Drzemka i jej 4 psychologiczne korzyści

Drzemka i jej 4 psychologiczne korzyści

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Drzemka jest praktykowana przez wiele osób, w szczególności po posiłkach. Po wczesnej pobudce, jeśli chcemy pozostać na nogach do wieczora, czasem potrzebna nam jest mała drzemka. Naładowuje ona nasze baterie tak, że możemy kontynuować dzień będąc w pełni produktywnymi.

Pomimo tego, wiele osób nie bierze pod uwagę spania w trakcie dnia i unika go. Wydaje im się, ze w ten sposób tracą jedynie czas. Nie wiedzą oni jednak, iż poza regenerowaniem naszej energii, dobra drzemka ma również psychologiczne korzyści, z których często nie zdajemy sobie sprawy.


“Kiedy sprawy obiorą zły bieg, jak to czasem bywa.

Kiedy droga, którą podążasz zdaje się być pod górę.

Kiedy dochody niskie a długi wysokie,

chciałbyś się uśmiechnąć ale musisz westchnąć.

Kiedy to o co dbasz trochę cię przytłacza.

Odpocznij jeśli trzeba lecz się nie poddawaj!”

-Ryszard Kipling-


Poznaj kilka psychologicznych korzyści, jakie przynosi nam drzemka.

1. Większa bystrość i spostrzegawczość

Po długim poranku w pracy, obniża się nasza produktywność. Zaczynamy wolniej myśleć, spowalnia się również nasz refleks i zaczynamy ziewać. Szybko potem zaczynamy odczuwać zmęczenie, które zmniejsza naszą sprawność umysłową.

hamak - drzemka

Przy pewnych zawodach nasz poziom uwagi nie odgrywa większej roli. Jednakże dla pilota samolotu, kierowcy lub jakiegokolwiek innego zawodu, wymagającego “bycia w pełni przytomnym”, szalenie ważne jest by nie stracić ostrości umysłu i nie zasnąć. W ten sposób drzemka, nie tylko sprawia, że jesteśmy bardziej ożywieni. Prowadzi ona również do większej świadomości tego, co na otacza oraz do większej wydajności.

Czy wyobrażasz sobie żołnierza, któremu brakuje czujności? Lub nauczyciela nie potrafiącego się skupić? W tej i wielu innych sytuacjach, bystrość umysłu jest koniecznością. Dlatego też drzemka powinna być, w przypadku niektórych osób, wymagana.

2. Poprawa pamięci

Czasem zdarza nam się źle spać, przez co jesteśmy później bardziej zmęczeni, niż zwykle. Wpływa to również negatywnie na naszą pamięć, czy nam się to podoba czy też nie. Dlatego dobra drzemka, która pozostawia nas wypoczętych, zaowocuje ogromną poprawą dla naszej zdolności zapamiętywania.

Drzemka nie tylko regeneruje nasze zasoby energii; podnosi również aktywność mózgu. Nie tylko więc pomaga ona naszej pamięci ale i zwiększa naszą kreatywność! By tak się jednak mogło stać, nie możemy skąpić na naszym śnie. Co przez to rozumieć?

Zazwyczaj wystarcza nam 10 lub 20 minutowa drzemka. Czasami jednak nasze ciało potrzebuje czegoś więcej. Zależy to oczywiście od osoby i od tego, jak trudno przychodzi im zasnąć. Aby uzyskać zauważalny wzrost kreatywności, musimy bowiem spać tak długo, aż uznamy, że jesteśmy dobrze wypoczęci. Czy zdołasz pozwolić sobie na poświęcenie takiej ilości czasu?

3. Dobry humor

Zły sen i zmęczenie w trakcie dnia, mogą spowodować, iż będziemy raczej poirytowani. Z tego powodu drzemka mogłaby zdziałać wiele dobrego! Gdy zdarzy ci się, że poczujesz podenerwowanie i wszystko zacznie działać ci na nerwy, spróbuj się chwilę przespać.


“Lenistwo jest niczym  więcej, jak zwyczajem odpoczywania, zanim się zmęczymy”

-Juliusz Renard-


Nie jest to jednakże prawdą: drzemka sprawia, iż stajemy się bardziej wydajni. Odzyskujemy energię, a lenistwo, które idzie w parze z wyczerpaniem, odchodzi. Pojawia się nowa, aktywna osoba, pełna chęci do działania i “wzięcia się do roboty”. Dobra drzemka jest w stanie zdziałać więcej dla twojej produktywności, niż kubek mocnej kawy.

4. Drzemka na pozbycie się stresu

Wraz z poprawą humoru, tym samym uczynieniem nas bardziej produktywnymi, dobra drzemka jest w stanie wyeliminować stres, z powodu którego cierpimy. Wiemy, że najlepszą rzeczą, jaką  możemy zrobić gdy doświadczamy stresu związanego z pracą, jest pójście spać, na spacer, zdystansowanie się.

Czasami jednak to nie wystarcza. Nasz umysł bez przerwy tkwi w pracy i nie możemy się od tej myśli uwolnić. Z tego powodu, krótki sen w trakcie dnia, może pomóc nam zapomnieć o stresie, który nas atakuje i blokuje.

drzemka

Ale co zrobić, jeśli nie możesz zasnąć? Nie denerwuj się, nie wstawaj by powrócić z powrotem do swych aktywności. Poleż i potrzymaj swoje oczy zamknięte przez kilka minut, nawet jeśli nie możesz spać. Dzięki tej niewielkiej czynności odpoczywasz! Nawet jeśli nie wydaje ci się, że tak jest. Zmniejsza się w ten sposób twój niepokój i uspokajasz swoje nerwy.

Więc jak to z tobą jest? Ucinasz sobie czasem drzemki?

Jeżeli tak, to gratulacje! Zobacz ile korzyści czerpiesz z tego dla swojej pamięci i produktywności. Jeśli do tej pory nie miałeś takiego zwyczaju, może powinieneś zacząć od dziś! Jak tylko poczujesz się rozdrażniony, wykończony, leniwy, weź sobie małą drzemkę! Sprawi to, że staniesz się  tak wydajny do końca dnia, jak to tylko możliwe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.