Separacja to jedna z trudniejszych decyzji, jakie przychodzi nam podjąć w życiu. To nie tylko przyczyna wielu nerwów, smutku i wątpliwości, ale również niewyobrażalne wręcz źródło stresu. Separacja oznacza, że trzeba się na nowo uczyć wszystkiego. Zajęcia, które wcześniej uwzględniały obecność drugiej osoby zmienią teraz charakter i wszystko trzeba będzie wykonywać w pojedynkę. To oczywiście duża zmiana.
Istnieje też bardzo ważny czynnik, którym trzeba się będzie zająć, gdy separacja z etapu planu zmieni swój status na “zrealizowano”. Tak duża ilość zmian, które nieuchronnie wiążą się z rozstaniem w większym lub mniejszym stopniu wpływa na nasze poczucie własnej wartości. Wynika to z tendencji do porównywania się z innymi, myślenia o tym co powiedzą inni itp.
Niezależnie od wszystkich czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które mają na nasz wtedy wpływ, koniecznie należy jak najszybciej przywrócić sobie odpowiednie poczucie własnej wartości. To ono stanowi podstawę, która pozwoli nam na nowo stanąć na nogach i dalej przeć ku rozwojowi.
Poczucie własnej wartości nie wróci jednak do normy w ciągu kilku dni. To zupełnie oczywiste. Co więc możesz zrobić, aby wspomagać proces “regeneracji”? W dalszej części artykułu poznasz kilka cennych rad, które okażą się niezwykle pomocne.
Separacja – przejście do kolejnego rozdziału życia
Jeśli separacja stała się już faktem, oczywiste jest, że od czasu do czasu obie strony myślą na temat byłego partnera. Zwłaszcza, jeśli sytuacja dotyczy relacji, która przetrwała wcześniej wiele lat. I choć separacja często jest rozwiązaniem zmieniającym coś na lepsze, nie zmienia to faktu, że wymaga pełnego przejścia procesu żałoby. Kiedy już przejdziemy ostatni jej etap, jesteśmy zdolni na trzeźwo przyglądać się pozytywnym aspektom zakończonego związku.
Po upływie pierwszych tygodni często dochodzi do tego, że nasza pamięć nas oszukuje i zaczynamy przypominać sobie wybiórczo jedynie pozytywne jej elementy. Szybko prowadzi to więc do pojawienia się wątpliwości w słuszność podjętej decyzji. Koniecznie trzeba więc przejść do kolejnego rozdziału w życiu, co pozwoli oderwać się od tego, co za nami i pozytywnie patrzeć w przyszłość.
Zamknięcie tego rozdziału życia stanowi podstawę do przywrócenia właściwego poczucia własnej wartości. Pozwoli oderwać się od przeszłości i na nowo skupić się na własnej osobie, na przyszłości, projektach i marzeniach. Pozwoli myśleć o sobie i na nowo o siebie zadbać.
Stawiając krok naprzód będziesz w stanie energię wcześniej poświęcaną na rozmyślanie o tym co poszło nie tak, przeznaczyć na dalszy rozwój. Czas i emocje ukierunkuj raczej na konstruowanie nowej przyszłości. Kiedy na nowo poczujesz, że odzyskujesz kontrolę nad własnym życiem, będzie to stanowić kolejny zastrzyk dla Twojego zszarganego poczucia własnej wartości.
Odzyskaj połączenie z samym sobą
Innym aspektem niezbędnym do przywrócenia sobie odpowiedniego poczucia własnej wartości jest połączenie się z samym sobą. Zastanów się w jaki sposób siebie postrzegasz i co myślisz na temat własnej osoby. Na nowo zacznij poświęcać sobie czas i uwagę, wysłuchaj się i zaspokajaj własne potrzeby.
Gdy separacja zakańcza relację, zamknięcie rozdziału pomaga ulepszyć poczucie własnej wartości i przejść naprzód. Na nowo skupić się na własnych dążeniach, na ulepszaniu własnej osobowości.
Możesz na przykład napisać na kartce przymiotniki, które przychodzą Ci na myśl, gdy myślisz na swój temat. Możesz też ustalić, że napiszesz pięć cech pozytywnych i pięć negatywnych, które najlepiej Cię określają. Jak z pewnością zauważasz, nie chodzi o pisanie jedynie tego, co najlepsze i oszukiwanie samego siebie. Chodzi o realne spojrzenie pozwalające w pełni określić kim jesteś i w jakiej sytuacji się znajdujesz.
Innym dobrym sposobem jest również odszukanie trzech aspektów Twojej osobowości, w których przewyższasz innych. Na pewno je znajdziesz, choćby różnica między Tobą i innymi była niewielka. Zapisz je na kartce i powtarzaj je każdego ranka. W ten sposób wykonasz ćwiczenie, które tworzy połączenie pomiędzy chwilą przebudzenia i wspomnieniem dotyczącym Twoich sił i zdolności.
Dbaj o wygląd, zdrowie i zwyczaje
Kolejnym fundamentalnym aspektem niezbędnym do poprawienia poczucia własnej wartości jest wypracowanie w sobie nawyku dbania o siebie. Dbałość ta powinna dotyczyć zarówno naszego stanu fizycznego, jak i psychicznego. W tym sensie, przede wszystkim należy zadbać o swój stan zdrowia. Być może separacja pochłonęła Cię do tego stopnia, że na nic już nie było czasu. Możliwe, że warto by było wykonać podstawowe badania u lekarza i dowiedzieć się więcej na temat własnego zdrowia.
Dbanie o zdrowie to podstawowy czynnik, który pozwala Ci docenić to kim jesteś. Kiedy bardzo kogoś kochamy, chcemy zaspokajać wszystkie potrzeby takiej osoby. Dokładnie to powinieneś teraz uczynić w stosunku do samego siebie.
Kolejnym etapem jest dbanie o własny wygląd. Nasze poczucie własnej wartości w dużej mierze zależy od tego, czy podoba nam się osoba, którą widujemy w lustrze. Poświęcaj więc kilka minut dziennie na zadbanie o własny wygląd.
Istotne jest też stworzenie sobie nowej rutyny, która sprawi, że Twoje życie stanie się bardziej uporządkowane. Separacja bowiem sprawia, że na skutek obniżenia poczucia własnej wartości wiele osób popada w zupełny życiowy chaos. Uczucie, że odzyskujesz kontrolę nad swoim życiem na nowo przywróci Ci poczucie, że jesteś człowiekiem kompetentnym, który może żyć całkowicie niezależnie od innych.
Aby ulepszyć poczucie własnej wartości koniecznie musisz na nowo poznać kim w rzeczywistości jesteś.
Jak poprawić poczucie własnej wartości
Ostatecznie, musisz wierzyć, że jesteś zdolny do tego, aby pozytywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości. Powinieneś też rozumieć, że stanowi to podstawę do uporania się z wszystkimi negatywnymi aspektami, jakie niesie ze sobą separacja.
Wielokrotnie separacja nieodłącznie wiąże się z dodatkowymi problemami takimi jak kwestie podziału obowiązków względem dzieci, przeprowadzka czy zmiany w harmonogramie zajęć. Zazwyczaj gotowi jesteśmy poświęcić dosłownie wszystko w imię dobrobytu rodziny. Nie ma w tym nic złego do czasu, w którym zaczniesz zaniedbywać własne potrzeby.
Jeśli bowiem cały swój czas i wysiłek poświęcasz na swoich bliskich, nie masz go już dla siebie. W pewnym momencie osłabniesz tak bardzo, że włącznie nie będziesz w stanie pomóc swoim bliskim właśnie wtedy, gdy będą tego najbardziej potrzebowali.
Jeśli separacja odarła Cię z sił do tego stopnia, że nie jesteś w stanie poradzić sobie w pojedynkę, nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa. Specjalista może się okazać nieocenioną pomocą w odzyskaniu zdrowego poczucia własnej wartości. Pamiętaj, że nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia dla tych, którzy z poświęceniem stawiają na zmiany.