Trudny dzień w pracy - jak możesz go przetrwać?

Trudny dzień w pracy może być problematyczny. Istnieją jednak wskazówki, które mogą pomóc Ci sobie z tym poradzić. Oto najciekawsze.
Trudny dzień w pracy - jak możesz go przetrwać?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2022

Trudny dzień w pracy może wystarczyć, by zepsuć komuś nastrój. Mówimy o sytuacjach, które wymagają dobrej organizacji i chłodnej głowy, jeśli nie chcesz zakończyć dnia na skraju załamania. Ponieważ czasami dni robocze mogą się nagle skomplikować. Z drugiej strony możesz z góry wiedzieć, że czeka Cię trudny dzień w pracy. W tym drugim przypadku istnieją sposoby, aby przygotować się do stawienia czoła atakowi i wyjść na prowadzenie.

Aby poradzić sobie z trudnym dniem w pracy, musisz dobrze się zorganizować, skoncentrować i zachować rozsądną postawę. Na tej podstawie spójrzmy na pięć wskazówek, które pomogą Ci upewnić się, że Twoje problematyczne dni nie staną się jeszcze bardziej skomplikowane.

Każda niewyraźna trudność będzie duchem, który zakłóci ci później spokój ”.

-Fryderyk Chopin-

1. Trudny dzień w pracy – wyeliminuj hałas i wielozadaniowość

W pracowity dzień pracy musisz w jak największym stopniu wyeliminować wszelkie czynniki rozpraszające. Hałas to pierwszy problem. W szczególności powiadomienia z telefonu komórkowego i nieistotne połączenia. W rzeczywistości najlepiej jest wyłączyć telefon i włączać go tylko w porze lunchu lub pod koniec dnia.

Ponadto wielozadaniowość nie jest dobrym pomysłem, gdy masz pod ręką złożone lub pilne sprawy. Powinieneś skupić się na swoich zadaniach, w oparciu o proponowane cele. To nie jest miejsce na wielozadaniowość. Wykonuj swoje zadania jeden po drugim, cały czas zachowując czujność.

Zestresowana kobieta w pracy
Nasze mózgi nie są przygotowane na wielozadaniowość. Najlepiej byłoby skoncentrować się na konkretnym zadaniu, aby wykonać go bardziej efektywnie.

2. Podziel dzień na bloki

Najlepiej zaplanować dzień z wyprzedzeniem. Po pierwsze, zdefiniuj dokładnie, co zamierzasz zrobić. Następnie ustal elementy, które składają się na tę czynność. Na przykład, jeśli musisz przygotować raport na koniec miesiąca, elementami będą różne sekcje raportu.

Kiedy masz jasno określone zadanie, możesz zaproponować bloki pracy, które pokrywają się z każdym z elementów. Żaden blok nie powinien przekraczać dwóch godzin, ale powinien wystarczyć na ukończenie każdego elementu lub jego części. Robiąc to, zrobisz postępy w bardziej zorganizowany sposób i poczujesz się bardziej zmotywowany.

3. Podzielcie swoje zadania

Jedną ze wskazówek, jak przetrwać trudny dzień w pracy, jest efektywne zarządzanie czasem. Oznacza to wykonanie czynności w rozsądnym czasie, z możliwością przerw na odpoczynek. Bez tego drugiego trudno będzie osiągnąć to pierwsze.

Najlepszym sposobem na to jest podzielenie działań na małe sekcje. W takich przypadkach niezwykle przydatna jest technika Pomodoro. Polega na skupieniu się na aktywności przez 25 minut bez przerwy, a następnie na pięciominutowym odpoczynku. Za każdym razem, gdy zakończone są cztery cykle, zrób sobie 15-minutową przerwę. Pomaga to regulować dostępną energię.

4. Odłóż inne zadania na później

To, że masz ciężki dzień w pracy, nie oznacza, że świat wokół ciebie zatrzyma się i pozwoli ci pracować nieprzerwanie. Rzeczywiście, fakt, że masz kluczowe czynności do wykonania, nie eliminuje pojawiania się innych drobnych zadań, które nie mają nic wspólnego z tym, co próbujesz zrobić.

Niezwykle ważne jest, abyś na początku dnia sprecyzował swoje cele. Musisz dokładnie wiedzieć, jakie czynności musisz wykonywać i zawsze dawać im pierwszeństwo. Jeśli zauważysz, że inne zadania przeszkadzają, najlepiej je całkowicie zignorować.

Kobieta pracująca
Zdecydowanie zaleca się sporządzenie listy oczekujących zadań do wykonania później.

5. Skup się na zgodności, nie staraj się być najlepszy

Najlepiej byłoby, gdybyś wykonywał swoją pracę naprawdę dobrze, ale w trudny dzień pracy może to nie być możliwe. Rzeczywiście, to nie jest czas, aby wydobyć z siebie wewnętrznego perfekcjonistę. Jeśli to zrobisz, ryzykujesz, że zbyt długo będziesz rozwodził się nad szczegółami i będziesz musiał się spieszyć na końcu.

Twoim głównym celem powinno być wypełnianie swoich obowiązków, a nie zdobywanie za to medalu. Spróbuj wykonać każde zadanie, czując satysfakcję z tego, że je wykonałeś. Być może później będziesz miał czas, aby go dopracować lub udoskonalić, ale na razie skup się tylko na jego ukończeniu.

Trudny dzień w pracy stanie się znacznie łatwiejszy, jeśli zastosujesz się do tych prostych wskazówek. Pod koniec dnia będziesz usatysfakcjonowany, że udało ci się zrobić wszystko, co zaplanowałeś. Oczywiście możesz być dość zmęczony, ale pokonasz trudne wyzwanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Buser, T., & Peter, N. (2012). Multitasking. Experimental Economics15(4), 641-655.
  • Navarrete, C. M. (2017). Jornada laboral y tecnologías de la info-comunicación:” desconexión digital”, garantía del derecho al descanso. Temas laborales: Revista andaluza de trabajo y bienestar social, (138), 249-283.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.