Skutki przemocy pośredniej w rodzinie

Przemoc w rodzinie zawsze ma długotrwałe skutki, bezpośrednie lub pośrednie.

Smutne dziecko z powodu pośredniej przemocy w rodzinie.

Oprócz konfliktu między małżonkami istnieje wiele innych obaw i wątpliwości, które mogą mieć wpływ na rodzinę. Może mieć to wpływ zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio na dzieci. Czy jednak naprawdę znamy konsekwencje, jakie może mieć na nich ta sytuacja? Jakie są skutki przemocy pośredniej w rodzinie?

Przemoc wobec dzieci

Przemoc psychiczna w rodzinie lub przemoc domowa są często kamuflowane za edukacją. W takich przypadkach celem jest złamanie woli dziecka, a tym samym przekształcenie go w istotę posłuszną i uległą. Dzieci w takich sytuacjach nie są w stanie zareagować, znajdując się pod dyktaturą milczenia.

Przemoc psychiczna skierowana do dzieci przejawia się poprzez przemoc werbalną, pogardliwe zachowanie, emocjonalne odrzucenie, sprzeczną edukację i nieproporcjonalne wymagania w stosunku do wieku dziecka. Ten rodzaj przemocy w rodzinie, który nigdy nie jest bez znaczenia, może być stosowany pośrednio lub bezpośrednio.

przemoc pośrednia

Skutki przemocy pośredniej w rodzinie

Przemoc psychiczna i przemoc pośrednia dotyka dzieci w formie odbicia. Jest tak, ponieważ sama przemoc jest stosowana przez jednego z rodziców wobec drugiego. To z kolei przelewa się na dzieci. Rodzic-agresor będzie posługiwał się środkami komunikacji werbalnej (pogarda, obelgi, kłamstwa), jak i niewerbalnej (szyderstwo, wypominanie). Mogą również niszczyć obiekty fizyczne i wykazywać gwałtowne i agresywne zachowania, takie jak bicie.

Dlatego dzieci również stają się ofiarami przez sam fakt przebywania w tym samym domu. Co więcej, odmawiają dystansowania się od atakowanego rodzica. Są świadkami konfliktu i dotykają je wszystkie szkody, jakie pociąga za sobą zachowanie rodziców. Z tego powodu zaczynają się izolować. Tracą zdolność do indywidualizacji z powodu sytuacji, w której się znajdują. Ponadto mogą cierpieć z powodu agresywności zaatakowanego rodzica, który nie był w stanie odegrać swojej agresji wobec partnera, a także z powodu konfliktu między nimi.

Dziecko ze skutkami przemocy w rodzinie

Długofalowe skutki przemocy pośredniej

Ta sytuacja izolacji może mieć poważne konsekwencje dla dzieci. Jeśli same nie znajdą sposobu na poradzenie sobie z tym problemem, skończą z ciężkim ładunkiem cierpienia, który będą następnie powielać z innymi ludźmi i w innych sytuacjach. Jest tak, ponieważ z biegiem czasu rodzic-agresor przekazuje nienawiść do partnera również swoim dzieciom. Bez względu na powód jest to całkowicie niedopuszczalne zachowanie.

Niejednoznaczne sytuacje, których doświadczają dzieci, prędzej czy później mogą doprowadzić do ich autodestrukcji. Wynika to z ich poczucia niepewności i momentów zamętu, którym są poddawani w taki czy inny sposób. Złośliwe i nienawistne zachowanie oraz złe intencje agresywnego rodzica wprowadzają dzieci w niekończącą się spiralę, z której nie mogą uciec.

Cena za cierpienie

Czasami dzieci uwewnętrzniają negatywny obraz siebie, ponieważ czują, że na to zasługują. Wynika to z faktu, że rodzic-agresor tak często ich upokarzał. Co ciekawe, często zdarza się, że rodzic podobnie cierpiał we własnym dzieciństwie. Może nawet nadal cierpieć.

W takich przypadkach, jeśli ich dziecko jest szczęśliwe lub odnosi sukcesy, staje się to dla nich nie do zniesienia. Rodzic czuje potrzebę, aby ich dziecko zapłaciło za własne cierpienie, przeszłe lub obecne. Dzieci można łatwo manipulować szantażem emocjonalnym. To dlatego, że nie mają granic swojej tolerancji i zawsze wybaczają ludziom, których kochają. W konsekwencji są zawsze gotowi przebaczyć rodzicom, wziąć na siebie winę i spróbować ich zrozumieć.

Płacz dziecka.

Trudny problem

Dla dzieci przemoc w rodzinie jest sytuacją niezwykle trudną. To dlatego, że są pod władzą tylko jednego rodzica. Drugi rodzic, który jest atakowany, nigdy nie może im naprawdę pomóc. Co więcej, sytuacja może się pogorszyć, gdy rodzic-ofiara odchodzi i zostawia dziecko, które musi samo zmierzyć się z pogardą drugiego.

Możesz pomyśleć, że to rzadka sytuacja. Jednak prawda jest taka, że jest to dość częste. Dlatego też nie zaszkodzi od czasu do czasu przyjrzeć się swoim nawykom i zachowaniom, aby w razie potrzeby je zmodyfikować. Przemoc oznacza nie tylko podniesienie ręki na dziecko lub bicie go, ale także poniżanie, krytykowanie i pogardę.

Scroll to Top