Siła do zmiany bierze się ze środka

Siła do zmiany bierze się ze środka

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2017

Czasami życie prowadzi nas na negatywne ścieżki. Czujemy się sfrustrowani, zniechęceni, jakby nic nie szło po naszej myśli. To znak, że pora na zmiany. Co jednak powinniśmy zrobić, kiedy jesteśmy zagubieni? Siła do zmiany bierze się ze środka.

Kiedy męczy nas depresja i inne plagi, kiedy jesteśmy zagubieni, dobrym pomysłem jest zwrócenie się do psychologa. Co jednak zapewni nam rozwiązanie tego problemu?

“Nikt nie jest w stanie zamknąć się w psychologicznym więzieniu: wszyscy już w nim siedzimy.”

-Jiddu Krishnamurti-

W wielu przypadkach konsultacja z psychologiem może być bardzo pomocna i budująca. Kiedy jednak nie masz ochoty na podjęcie terapii, lub już jej próbowałeś i nie sprawdziła się, mamy dla ciebie rozwiązanie. Możesz spróbować zwrócić się do swojego wewnętrznego terapeuty.

Syzyf

Znasz siebie lepiej, niż ktokolwiek inny

Kiedy zwracamy się do psychologa, to najpierw musi on nas poznać. O ile nie jest to ktoś nam znany, lub ktoś z naszej rodziny to nie wie o nas absolutnie nic.

Kiedy uda nam się przełamać pierwszy dyskomfort związany z opowiadaniem wszystkiego kompletnie obcej osobie wówczas rozpocznie się nasza terapia. Opowiadając o swoim życiu pozwalamy sobie na refleksje. W ten sposób przypominamy sobie o chwilach, które odeszły niemal w zapomnienie.

To bardzo ważne w usiłowaniu rozwiązywania problemów, które męczą nas teraz i będą nękać nas w przyszłości. Mimo wszystko psycholog nigdy nie pozna nas tak dobrze, jak znamy siebie sami.

Opowiadanie o sobie to trudny proces i niektórzy ludzie usilnie się jemu opierają. Bardzo niewiele jest osób, które wiedzą o nas absolutnie wszystko i z pewnością, niektóre rzeczy się nam wymkną!

Uczucia, przemyślenia, marzenia… To są rzeczy, które wiemy o nas tylko my. Są to personalne elementy, którymi możemy nie chcieć dzielić się z innymi ludźmi. Lepiej niż ktokolwiek inny rozumiemy swoje powody, czy reakcje na słowa i czyny kiedy przechodzimy przez trudny okres.

“Ten kto zna siebie jest swoim panem.”

-Pierre de Ronsard-

Są takie rzeczy, którymi nie chcielibyśmy dzielić się z kimkolwiek innym. Być może problem wiąże się z poczuciem winy, które nas zawstydza. Być może to właśnie jest coś, czym nie chcesz dzielić się z psychologiem.

Szczere dzielenie się wszystkim i nie ukrywanie nawet najmniejszych szczegółów jest ważnym procesem. To właśnie ono wpływa na powodzenie naszej terapii.

W trakcie terapii musimy być absolutnie szczerzy. Nie ma jednak większej szczerości, niż zwierzanie się przed samym sobą.

Pozytywy, zmiany i wysiłek

Nikt nie powiedział, że zmiany są łatwe. Wszystko, co warte podjęcia działania, wymaga wysiłku. Pierwszą rzeczą jest zmiana naszego myślenia na bardziej pozytywne.

Co powinniśmy zrobić, kiedy przykładowo stajemy przed negatywną sytuacją, która komplikuje i utrudnia nasze życie? Co robić, kiedy stajemy przed niespodziewanymi wydarzeniami, kiedy sytuacja całkowicie wymyka nam się spod kontroli?

Dzięki pozytywnemu nastawieniu możemy spróbować pokonać trudności kiedy tylko ich doświadczamy. Aby nabyć tę umiejętność musimy koniecznie zdawać sobie sprawę, z tego, przez co przechodzimy.

Kosmos

Psycholog może nam pomóc, ale musimy uwierzyć w swój problem i prawdziwie zechcieć go rozwiązać. Jeśli nie wykonamy tego pierwszego kroku, to psycholog nie będzie w stanie zrobić niczego za nas.

Wyobraź sobie taką sytuację: osobę cierpiącą na anoreksję. Anoreksja oznacza często, że faktyczny problem tkwi głębiej. Unikanie jedzenia wcale nie oznacza, że osoba uważa się za grubą. Jest to raczej rodzaj samookaleczenia, który stanowi mechanizm ochronny przed emocjonalnie bolesnymi doświadczeniami.

Osoba może zdawać sobie sprawę, że jest chuda, ale mimo to nadal pragnie być chudsza. Niszczy samą siebie. Jest to znak, że cierpią z przyczyn dużo bardziej skomplikowanych.

Taka osoba może udać się do psychologa, lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Zdaje sobie sprawę, że ma problem i szuka pomocy, w rozwiązaniu go. Czy wszystko to powinniśmy złożyć na ręce psychologa? Zdecydowanie nie.

Tak naprawdę to sama cierpiąca osoba jest tą, która może ostatecznie rozwiązać swój problem. Psycholog może jej w tym pomóc, może być jej przewodnikiem i doradcą. Psycholog może otworzyć oczy swojemu pacjentowi i pomóc mu w wyborze najlepszej ścieżki.

Wyłącznie osoba, której dotyczy problem może zebrać się na wysiłek potrzebny do pokonania go. Jedynie ona może podjąć inicjatywę do zmiany.

“Trochę więcej wytrwałości, trochę więcej wysiłku i to co wydawało się beznadziejną porażką zamienisz w chwalebny sukces.”

-Elbert Hubbard-

Każdy z nas z osobna może więc stać się najlepszym terapeutą. Lekarze specjaliści mogą pomóc nam, poprowadzić nas i otworzyć nam oczy, ale nie są cudotwórcami. Nie przeprowadzą zmiany za nas. Siła do zmian, wysiłek jest w naszych rękach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.