Wybrać właściwego psychologa - jak to zrobić?

Wybrać właściwego psychologa - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2018

Nadszedł ten dzień. Z pewnego powodu decydujesz się szukać pomocy psychologa. Nie wiesz jednak, jak spośród wszystkich psychologów wybrać właściwego psychologa.

Być może masz wśród znajomych kogoś, kto poszedł do psychologa i nie zauważył wyników. Twój przyjaciel chodził na spotkania przez kilka miesięcy i zdołał jedynie dać upust swoim emocjom i myślom. Nie nauczył się radzić sobie lepiej, ani z dyskomfortem, ani z trudnymi sytuacjami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wybrać właściwego psychologa!

„Wszyscy bez wahania rozmawiamy o umyśle, ale na pytanie o jego definicję wpadamy w zakłopotanie”
-B. F. Skinner-

Czym zdradza się niewiarygodny psycholog?

Jednym z głównych problemów jest liczba osób, które rozdają porady psychologiczne bez dyplomu z psychologii. Dlatego jeśli chcemy wybrać właściwego psychologa, pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę są kwalifikacje i poziom wykształcenia.

Musimy zachować szczególną ostrożność, przyglądając się kwalifikacjom psychologa, biorąc pod uwagę wszystkie alternatywne metody dotyczące leczenia problemów emocjonalnych takich jak lęk. Istnieją nowe „cudowne” terapie, które „leczą”, nie robiąc nic. Reiki i terapia kwiatowa Bacha to przykłady terapii, które nie zostały udowodnione naukowo jako skuteczne.

Nawet jeśli szukasz terapeuty, który jest psychologiem, musisz zachować ostrożność. Wielu psychologów w rzeczywistości nie jest dobrych w tym, co robią. Przez to wielu pacjentów przechodzi terapię, ale nie odczuwa żadnych skutków.

Terapia psychologiczna - notatki

Jak tacy pacjenci opisują swoje sesje? Wskazują na fakt, że mówili i mówili bez udziału psychologa, który wniósłby cokolwiek do rozmowy. Pacjenci odczuwają ulgę po rozmowie, ale z czasem widzą, że nic się nie zmienia. Na dłuższą metę problem nadal istnieje; po prostu odszedł na chwilę podczas wizyty u psychologa.

Logiczne jest, że terapeuta musi coś zrobić. Ale nie tylko zadawać pytania. Psychologowie, którzy nie robią nic więcej nie są dobrzy. Jeśli chcesz wybrać właściwego psychologa, szukaj tego, który oprócz zadawania pytań wyjaśnia, w jaki sposób działają procesy psychiczne i udostępnia pacjentowi narzędzia do zarządzania nimi.

Zadawaj pytania, aby wybrać właściwego psychologa

W terapii grupowej można spotkać uczestników, którzy po tym, jak wszystko zostanie im wyjaśnione, pytają: skąd mamy z góry wiedzieć, że psycholog jest zły? To jest bardzo proste. Aby wybrać właściwego psychologa, możemy zadawać pytania.

Nie musisz się wstydzić. W końcu wydajesz pieniądze na tę sesje. Masz prawo upewnić się, że otrzymasz w zamian coś wartościowego.

Po pierwsze, psycholog powinien poinformować Cię o swoim stopniu wykształcenia i kwalifikacjach. Następnie dowiedz się, jakiego rodzaju metody praktykuje. Jeśli psycholog twierdzi, że zajmuje się psychologią poznawczo-behawioralną, jest to dobry znak. Techniki zaliczane do tej metody zostały udowodnione empirycznie. Oznacza to, że zostały potwierdzone na drodze badań naukowych.

„Wielkim odkryciem mojego pokolenia jest to, że ludzie mogą zmienić swoje życie, zmieniając swoje nastawienie mentalne”
-William James-

Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ istnieje wiele szkół psychologii stosujących metody, które w rzeczywistości nie pomagają pacjentom. Co więcej niektóre z nich stwarzają większy problem psychologiczny niż ten, który pacjent miał na początku.

Ale zachowaj ostrożność. Nawet jeśli psycholog praktykuje psychologię poznawczo-behawioralną, może być złym terapeutą. Dlatego, aby wybrać właściwego psychologa, trzeba zapytać również o konkretne metody i zabiegi, z których korzystają. Mamy prawo wiedzieć, jaki będzie plan działania, jak również znać cele, do których będziemy dążyć.

Psycholog i pacjent podczas terapii

Jak powinna wyglądać terapia?

Kiedy pytamy psychologa, w jaki sposób przeprowadza on terapię, może on udzielić pewnych odpowiedzi, które wskażą, czy naprawdę będzie w stanie pomóc nam przezwyciężyć nasz problem. Po pierwsze, terapia powinna być zorganizowana.

Dobry psycholog dokonuje oceny, a następnie przedstawia plan leczenia. Na ogół ocena stanu pacjenta odbywa się podczas dwóch pierwszych sesji i na podstawie tych wyników przedstawiane są cele do osiągnięcia oraz środki, które zostaną wykorzystane.

„Dla człowieka który ma tylko młotek, wszystko zaczyna wyglądać jak gwóźdź”
-Abraham Maslow-

Przykładowo dobra terapia psychologiczna jest wtedy, kiedy psycholog twierdzi, że użyje aktywacji behawioralnej wobec pacjenta z depresją. Powinien wyjaśnić pacjentowi, co się z nim dzieje i jakie techniki zostaną wykorzystane do przezwyciężenia jego problemu. Oznacza to, że musisz wiedzieć, nad czym pracuje psycholog i dlaczego. Jeśli przed rozpoczęciem terapii psycholog powie Ci o tym wszystkim, jest to dobry znak.

Musimy pamiętać, że jeśli chcemy wybrać właściwego psychologa, chodzi nam o to, aby ​​zatrudnić specjalistę, który da nam narzędzia do samodzielnego radzenia sobie z naszymi problemami. Psychoterapia może zająć trochę czasu. Jednakże, jeśli pacjent współpracuje z psychologiem zgodnie z planem, poprawa powinna stopniowo być coraz bardziej widoczna.

Ta poprawa powinna dać nam większą swobodę i kontrolę. Powinna zmniejszyć wpływ zaburzenia na nasze codzienne życie, a w ostateczności w pełni przywrócić dobre samopoczucie. Jeśli tak nie jest, logiczne jest rozważenie zmiany psychologa. Pamiętaj, że nawet w grupie dobrych specjalistów są psycholodzy, którzy radzą sobie z pewnymi rodzajami zaburzeń lepiej niż inni.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Juliette Leufke, Kelly Sikkema i Sebastiana Mantela.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.