikować z partnerem w inny sposób. Zacznij poświęcać kilka minut dziennie na świadome oddychanie. Zmiana, której potrzebujesz, będzie zależała od Twojej konkretnej sytuacji, ale musisz mieć odwagę, aby ją przeprowadzić.

Musisz pamiętać, że proces nie będzie taki prosty. Nie jest łatwo przestać biegać w kołowrotku chomika, kiedy spędziło się na nim tyle lat. Może Ci się przydać skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Specjalista pomoże Ci wykryć Twoje ograniczenia, wzmocnić Twoje mocne strony i opracować plan, który przybliży Cię do Twoich celów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de la Asunción, I. N. M., Vargas-Murillo, A. R., & Huanca-Arohuanca, J. W. (2021). ¿ Explotados o auto-explotados?: sobre el concepto de auto-explotación en la sociedad del rendimiento de Byung-Chul Han. Revista Internacional de Investigación en Ciencias Sociales17(2).
  • Otero-López, J. M., & Villardefrancos, E. (2011). Materialismo y adicción a la compra: Examinando el papel mediador de la autoestima. Boletín de Psicología103, 45-59.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.