Kryzys w związku - cztery jego rodzaje w stabilnej relacji

Kryzys w związku - cztery jego rodzaje w stabilnej relacji

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Para to rzeczywistość, która jest ciągle budowana i rekonstruowana. Fakt, że dwoje ludzi się kocha, nie oznacza, że ​​nie dotyczy ich kryzys w związku ani inne trudności lub konflikty. Z tego samego powodu w długotrwałych relacjach występują pewne typowe momenty kryzysu.

Każda relacja jest światem samym w sobie. Ma swoje mocne i słabe strony, podobnie jak i wewnętrzne konflikty. Mimo to, w długotrwałej relacji może pojawić się nie tylko jeden kryzys w związku, ale i kilka. Niektóre typy są bardzo powszechne. Są to momenty, w których pojawiają się określone czynniki destabilizujące związek.

Łatwiej jest radzić sobie jako kochanek niż wtedy, gdy jesteś mężem, ponieważ łatwiej jest być sprytnym i wyczuć odpowiedni moment od czasu do czasu, niż każdego dnia.

Honore de Balzac-

W długotrwałych związkach istnieją przeważnie cztery momenty kryzysowe: kiedy kończy się miłość, kiedy ktoś podejmuje decyzję o sformalizowaniu związku, gdy rodzą się dzieci, i wreszcie, gdy opuszczą one dom. Przyjrzyjmy się każdemu z nich bardziej szczegółowo.

1. Kryzys relacji – koniec miłości

To pierwszy wspólny kryzys w długotrwałych relacjach. Zwykle ma miejsce rok po rozpoczęciu związku. Badania mówią, że średnio miłość trwa około trzech miesięcy. Niemniej jej efekty trwają nieco dłużej. Pamiętajmy jednak, że jest to przybliżona statystyka, która mówi o średnich, a nie konkretnych przypadkach.

Para nad morzem.

Koniec miłości oznacza zerwanie z romantycznymi ideałami. Innymi słowy, przestajemy postrzegać naszego partnera jako idealną lub niezwykłą istotę. W tym momencie widzimy wszystkie wady naszego partnera. Oznacza to przystosowanie się na nowo do naszych oczekiwań i dlatego pojawia się kryzys.

Wiele par, które na pierwszy rzut oka wydawały się idealnie dla siebie stworzone, kończy związek po roku do półtora roku. Wynika to z przejścia z ideału do rzeczywistości.

2. Sformalizowanie związku – typowy kryzys w związku

Zwykle, około trzy lata po rozpoczęciu związku, pojawia się kolejny wspólny kryzys dla długotrwałych związków. Jest to moment, w którym zaczyna się kształtować idea “przechodzenia na kolejny poziom”. Oznacza to, że para decyduje się żyć razem lub rozejść. Ponownie pojawia się tutaj konieczność dostosowania się prowadząca do momentu niestabilności.

W tym momencie relacja może przyjąć jedną z wielu różnych ścieżek. W najlepszym przypadku oboje partnerzy zgadzają się żyć razem lub nie. Następnie pojawia się akceptacja z obydwu stron i następuje przekształcenie w dojrzały związek. Inni nie zgadzają się na następny krok. Z tego powodu normalne jest, że prowadzi to do zerwania lub do pary, która zaczyna żyć w pewnej odległości od siebie, co może prowadzić do rozdzielenia lub zerwania.

3. Pojawienie się dzieci – chwila kryzysu

Pojawienie się na świecie dzieci to kolejny czynnik, który wymusza zmianę w relacji. Czasem pojawia się kryzys w związku. To jedna z tych chwil, w których niektóre pęknięcia w związku mogą się uwidocznić. Powszechne jest również pojawianie się starych nierozwiązanych konfliktów, niektórych nawet z czasów dzieciństwa. To, co wydawało się stabilne, może zacząć się chwiać.

Kobieta w ciąży.

Na tym etapie związek jest na drugim miejscu, ponieważ główną rolą staje się zadanie bycia rodzicami. Dzieci stają się priorytetem.

Czasami pojawiają się spory, w jaki sposób najlepiej je wychowywać. Innym razem jeden z partnerów dochodzi do wniosku, że odpowiedzialność jest tak wielka, że ​​nie jest w stanie jej znieść. Prawdopodobnie niezdolność do radzenia sobie z tymi konfliktami może doprowadzić do zerwania. Jeśli związek poradzi sobie z trudnościami, stanie się silniejszą rodziną.

4. Puste gniazdo i nowe wyzwania

Mimo że para mogła poradzić sobie ze wszystkimi wcześniejszymi etapami, wciąż musi zmierzyć się z chwilą, gdy dzieci dorastają i opuszczają dom. Rodzice znów są sami razem po wielu latach. Każdy z nich znacznie się zmienił w tym czasie, a para praktycznie musi się ponownie poznać i przyzwyczaić do siebie.

W przeszłości pary pobierały się wcześniej i z tego powodu kryzys pustego gniazda miał miejsce przed 50 rokiem życia. W takich przypadkach wiele par uważało, że są jeszcze wystarczająco młode, aby zacząć od nowa.

Teraz taka sytuacja ma miejsce znacznie później. Z tego powodu rozpad związku na tym etapie nie jest bardzo rozpowszechniony, ale może przekształcić sie w czas pełen trudnych konfliktów. Przezwyciężenie ich może doprowadzić do odzyskania uśpionych elementów związku.

Chociaż obie osoby tworzące parę mogą się głęboko kochać, nie chroni ich to przed przeżywaniem trudnych chwil w związku. Kryzysy w stabilnych związkach są świetną okazją do wzmocnienia więzi między parą i nadania relacjom większej głębi i treści.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.