Depresja czyli choroba naszych dusz

Depresja czyli choroba naszych dusz

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Wszystko w moim życiu przestało mieć sens, nic mnie nie interesuje i nic mnie już nie zaskakuje, czuję się pusty… Samotność przeszywa moje ciało i umysł. Utraciłem ekscytację w stosunku do czegokolwiek, do wszystkiego co lubiłem i co sprawiało mi radość: czytanie, słuchanie muzyka, uprawianie miłości, podróżowanie, codzienne zmagania w pracy… Czyli jednym słowem depresja.

Depresja to coś więcej, niż zwykły stan ciała. Depresja to choroba dusz.

Ledwo jadam i czasami za dużo śpię, lub spędzam całe noce bezsennie. Nie chcę się z nikim spotykać, nie chcę z nikim rozmawiać, cały świat mnie przytłacza ponieważ przytłaczam nawet samego siebie… i mimo, że nie mam siły by zakończyć swoje życie, czasami myślę, że wolałbym zamknąć oczy i nigdy już się nie obudzić.

Czasami czuję się, jakby wstyd mnie dławił i płaczę nieustannie myśląc, że moje życie nie jest tego warte i co ja tutaj tak właściwie robię? Czuję że nie udało mi się w pracy, czuję że tysiące razy zawodziłem w miłości, czuję że nikt mnie nie docenia i wydaje mi się że życie nie jest tego warte…

Ten artykuł został zainspirowany słowami aktora Willy Toledo na temat cierpienia na depresję.

Przestałem robić to co robiłem i przyjrzałem się jego słowom, ponieważ przykuły moją uwagę. Oglądałem go bez mrugnięcia okiem i przez chwilę próbowałem zrozumieć jego świadectwo: świadectwo z którym każda osoba, która cierpi, lub cierpiała na depresję może się utożsamić.

Przeczytaj też: Zaryzykuj i opuść swoją strefę komfortu!

Mamy nadzieję, że ta publiczna szczerość w tym artykule może pomóc niektórym ludziom, jacy być może czytają te słowa.

Marzenia

Depresja – jak ją pokonać?

Przede wszystkim miłość tych, których kochasz i pomoc specjalisty pomogą ci uciec z ciemnej studni, z której obecnie nie możesz się wydostać. Depresja nie jest łatwa w zwalczaniu, ale z odwagą i wsparciem możesz przejść na drugą stronę.

Żyjemy w świecie, gdzie wielokrotnie rzeczy nie idą tak, jak sobie to zaplanowaliśmy i w ten sposób nas przytłaczają…Wtedy to przestajemy odnajdywać we wszystkim znaczenie, w życiu i w naszej własnej egzystencji.

Wszystko może się zmienić. Dzisiaj i być może jutro niebo jest szare, ale słońce będzie nadal świecić i być może ty, bez uświadomienia sobie, napotkasz w życiu na niespodziankę, która wywoła u ciebie uśmiech dziecka, prosty spacer przez park pełny kwiatów wiosną lub poznanie kogoś szczególnego.

Poprzez terapię stworzysz własny plan powrotu do tego, kim byłeś wcześniej.

“Jednym z żalów depresji jest fakt iż wymazuje ona ideę i uczucie nadziei.”

Juan Antonio Vallejo Nájera

Depresja

Małe kroki, które pomogą zwalczyć depresję

 1. Chodź lub spaceruj od 15 do 30 minut dziennie.
 2. Każdego dnia czytaj coś co podtrzymuje twoją pozytywność.
 3. Spotykaj się ze znajomymi lub rodziną przynajmniej raz w tygodniu.
 4. Każdego tygodnia rób coś wesołego.
 5. Stwórz sobie listę celów.
 6. Przestań skupiać się na tym co nie wyszło ci w przeszłości. Przyszłość jest pełna dobrych niespodzianek.
 7. Rób to co lubisz, jak na przykład gotowanie, rzemiosło itp.
 8. Wypróbuj medytacji nawet przez kilka minut każdego dnia, zobaczysz jak krok po kroku będziesz coraz bardziej tym zainteresowany. Medytacja to wspaniały sposób na zmianę sposobu myślenia i naszych przemyśleń.
 9. Spróbuj wyjść na siłownię a jeśli ci się nie spodoba, po prostu potańcz w domu, zrób coś aktywnego na dworze…
 10. Nie martw się, wiedz że prędzej czy później znajdziesz rozwiązanie.
 11. Staraj się nie być sam, poproś przyjaciela lub członka rodziny by towarzyszył ci na spacerze, lub porozmawiał z tobą przez chwilę.
 12. Słuchaj wesołej muzyki. Muzyka to potężny sojusznik dla twoich endorfin.
 13. Skup się na dobrych rzeczach, które masz w swoim życiu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.