Przeprowadzka - wspaniała przygoda i nowy start

Przeprowadzka - wspaniała przygoda i nowy start

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2023

Przeprowadzka to drzwi do nowego życia. To okazja, aby oderwać się od poprzedniego stylu życia i zacząć wszystko od nowa. W rzeczywistości sam w sobie akt przeprowadzki jest jak naciśnięcie przycisku reset, który przenosi Cię bezpośrednio do przyszłości. Jednak nikt nigdy nie powiedział, że przeprowadzka jest łatwa i przyjemna. Rzeczywiście, pakowanie, transport i przenoszenie rzeczy osobistych to proces, który może być naprawdę wyczerpujący.

Paradoksalnie, kiedy się przeprowadzasz, zaburzasz swój dom, życie i poważnie nadwyrężasz cierpliwość. Nawet osoby, które przeprowadzały się wiele razy i mają w tym spore doświadczenie, podczas przeprowadzek odnajdują nowe niespodzianki. Mimo to każda kolejna przeprowadzka wciąż napawa te osoby nadzieją i przyprawia o dreszczyk emocji. Opierając się jednak na doświadczeniu i wcześniejszych błędach, warto odpowiednio się przygotować do kolejnej zmiany miejsca zamieszkania tak, aby przebiegła ona znacznie płynniej i przyjemniej.

Klucze do nowego domu
Przy kolejnej przeprowadzce bądź bardziej świadomy tego procesu i utrzymuj realistyczne oczekiwania.

Przeprowadzka jest jak przycisk resetowania

Przeprowadzka to w naszym życiu bardzo pozytywne zjawisko. Same myśli i emocje pojawiające się u nas w obliczu zbliżającej się przeprowadzki mogą być bardzo pozytywne. Czasami wręcz romantyzujemy przeprowadzki, nadając im głębsze znaczenie. Dlaczego tak jest? Ponieważ wiemy, że tego typu zmiany mają na nas dobry wpływ. Zamykanie pewnych etapów i otwieranie się na nowe to bardzo ważny element naszego życia.

„Wszystko się zmienia, wszystko się dzieje, wszystko wymyśla się na nowo”.

-Alicia Escaño-

Przeprowadzka oznacza regenerację całego wszechświata naszych relacji z samym sobą oraz z otoczeniem.

Przeprowadzka – pudełka, dużo pudełek

Często ilość śmieci, rzeczy i przedmiotów, które udaje nam się zgromadzić w domu jest niewiarygodna. Za każdym razem, gdy na horyzoncie pojawia się przeprowadzka, sięgam po Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) i zagłębiam się w kryteria diagnostyczne zbieractwa. Czasami nawet myślę sobie, że spełniam kryteria diagnostyczne!

Jeśli myślisz, że posiadasz niewiele przedmiotów, prawdopodobnie zmienisz zdanie po przeprowadzce. Za każdą przeprowadzką będziesz potrzebować wielu pudeł i nieskończonych ilości taśmy klejącej. Prawda jest taka, że chociaż możesz myśleć, że masz tylko kilka rzeczy, kiedy je ułożysz i zobaczysz wszystkie razem, wydaje się, że się rozmnożyły. I musisz zapakować je wszystkie do pudeł.

Worki na śmieci

Kiedy odłożysz swoje rzeczy osobiste, prawdopodobnie znajdziesz przedmioty, których już nie potrzebujesz.

Pamiętaj o recyklingu! Planeta będzie Ci wdzięczna.

Prawdopodobnie znajdziesz wśród tych rzeczy kilka bezużytecznych przedmiotów. Na przykład paragony sprzed miesięcy lub pudełka po butach, których już nie używasz. A co z tą naprawdę starą koszulą, której do tej pory nie chciałeś wyrzucić? Wszystkie te rzeczy, które wcześniej były ukryte i niewidoczne, teraz zostały ujawnione. Przeprowadzka to czas na odpuszczenie tego, co bezużyteczne.

Pozytywną stroną przeprowadzki jest to, że stwarzasz przestrzeń na nowe rzeczy i wspomnienia. Pamiętaj, że życie to zmiana i ruch. Jednak proces oddzielania tego, co zamierzasz wyrzucić, od tego, co zamierzasz zachować, umieszczania tego w torbie i recyklingu wymaga czasu.

Na początku całe to pakowanie i wyrzucanie było dla mnie trudne do zaplanowania. Jednak z biegiem czasu nauczyłem się, że akceptując fakt, że to po prostu trzeba zrobić, zmniejszam poziom stresu.

Przeprowadzka – zadbaj o transport

Czy masz vana lub inny samochód dostawczy? Jeśli nie, może ktoś, kogo znasz, ma taki środek transportu i może Ci go pożyczyć. Przeprowadzka to moment, w którym przypominasz sobie, że masz tylko jeden samochód i to z małym bagażnikiem. W Twojej głowie zaczynają dzwonić dzwonki alarmowe. Jak zamierzasz zabrać do nowego domu wszystko, co spakowałeś?

Zasadniczo istnieją trzy metody:

  • Zadzwonić do krewnego i zaproponować układ. Na przykład zaproponuj wspólny posiłek za pożyczenie pojazdu. Czasami to działa.
  • Wynająć samochód dostawczy. Wynajem może się odbywać na godziny lub na dni.
  • Wiele podróży małym samochodem. Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest dla Ciebie, możesz wybrać się w więcej, niż jedną podróż własnym samochodem.

Wszystkie z powyższych metod mają swoje zalety i wady i zależą od Twojej dostępności, czasu oraz budżetu.

Po przeprowadzce – wprowadzanie się

Rozpakowywanie i porządkowanie to moja ulubiona część przeprowadzki. To taki twórczy proces. Nowe przestrzenie ze wspomnieniami z wczoraj to coś wyjątkowego. Oczywiście organizacja wymaga czasu, ale moim zdaniem jest to naprawdę pocieszające, ponieważ wiąże się z budową nowego domu od podstaw, nawet jeśli jest to tylko tymczasowe.

Sterta kartonów - przeprowadzka
Dom to ludzie i wspomnienia, poczucie przynależności do miejsca i poczucie bezpieczeństwa.

Przeprowadzka – nowi sąsiedzi

To jeden z najważniejszych aspektów przeprowadzki. Przeprowadzając się do domu, zawsze powinieneś brać pod uwagę nowych sąsiadów. Kiedy się przeprowadzasz, postaraj się mieć gotowy uśmiech i miłe słowo dla każdego z Twoich nowych sąsiadów. W końcu dobry sąsiad to prawdziwy skarb. W każdej chwili możesz potrzebować pomocnej dłoni i vice versa! To potencjalnie symetryczna synergia, która może przynieść wiele dobrego.

Jak widzisz, przeprowadzka to prawdziwa przygoda. Jednak jest to również trudny proces, który może wiele kosztować fizycznie i emocjonalnie. Opłacalną strategią jest dostosować swoje oczekiwania do rzeczywistości. Pozwoli Ci to cieszyć się procesem i znacznie obniżyć poziom towarzyszącego mu stresu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, J. A. B., & Jurado, M. J. R. (2010). Características del trastorno por acumulación.¿ Un nuevo síndrome clínico?. Psiquiatría Biológica, 17(3), 111-113.
  • Espinosa González, L. (2004). Cambios del modo y estilo de vida; su influencia en el proceso salud-enfermedad. Revista cubana de estomatología, 41(3), 0-0.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.