Porady psychologiczne dotyczące koronawirusa: najlepiej jest unikać paniki

Fałszywe wiadomości, panika i nieufność są naszymi najgorszymi wrogami w trakcie obecnej epidemii. W tym kontekście musimy „zaszczepić” się poprzez właściwe porady psychologiczne dotyczące koronawirusa, aby mądrze poradzić sobie z tą sytuacją.
Porady psychologiczne dotyczące koronawirusa: najlepiej jest unikać paniki
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

W środku kryzysu spowodowanego obecną epidemią widzimy kolejnego śmiertelnego wirusa, który rozprzestrzenia się na całym świecie znacznie szybciej niż sama choroba COVID-19. Tym wirusem jest sam strach. Na szczęście w rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc nam porady psychologiczne dotyczące koronawirusa.

Wystarczy spojrzeć na swoje sieci społecznościowe, aby zobaczyć, jak wiadomości rozprzestrzeniają się z sekundy na sekundę, wypełniając Cię strachem, a nawet paniką. Jednak w tym niepokojącym scenariuszu nie ma lepszej szczepionki niż dobre porady psychologiczne dotyczące koronawirusa. Dziś zaprezentujemy Ci kilka z nich.

Stowarzyszenia takie jak Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (oryg. American Psychological Association – APA) mówią nam, że niepokój związany z koronawirusem jest „infekcją”, która jest prawie tak samo niebezpieczna jak sam wirus.

Kupowanie masek i środków dezynfekujących gwałtownie wzrosło. Boimy się, gdy ktoś kichnie blisko nas i zaczynamy zmieniać nasze codzienne nawyki. Na przykład wiele osób pomyśli dwa razy, zanim wsiądzie do samolotu.

Czy dojdziemy tutaj do pewnego rodzaju skrajności? Całkiem możliwe. Czy odczuwanie strachu w tej sytuacji jest czymś złym? Nie, nie jest. Logiczne i zrozumiałe jest odczuwanie strachu i niepokoju w obliczu wirusa równie silnego jak ten. Jednak strach powinien zawsze działać jako system ostrzegania, a nie jako alarm.

Powinno to pomóc nam reagować w sposób rozsądny i logiczny, a nie poprzez panikę i irracjonalne zachowania. W ten sposób dajemy z siebie wszystko i radzimy sobie z każdym możliwym problemem.

Aby to osiągnąć i odpowiednio zareagować na okoliczności, w których się teraz znajdujemy, musimy wziąć pod uwagę bardzo szczegółowe porady psychologiczne dotyczące koronawirusa. Oto kilka z nich:

Trzy podstawowe porady psychologiczne dotyczące koronawirusa

Fałszywe wiadomości, panika i nieufność są naszymi najgorszymi wrogami w trakcie obecnej epidemii. W tym kontekście musimy „zaszczepić” się poprzez właściwe porady psychologiczne dotyczące koronawirusa, aby mądrze poradzić sobie z tą sytuacją.

Niektórzy twierdzą, że zakaźny drobnoustrój powodujący chorobę COVID-19 był ostatnim, który wyszedł z wirusowej skrzynki Pandory. Możliwe jest jednak, że w mitycznym pudełku stworzonym przez Hefajstosa na rozkaz Zeusa było coś jeszcze. Tym czymś może być nadzieja.

Badanie na koronawirusa

Nie możemy zapominać, że nasze systemy opieki zdrowotnej są dobrze przygotowane i że od dziesięcioleci mamy do czynienia z wieloma chorobami i epidemiami, takimi jak SARS lub MERS.

Eksperci tacy jak Baruch Fischhoff, członek Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) i ekspert w zakresie postrzegania ryzyka i nauk behawioralnych, zwraca uwagę, że sytuacje te wymagają od nas wszystkiego, co najlepsze.

Jego własne słowa brzmią nastepująco:

„W sytuacjach kryzysowych ludzie muszą się spotkać, wspierać się nawzajem i działać z odwagą. Jeśli wpadamy w panikę, pozbawiamy się możliwości działania w skoordynowany sposób ”.

Dlatego rzućmy okiem na porady psychologiczne dotyczące koronawirusa, które możemy zastosować w praktyce.

1. Nadmiar informacji prowadzi do nadmiernego zaniepokojenia: regulujmy poziom bombardujących nas doniesień medialnych

Są obrazy, które napełniają nas strachem, ale nie jest to tylko jakiś tam stary strach. To prymitywny strach, który wywołują w nas słowa takie jak „pandemia”, „infekcja” i „wirus”. Obrazy lekarzy w pełnych kombinezonach ochronnych i osób noszących maski natychmiast budzą w nas niepokój.

Jeśli dodasz do tego cały ten nadmiar informacji, którym jesteś bombardowany ze wszystkich stron, to prawie nieuniknione jest to, że ten strach stanie się w pewnym momencie irracjonalny.

Wiesz dobrze, na jaką dawkę nieustannych informacji jesteś stale narażony, prawie z każdą sekundą. Wiesz również doskonale o tym, że zaraz po włączeniu telewizora lub radia pierwsze słowo, które prawdopodobnie usłyszysz, to „koronawirus”.

Oto nasza porada. Kontroluj dawkę doniesień medialnych, jaką otrzymujesz na ten temat. Musisz próbować prowadzić normalne życie, starając się, aby wiadomości o koronawirusie nie krążyły wokół Ciebie przez cały czas w ciągu dnia.

Szukaj jedynie oficjalnych źródeł i unikaj toksycznych oraz niesprawdzonych informacji. Podobnie, gdy czujesz się nadmiernie zaniepokojony, najlepiej poświęcić czas na działania, które najbardziej Cię interesują lub które pomogą Ci się zrelaksować.

2. Dezinformacja jest najgorszym ze wszystkich wirusów: uodpornij się na bzdury i fake newsy

Kolejna przydatna porada psychologiczna dotycząca koronawirusa, którą należy wziąć pod uwagę, dotyczy jawnych bzdur lub fałszywych wiadomości, tak zwanych fake newsów. Nie ma wirusa aż tak śmiercionośnego jak dezinformacja.

Tego rodzaju wiadomości niemal natychmiast wywołują panikę. Poprzez dosłownie jedno kliknięcie ludzie natychmiast dzielą się tymi wiadomościami. W efekcie rozprzestrzeniają się one jak wirus.

W ostatnich dniach mogłeś widzieć na przykład informacje mówiące, że woda morska zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. Być może widziałeś także zmanipulowane zdjęcia grup ludzi pozornie martwych na ulicach Wuhan. Media nam nawet wmawiały swego czasu, że Bill Gates posiada patent na ten rodzaj koronawirusa.

Fake news

Nigdy nie brakuje teorii spiskowych mówiących nam, że liczba zgonów jest wyższa niż nam powiedziano lub że wirus został celowo wypuszczony przez Stany Zjednoczone lub Rosję w celu destabilizacji światowej gospodarki. Lista fake newsów jest długa…

Oto nasza porada. Pamiętaj, że około 40% otrzymywanych wiadomości jest całkowicie fałszywych. Prawdziwe doniesienia i wiadomości jest tutaj prawdziwą szczepionką. Ale jej stosowanie to wymaga od Ciebie ostrożności i proaktywności we wszystkim, co czytasz.

Szukaj najnowszych informacji rządowych i wiadomości od organizacji takich jak World Health Organization (oryg. Światowa Organizacja Zdrowia – WHO).

3. Zachowanie spokoju jest najlepszym rozwiązaniem: bądź czujny, ale nie panikuj

W przypadku „wirusa paniki” najlepszym antidotum jest zachowanie spokoju. W obliczu strachu i niepokoju lepiej być czujnym niż zaniepokojonym. Co to znaczy? Oznacza to, że ludzie zachowują się znacznie lepiej w stanie spokoju psychicznego. Niemniej nie oznacza to, że powinieneś być obojętny na napływające zewsząd wiadomości.

Chodzi tylko o to, aby obserwować, co się dzieje dookoła, nie doświadczając przy tym irracjonalnego strachu, który może prowadzić do zachowań wyrządzających więcej szkody niż pożytku.

Oto nasza porada. Jedną z najbardziej podstawowych kwestii obejmujących porady psychologiczne dotyczące koronawirusa jest kontynuowanie normalnego życia. Codzienna rutyna jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem.

Porady psychologiczne dotyczące koronawirusa od lekarza

Jednocześnie powinieneś upewnić się, że będziesz na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami w danym momencie dnia. Wszyscy musimy być świadomi najnowszych porad ekspertów.

Podsumowując, mamy świadomość, że sytuacja wirusa wywołującego chorobę COVID-19 oznacza, że ​​musimy być świadomi każdej zmiany obecnego stanu rzeczy. Jesteśmy narażeni na nowego wirusa, a organizacje zdrowia potrzebują po prostu czasu, aby móc przeanalizować jego działanie.

Co powinieneś zatem zrobić? Po prostu kontynuuj swoją codzienną rutynę w jak największym stopniu. Ale zawsze postępuj zgodnie z podstawowymi wskazówkami higienicznymi i zawsze przestrzegaj ściśle instrukcji przekazanych nam przez władze.

Przypomnijmy sobie raz jeszcze słowa dr Barucha Fischhoffa: każdy kryzys możemy rozwiązać, działając bez paniki oraz we wspólny i skoordynowany sposób. Postępujmy zgodnie z tą cenną radą!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.