Usuń żal ze swego życia – poznaj 35 pomocnych rad

Usuń żal ze swego życia – poznaj 35 pomocnych rad

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Każdy z nas nosi w swej pamięci coś, czego się wstydzi, co chciałby zrobić zupełnie inaczej, albo po prostu wcale. Uczuciem towarzyszącym rozpamiętywaniu takich spraw jest najzwyklejszy w świecie żal. Żal może jednak łatwo wymknąć się spod kontroli. Może się stopniowo nawarstwiać i tworzyć Twoje własne, indywidualne piekło tkwiące jak cierń w Twojej głowie.

Będzie on nieustannie przypominał Ci, że popełniłeś błąd lub nie jesteś wystarczająco dobry w tym, co robisz. Taki nadmierny żal może w łatwy sposób stać się ogromnym obciążeniem naszej psychiki. I oczywiście wywołać niezwykle silny, negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

W miarę upływu czasu możemy się uczyć i rozwijać swoją osobowość. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy żałować tego, co zrobiliśmy kiedyś, zanim zdobyliśmy większą wiedzę i bogatsze doświadczenia. Ale gdyby nie nasze indywidualne doświadczenia, nie bylibyśmy takimi osobami, jakimi jesteśmy dzisiaj.

Nie zdołalibyśmy się także nauczyć się tego, co już wiemy. Mądre powiedzenie brzmi „Człowiek się uczy na własnych błędach”. Wsłuchaj się w nie, bo jest to w 100% prawdziwe.

Rozpacz i żal mogą ranić

Te negatywne myśli, które wypełniają umysł należy po prostu wyrzucić z pamięci. Nadmierny, nieuzasadniony żal nie jest nam w niczym potrzebny i powinien zostać ugaszony. Co się stało to się nie odstanie i nie możemy tego zmienić w żaden sposób. Co zatem możemy zrobić, aby wyeliminować żal z naszego życia?

Jak prowadzić życie, w którym nie będzie miejsca na żal?

Poniżej prezentujemy Ci 35 doskonałych rad, które pozwolą Ci odzyskać dawny optymizm. Poprawisz sobie dzięki nim samopoczucie i wyrzucisz nękający Cię żal z głowy.

 1. Przyjmij, że popełnianie błędów jest normalnym zjawiskiem. Wyrzuć z głowy niepotrzebny żal i naucz się akceptować swoje własne błędy, dzięki czemu będziesz w stanie wykonać kolejny krok do przodu.
 2. Ustaw sobie jako priorytet swoje własne zdrowie i dobre samopoczucie. Zacznij traktować siebie samego z należytą estymą. Dopiero wtedy możesz zacząć brać pod uwagę inne osoby.
 3. Myśl za siebie i nie pozwól innym dyktować sobie warunków, ani nakazów.
 4. Wybierz swoją własną ścieżkę zamiast podążania narzuconą Ci przez kogoś innego. Musisz samodzielnie podejmować decyzje dotyczące Twojego własnego życiu.
 5. Daj się ponieść ciekawości i uwolnij swoją kreatywność. Odsuń żal w niepamięć i przeznacz całą energię na rozwój osobisty.
Blokowanie rozwoju
 1. Dowiedz się, jak znaleźć w życiu dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie. Śmiej się zawsze, kiedy tylko możesz, nawet z najdrobniejszych rzeczy. Śmiech skutecznie zwalcza negatywne uczucia, takie jak żal i przygnębienie.
 2. Nie bój się: próbuj nowych rzeczy i podejmuj ryzyko! Do odważnych świat należy!
 3. Zrelaksuj się i przestań obawiać się zmian.
 4. Znajdź szczęście w tak wielu rzeczach i osobach, jak to tylko możliwe.
 5. Nie oceniaj pochopnie ludzi przed ich osobistym poznaniem.
 6. Bądź wdzięczny za to, co masz i nie martw się o to, czego się jeszcze nie dorobiłeś.
 7. Życz wszystkim wokół jak najlepiej i nie daj się ponieść fali wszechobecnej zazdrości.
 8. Dziel się swoim szczęściem z innymi, zamiast trzymać to wszystko dla siebie.
 9. Nie próbuj zmieniać innych według swoich potrzeb i preferencji. Akceptuj ich takich, jakimi są.
 10. Stawiaj swoje własne szczęście nad dobra materialne.
 11. Mądrze wykorzystuj swoją energię, nie marnuj jej na rzeczy, które Cię ranią lub nie wnoszą do Twojego życia czegoś pozytywnego. A już na pewno nie zużywaj jej na niepotrzebny żal i roztrząsanie wydarzeń z przeszłości.
 12. Bądź odważny, znajdź w sobie odwagę i wszystko, czego Ci potrzeba, aby zmienić wszystko to w swoim życiu, co według Ciebie wymaga poprawy. Zaakceptuj także rzeczy, których nie można zmienić.
 13. Przejmij kontrolę nad swoimi negatywnymi myślami, wyeliminuj żal i przeanalizuj, w jaki sposób wpływa on na Twoje życie.
 14. Czerp satysfakcję ze swojej kariery zawodowej. A jeśli czujesz żal z uwagi na niewykorzystywanie swojego potencjału, zajmij się czymś, co da Ci poczucie spełnienia.
 15. Spójrz na swoje problemy z różnych punktów widzenia. Postaraj się wykorzystać je do znalezienia najlepszego możliwego rozwiązania.
 16. Uwolnij się od tego, co inni myślą o Tobie.
 17. Nie zostawiaj rzeczy na później, jeśli możesz zrobić je teraz. To mityczne “później” może nigdy nie nadejść.
 18. Nie trać czasu próbując zadowolić ludzi, których nawet nie lubisz i na których Ci nie zależy.
 19. Zmień swoje podejście do życia i postarać się objąć całość jednym spojrzeniem.
 20. Stań się taką osobą, jaką naprawdę chcesz być. Nie zadowalaj się obecnym stanem rzeczy, jeśli nie czyni Cię to szczęśliwym.
 21. Nie należy chować w sobie urazy. Jest to niepotrzebne obciążenie, które nie daje Ci żadnych korzyści, a jedynie ból i dyskomfort psychiczny.
 22. Bądź szczery sam ze sobą.
Kłamca
 1. Stawiaj cele dla siebie samego i myśl o tym, co powinieneś zrobić, aby je osiągnąć. Zapisz to sobie gdzieś i często wracaj do tych notatek.
 2. Traktuj innych ze współczuciem i szacunkiem. Oczekuj od nich tego samego.
 3. Spędzaj czas z ludźmi, którzy sprawiają, że jesteś szczęśliwy i przestań tracić czas przeznaczając go dla osób, które ciągną Cię w dół.
 4. Rusz przed siebie z podniesioną głową i nie pozwól nikomu Cię zatrzymać.
 5. Bierz aktywny udział w życiu, a nie ograniczaj się tylko do jego biernej obserwacji.
 6. Rób to co chcesz i nie zaprzątaj sobie głowy rzeczami, które nic dla Ciebie nie znaczą.
 7. Każdego dnia zrób coś, co sprawi, że będziesz z siebie choć odrobinę dumny, niezależnie od tego, czy inni ludzie będą o tym wiedzieć, czy też nie.
 8. Zawsze patrz przez siebie i nie zatrzymuj ani na moment, pod żadnym pozorem.

Zamiast pielęgnować w sobie żal, popracuj nad akceptacją samego siebie. Postaraj się zrozumieć to, czego chcesz od życia i staraj się postępować w taki sposób, aby być w zgodzie z samym sobą.

Potraktuj każdy błąd, jaki popełnisz jako okazję do nauczki. Żal nie pomoże Ci w niczym, a jedynie pogrąży Cię w marazmie. Odrzuć go i postępuj krok po kroku przez drogę życia z podniesioną głową.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.