Siedmioletni świąd: czy to naprawdę istnieje?

W kulturze popularnej istnieje pogląd, że w życiu związku jest kilka krytycznych momentów. Jednak czy naprawdę podążają za ustalonym wzorcem? Jeśli tak, czy siedmioletnie swędzenie jest jednym z nich?
Siedmioletni świąd: czy to naprawdę istnieje?
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

W dzisiejszym artykule zajmiemy się jednym z popularnych mitów dotyczących kamieni milowych w romantycznych związkach. Siedmioletni świąd – czy coś takiego naprawdę istnieje?

Niektóre pary rozstają się po siedmiu latach spędzonych razem, podczas gdy inne przeżywają ten krytyczny okres lub w ogóle go nie doświadczają. Tak zwany siedmioletni świąd może być częsty, ale nie jest powszechny. Kiedy pojawia się tego typu sytuacja, zwykle jest to spowodowane wspólnym brakiem zainteresowania relacją ze strony partnerów.

Siedmioletni świąd

Idea kryzysu w siódmym roku związku ma swoje korzenie w języku potocznym. To czas związany z pewną stagnacją w relacji. Jednak siódmy rok na osi czasu nie ma w sobie nic magicznego ani przerażającego, mimo że liczba separacji mających miejsce dokładnie w tym punkcie daje do myślenia. Więc dlaczego tak się dzieje?

Po siedmiu latach w związku jeden lub oboje z partnerów dochodzą do „przeglądu” wspólnego życia. Jeśli siedmioletni świąd rzeczywiście ma nadejść, to dlatego, że partnerzy czują, że w swoim związku zaszli już tak daleko, jak tylko mogą i obecnie doświadczają poczucia stagnacji.

W ciągu tych siedmiu lat mieli czas na eksperymentowanie, porażki i powroty. Siedem lat to wystarczający okres, aby poznać swoje stosunkowo przewidywalne zachowania.

W tym momencie wiele par czuje, że magia ich związku słabnie, a nawet znika. To uczucie sprawia, że zastanawiają się, czy warto kontynuować relację. Analizują, czy w ich wspólnej rutynie są jeszcze jakieś warte zachodu chwile.

para myśli o rozwodzie
Konflikty w parach tworzą dystans w związku.

Od zauroczenia do nudy

Choć może się to wydawać zaskakujące, długość związku nie mówi wiele o jego jakości. Co więcej, nikt poza samymi partnerami nie wie, czy naprawdę kontynuują związek z miłości lub z duszącego rodzaju zaangażowania.

Wszystkie pary stają przed nowymi wyzwaniami i etapami w swoich związkach. Jednak żadne wydarzenie, bez względu na to, jak ważne, na przykład ślub, posiadanie dzieci lub podpisanie kredytu hipotecznego, nie jest ważniejsze niż poszukiwanie namiętnej, wiernej i wzajemnej miłości.

Ze względu na „wymagania ze strony środowiska” para może przyjąć na siebie określone role i obowiązki, zaniedbując to, co jest naprawdę ważne dla ich związku. Jeśli nie ma między nimi intymności, nie ma znaczenia, jak duże zaangażowanie i rutynę utrzymają – jakość ich związku ulegnie pogorszeniu.

Intymność to siła udanych par i głębokich przyjaźni. Jeśli się pogorszy, związek jest skazany na koniec.

Siedmioletni świąd

Po pewnym czasie początkowe podekscytowanie, które towarzyszy czemuś nowemu, nieuchronnie przechodzi w rutynę. Dlatego po pięciu do siedmiu latach związku ludzie tak się do siebie przyzwyczajają, że zaczynają się nudzić.

Często wyraża się to brakiem zainteresowania seksem, poczuciem, że nie są już w sobie zakochani lub chęcią nawiązania romansu i wzięcia rozwodu. Mit towarzyszący kryzysowi na tym etapie związku polega na tym, że szczęście można znaleźć gdzie indziej.

Jak zmierzyć się z sytuacją i przezwyciężyć ją, jeśli miłość wciąż się tli?

Mimo że wskaźnik rozwodów jest wysoki, jest wiele par, które wydają się być odporne i potrafią przetrwać burze, które nadchodzą wraz z małżeństwem.

Więc jakie są niektóre strategie na utrzymanie zdrowego związku? Tutaj wyszczególniamy najważniejsze:

  • Ważne jest, aby omawiać przyziemne wydarzenia przeciętnego dnia i uważnie słuchać tego, co mówi Twój partner. Wprowadzanie humoru do rozmowy jest również pomocne i sprawia, że rozmowa jest przyjemniejsza.
  • Słuchanie siebie nawzajem pomaga zweryfikować to, co oboje mówicie. Przeciętny dzień jest pełen monotonnych wydarzeń i ważne jest, abyście mieli czas, by ze sobą porozmawiać.
  • Znaczenie dotyku. To niesamowite, jak dotyk może być tak pocieszający i ciepły. Dlatego tak ważne jest, aby nie zapomnieć się dotykać. Nawiasem mówiąc, nie chodzi nam tylko o kontakt seksualny, ale o spontaniczny sposób wyrażania zainteresowania i ciepła dla partnera.
  • Zaplanuj wspólne wakacje lub umów się na romantyczną kolację bez dzieci.
  • Róbcie nieoczekiwane rzeczy. Na przykład kupuj kwiaty, jeśli rzadko to robisz, pisz romantyczne notatki i dawaj ciepłe buziaki. To właśnie te małe rzeczy pomagają budować trwałe małżeństwa.
  • Przebaczajcie. Życie może być czasami trudne i możecie mówić i robić rzeczy, które są podłe i nieprzyjemne. Rozmowa o tych rzeczach i wzajemne wybaczanie to długa droga do zapewnienia relacji opartej na szacunku.
Kobieta na plecach swojego szczęśliwego partnera
Planowanie, słuchanie i wzajemne zrozumienie to aspekty, które wzmacniają związek.

Zrozumienie, podstawowy filar

Pary nie powinny obawiać się siódmego roku bycia razem. To normalne, że satysfakcja z małżeństwa i ogólna jakość związku spada w ciągu pierwszych kilku lat, kiedy ludzie są razem. To dlatego, że „prawdziwe życie”, a zwłaszcza dzieci, wchodzą na scenę i przejmują kontrolę.

Najlepszym sposobem walki z siedmioletnim swędzeniem jest rozpoznanie, czy rzeczywiście ono istnieje. Stamtąd można wdrożyć skuteczne strategie radzenia sobie.

Celem siedmioletniego świądu jest ostateczne osiągnięcie lepszego zrozumienia. W efekcie oznacza akceptację rzeczywistości.

Wszyscy jesteśmy zdolni do doświadczania w dowolnym momencie negatywnych stanów emocjonalnych o dużej mocy przekazu. Dlatego musisz być bardzo ostrożny, jeśli zauważysz, że to zjawisko występuje w delikatnym momencie Twojego związku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Allan Schwartz. Matrimonio y “Esa picazón de siete años”. Mentalhelp.net. https://www.mentalhelp.net/blogs/marriage-and-quot-that-seven-year-itch-quot/
  • Didonato Teresa. ¿La picazón de los 7 años es un mito o una realidad?. 15 de febrero de 2020. Psychology Today.
  • Ellen M. Berman MD, William R. Miller PhD, Neville Vines PhD y Harold I. Lief MD (1977) La crisis de los 30 años y la comezón de los 7 años, Journal of Sex & Marital Therapy, 3:3, 197-204, DOI: 10.1080/00926237708402984
  • López-Larrosa, S. (2009). El sistema familiar ante el divorcio: factores de riesgo y protección y programas de intervención. Cultura y educación21(4), 391-402.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.