Dlaczego nie zawsze możesz wybaczyć i zapomnieć

„Wybacz i zapomnij” nie zawsze jest dobrą radą. W końcu pamięć nie działa tak, jak chcemy, a przebaczenie to ćwiczenie, które wymaga czasu. Co więcej, czasami, nawet jeśli wiesz, że to najzdrowsza opcja, po prostu nie możesz tego zrobić.
Dlaczego nie zawsze możesz wybaczyć i zapomnieć
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Czasami tak się dzieje: są pewne sytuacje, których nie możesz wybaczyć i zapomnieć. Nawet jeśli wiesz, że idealnym, najzdrowszym, a nawet najbardziej niezbędnym działaniem byłoby przebaczenie i pójście dalej, nie jesteś w stanie tego zrobić. Niestety, nie istnieją magiczne sztuczki, aby to osiągnąć i nie zawsze jest to takie proste. Czasami możesz nawet nie chcieć tego robić.

Wszyscy mamy złe doświadczenia. Nosisz ze sobą blizny rozczarowania i odłamki traumatycznych przeżyć. Co więcej, prawdopodobnie przebaczyłeś już wiele razy. Jednak niektóre doświadczenia pozostawiają trwałe wgłębienie w Twoim sercu i pozostawiają resztki cichego bólu.

Niektóre urazy trwają przez lata, a elementy przeszłości często pozostają w Tobie, w Twojej teraźniejszości. Niemniej jednak taka egzystencja nie jest ani wygodna, ani zdrowa. Wszystko, co się przeciąga, opiera się i zaciera zdolność do ponownego ufania życiu i ludziom, odbiera poczucie dobrego samopoczucia i szczęścia.

Czy jest może jakiś klucz do przezwyciężenia tego typu sytuacji? Spójrzmy.

Możliwość zapomnienia oznacza zdrowy rozsądek”.

-Jack Londyn-

Smutny człowiek, który nie potrafi wybaczyć ani zapomnieć.
To, czego nie można wybaczyć ani wymazać z umysłu, może wpływać na wiele aspektów naszego życia.

Dlaczego czasami nie możesz wybaczyć i zapomnieć?

„Wybacz i zapomnij” jest często udzielaną radą. To jak kulturowe powiedzenie, z którym dorastałeś i które zintegrowałeś ze swoim mentalnym rejestrem. Niektóre kraje wschodnie postrzegają przebaczenie jako sposób na zachowanie harmonii społecznej.

Jednak na Zachodzie używamy przebaczenia jako mechanizmu do odciążenia, przywrócenia równowagi psychicznej i zamknięcia. Ludzie wiedzą, że przebaczenie jest zalecane i jest dobrym ćwiczeniem dla pozytywnego zdrowia psychicznego. Problem pojawia się, gdy nie możemy ani wybaczyć, ani zapomnieć.

Nauka od dłuższego czasu zajmuje się badaniem tego zjawiska, a psychologia jest szczególnie zainteresowana odkrywaniem indywidualnych różnic między nami. To dlatego, że niektórzy z nas są w stanie wybaczyć naprawdę poważne czyny (oszczerstwo, niewierność, kradzież), podczas gdy inni nie wybaczą przyjacielowi, gdy ten zapomni o ich urodzinach.

Skąd biorą się te różnice?

Przebaczenie jest zawsze osobistym wyborem, aktem woli, który przychodzi (lub nie), kiedy czujemy się gotowi.

Przebaczenie to nie wybór, to proces

Kiedy nie możesz wybaczyć i zapomnieć, przyczyną są emocjonalne szkody, których doznałeś. Im większa jest ich waga, tym więcej czasu potrzeba na przetworzenie tego, co się wydarzyło i leczenie tego cierpienia warstwa po warstwie. Co więcej, wszyscy jesteśmy różni. Dlatego nie wszyscy robią to w tym samym tempie.

Ogólnie rzecz biorąc, przebaczenie tym, którzy Cię skrzywdzili, jest częścią epilogu Twojej podróży uzdrawiania. To ostatni punkt, w którym masz nadzieję, że w końcu będziesz w stanie całkowicie odłączyć się od poprzedniego etapu. Niektórym udaje się to zrobić wcześniej, ponieważ szybciej przetworzyli i zaakceptowali dane doświadczenie.

Z drugiej strony inni nigdy tego nie zrobią. Albo dlatego, że nie chcą, albo dlatego, że utknęli. Są uwięzieni w swoich uczuciach złości i urazy. Nieumiejętność pozbycia się negatywnie nacechowanych emocji powraca do ich pamięci i sprawia, że nadal cierpią.

Uniwersytet w Monachium (Niemcy) przeprowadził badania, które twierdzą, że tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie udzielić emocjonalnego przebaczenia, uzyskujemy lepsze samopoczucie psychiczne. Jednak ci, którzy przebaczają z obowiązku (puste przebaczenie), nie osiągają żadnego postępu, ponieważ wciąż czują urazę.

To, co się stało, było traumatyczne i nie chcesz wybaczyć

Jasne jest, że przebaczenie jest naprawdę osobistym wyborem. Prawdą jest również to, że zdarzają się traumatyczne doświadczenia, w których ból jest tak ogromny, że opcja przebaczenia po prostu nie istnieje. Po raz kolejny należy zauważyć, że każde doświadczenie jest wyjątkowe i że każdy jego szczegół musi być zrozumiany.

Robert Enright jest liderem Międzynarodowego Instytutu Przebaczenia i pionierem w badaniu procesu przebaczania. Twierdzi, że często mamy błędne wyobrażenie o tym, czym jest przebaczenie. Sugeruje, abyśmy pamiętali o następujących kwestiach:

  • Przebaczenie nie oznacza, że usprawiedliwiasz wyrządzone zło. Kiedy oferujesz swoje przebaczenie, niczego nie usprawiedliwiasz ani nie oczekujesz pojednania.
  • Przebaczenie ma na celu zakończenie etapu i zmniejszenie urazy, gniewu i dyskomfortu emocjonalnego, które mogą prowadzić do stanów psychicznych intensywnego, przewlekłego zużycia.

Czasami uraza pozostaje głęboko w Tobie, zmieniając sposób, w jaki odnosisz się do innych. Przebaczenie jest częścią uzdrawiania emocjonalnego i zawsze wskazane jest podjęcie tego ostatniego kroku. Oczywiście, czy to zrobisz, czy nie, to Twój osobisty wybór.

Smutna para przytulająca się z powodu poronienia
Chociaż nie zawsze można wybaczyć, ma to ogromne korzyści psychologiczne.

Konsekwencje braku przebaczenia i zapomnienia

Wszyscy mamy swoje własne historie, nasze „trzeba było” i nasze „należy zrobić”. Jednak im więcej urazów zachowasz, tym gorsza będzie jakość Twojego życia. Kiedy nie możesz wybaczyć lub zapomnieć o urazie z przeszłości, “tu i teraz” może stać się nie do zniesienia.

Na przykład możesz stracić zaufanie do ludzi, bać się, stać się ofiarą niepokoju i stresu pourazowego oraz doświadczyć wspomnień, które spędzają Ci sen z powiek. Jeśli masz trudności z przejęciem kontroli nad swoim życiem, poproś o pomoc eksperta. To, czy zdecydujesz się udzielić przebaczenia tym, którzy Cię skrzywdzą, możesz rozważyć później. Teraz musisz zająć się swoimi ranami i dyskomfortem psychicznym.

Wreszcie, University of San Andrés (Argentyna) przeprowadził badania, które twierdzą, że akt przebaczenia zmniejsza emocjonalne cierpienie, ponieważ wspomnienia nie są już tak obecne. W konsekwencji pozostaje miejsce na nowe możliwości i szczęście. Dlaczego nie spróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Enright, R.D. & Fitzgibbons, R. (2015). Forgiveness therapy: An empirical guide for resolving anger and restoring hope. Washington, DC: APA Books.
  • Smedes, L. (1984). Forgive and forget. San Francisco: Harper & Row.
  • Lichtenfeld, S., Buechner, V. L., Maier, M. A., & Fernández-Capo, M. (2015). Forgive and Forget: Differences between Decisional and Emotional Forgiveness. PloS one10(5), e0125561. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0125561

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.