Przemoc psychiczna - dlaczego dalej pozostajesz w takim związku?

Przemoc psychiczna - dlaczego dalej pozostajesz w takim związku?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Jeśli doświadczasz się czegoś, co nazywa się przemoc psychiczna i nie czujesz się szczęśliwy, możesz zacząć zadawać sobie pytanie: “Dlaczego po prostu nie zakończę tego związku?” Odpowiedź na to pytanie, które ludzie często zadają znajomym mających agresywnych partnerów, ukrywa się za złożoną pajęczyną czynników.

Strach, wstyd, niezdecydowanie, zamieszanie, a nawet miłość mogą sprawić, że człowiek pozostanie w toksycznym związku, nawet gdy obecna w nim jest przemoc psychiczna.

Neurobiologia często mówi nam, że nasz mózg jest zaprojektowany do faworyzowania pewnych więzi społecznych. Dlatego też, gdy zaczynasz nowy związek, tworzy się coś więcej niż tylko proste zobowiązanie.

Struktury naszego narządu głównego również przyzwyczajają się do tego połączenia. Zaczynają się żywić Twoimi codziennymi interakcjami, Twoim uczuciem do drugiej osoby oraz intymnością, która Was łączy. Dlatego też ludzie często bagatelizują znaczenie zachowań kontrolujących lub agresywnych. Mózg postanawia nie przetwarzać szkodliwej rzeczywistości.

Z uporem próbuje ratować relację, ponieważ zakłada, że ​​prawda może być niesamowicie bolesna. Krok po kroku nasze postrzeganie staje się przyćmione przez zaawansowany system samoobrony.

Smutny mężczyzna patrzy przez okno

Przemoc psychiczna to bardzo wyszukana pułapka. Dlatego nie należy lekceważyć jej mocy, sugerując, że ofiara jest ślepa, naiwna lub niezdecydowana, gdyż ten związek stanie się toksyczny.

Taktyka, której używa osoba kontrolująca, jest często subtelna i uporczywa. Zatem nie jest tak łatwo po prostu wstać i odejść.

“Wyraź swój smutek; ból, który nie ma głosu, dręczy serce i zaburza jego bicie”.

William Shakespeare

Dlaczego pozostajesz w związku, w którym obecna jest przemoc psychiczna?

Gdy jesteś psychicznie maltretowany, zaakceptowanie tej rzeczywistości może chwilę potrwać. Ludzie dookoła mogą się Ciebie pytać, jak możesz tolerować pewne zachowania, działania albo słowa, niemniej jednak ignorujesz ich uwagi.

Uważasz, że nie widzą tego, co Ty dostrzegasz w swojej partnerce. Być może nawet często powtarzasz sobie, że jest wyjątkowa i że warto się jej trzymać. Powtarzasz ten wewnętrzny dialog dzień po dniu dopóki, pewnego dnia, nie uświadamiasz sobie, że to po prostu nie ma żadnego sensu. Zdajesz sobie sprawę z pułapki, do której wpadłeś.

Ta chwila może wywołać nieoczekiwane uczucia. Mimo iż masz już świadomość, że obecna jest przemoc psychiczna, możesz dalej nie mieć sił, aby zakończyć związek, ponieważ nagle wypełnia Cię strach przed zmianą.

Przeprowadzone na Uniwersytecie Waszyngtońskim przez N. Jacobsona, J.M. Gottmana i E. Gortnera badanie pokazało, że taka sytuacja może trwać średnio o dwóch do pięciu lat. Poniżej omówimy niektóre powody, dla których tak trudno jest podjąć w tym momencie właściwą decyzję.

Przemoc psychiczna a psychologiczne “zamrażanie”

Przemoc psychiczna wywiera taki sam wpływ jak trauma. Ten rodzaj molestowania stopniowo niszczy poczucie własnej wartości, godność i własny wizerunek.

Kobieta z chmurą w rękach

Ofiary przemocy psychicznej mają te same objawy, co ludzie w sytuacji stresującej. Czują się wyczerpani umysłowo, cierpią na bóle głowy oraz mogą doświadczać bólu mięśni i utraty pamięci. Wszystko to może prowadzić do stanu “zamrożenia” psychicznego.

Sugeruje to, że wykorzystywana osoba dystansuje się od swoich emocji, aby więcej nie cierpieć. Pragnie uniknąć bólu. To z kolei zwiększa motywację agresora, by dalej ranić drugą osobę.

Taktyki molestowania, które zmieniają sposób myślenia danej osoby

Gdy chodzi o taką kwestię jak przemoc psychiczna, często zapominamy o tym, że agresor stara się usprawiedliwić swoje działania. Zawsze używa “miłości” jako podstawowego narzędzia do “utrzymania się u władzy”.

Wymówką na każde jego żądanie, którego celem jest kontrolowanie ofiary, jest miłość do partnera. Ale wynikiem tego fałszu i obosiecznego uczucia zawsze będzie poddanie się ze strony partnera.

Za pomocą uzasadnień, dysonansu poznawczego i fałszywych przekonań osoba, która jest nadużywana psychicznie, zaakceptuje swoją rolę w tym związku. Krok po kroku taktyki manipulacyjne zmienią jej sposób myślenia, a nawet osobowość.

Będą chwile, gdy ofiara uwierzy, że to wszystko to tylko jej wina. Zacznie nienawidzić samą siebie i doświadczać emocji, takich jak wstyd i niepokój.

Aby zmienić swoją historię, musisz zmienić siebie

Gdy doświadczasz przemocy psychicznej, musisz odkryć siebie na nowo. Takie nadużycie prędzej czy później doprowadzi do upadku osobistego, marnowania siebie lub ogromnej wrażliwości. Właśnie dlatego zakończenie związku może być tak trudne.

W tym celu prawdopodobnie będziesz potrzebował wsparcia. Eksperci zalecają polegać na godnych zaufania ludziach i specjalistach. To są ludzie, którzy będą w stanie pomóc Ci przepisać własną historię i się wyleczyć.

Przemoc psychiczna być może nie zostawia widocznych śladów na ciele, ale jest w stanie zetrzeć wiele cech Twojego dawnego “ja”. Niszczy tożsamość, zmienia lub zżera poczucie własnej wartości i eliminuje Twoje wartości.

Ale spokojnie, jesteś w stanie się odbudować. W tym celu musisz oprzeć się na pewności, że możesz to zrobić! Musisz postawić sobie za cel stanie się silniejszą osobą, która jest gotowa żyć pełnią życia.

Nawet jeśli nie potrafisz zapomnieć przeszłości, pamiętaj, że ten związek jest tylko małą częścią Twojej historii. To coś, co nie powinno definiować Twojej przyszłości ani zdolności do tworzenia szczęśliwszych wspomnień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González-Ortega, I., Echeburúa, E., & De Corral, P. (2008). Variables significativas en las relaciones violentas: Una revisión. Psicologia Conductual.
  • Jacobson, NS, Gottman, JM, Gortner, E., Berns, S., y Shortt, JW (1996). Factores psicológicos en el curso longitudinal del maltrato: ¿cuándo se separan las parejas? ¿Cuándo disminuye el abuso? Violencia y víctimas , 11 (4), 371–92. https://doi.org/methoden;qualitative inhaltsanalyse

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.