Sen – zadbaj o jego odpowiednią długość

Sen

Jak wygląda Twój normalny sen? Czy potrafisz się głęboko wyspać i rano czuć się znakomicie? Czy też należysz do grona tych osób, które często budzą się w nocy mając bardzo lekki sen? Bez wątpienia bezsenność to najgorsza przypadłość, z którą możemy się borykać w trakcie nocy.

I jest jeszcze jeden aspekt, którego nie można pominąć – jeśli brak snu staje się długotrwałą sytuacją, może on doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, głównie o podłożu psychicznym.

Zatem dzisiaj w naszym kolejnym artykule chcemy zaprezentować Ci 10 fascynujących informacji na temat snu, które z pewnością uznasz za niezwykle interesujące. I pamiętaj, że ciągły niedobór snu jest czymś, co musimy wyleczyć za wszelką cenę poddając się odpowiedniej terapii. Nie lekceważ tego.

Marzenia senne

Pamiętaj też, aby nigdy nie ograniczać się do stosowania wyłącznie klasycznych leków nasennych lub opartych o benzodiazepinę. Czasami prosta zmiana Twoich codziennych nawyków lub diety może dać Ci doskonałe efekty, znacznie lepsze, niż uzależniające lekarstwa.

Czy marzysz o tym, aby się nareszcie głęboko wyspać i rano czuć się znakomicie i pełnym werwy? Zapraszamy zatem do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

1. Zbyt krótki sen może powodować przyrost wagi ciała

Ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Endocrine Society wykazały coś, na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Jeśli cierpisz na chroniczną bezsenność lub Twój sen nie zapewnia Ci wystarczającego odpoczynku, a procesy metaboliczne Twojego organizmu zwalniają. Na dodatek zmienia się funkcjonowanie naszego układu limfatycznego.

Strach, a sen

Twój organizm przestaje w prawidłowy sposób filtrować toksyny, wątroba nie może skutecznie przeprowadzić samooczyszczenia się, co powoduje stopniowy przyrost masy ciała.

Jednak prosty zwyczaj chodzenia spać o tej samej porze każdego wieczoru i zdrowy, spokojny sen przez co najmniej 6 do 8 godzin jest wspaniałym darem, jaki możesz sam sobie sprezentować biorąc pod uwagę korzyści dla zdrowia. I na dodatek pomoże Ci to także schudnąć!

2. Ile godzin należy przesypiać każdej nocy?

Generalnie rzecz biorąc liczba godzin, jaką należy przeznaczyć na sen zależy od indywidualnych potrzeb każdej osoby. Są ludzie, którzy muszą spać przez 9 godzin na dobę, aby czuć się świeżo i energicznie od samego z rana, a bywają także osoby, którym w pełni wystarczy tylko 6 godzin snu. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

  • Twój sen nie powinien nigdy trwać krócej, niż 6 godzin.
  • Idealny czas wymagany dla uzyskania odpowiedniego wypoczynku to co najmniej 5 godzin nieprzerwanego snu.
  • Jeśli jesteś osobą dorosłą, to nie zaleca się spać dłużej niż 11 godzin (no chyba, że chcesz powetować sobie brak snu w trakcie poprzednich dni). Jeśli Twój sen trwa ponad 11 godzin, to po obudzeniu możesz odczuwać efekt odwrotny do zamierzonego. Czyli możesz obudzić się z poczuciem zmęczenia.

3. Niedobór snu może spowodować ubytek tkanki kostnej

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Journal of Bone and Mineral Research Review informuje nas o bardzo ważnym aspekcie wiążącym się z ilością snu, o którym powinieneś wiedzieć:

Niewystarczająca ilość snu połączona z bezdechem sennym jest ściśle związana z występowaniem osteoporozy. Dlaczego tak się dzieje? Bezdech senny powoduje, że ludzki organizm otrzymuje mniejsze ilości tlenu niż potrzebuje, co powoduje stany zapalne i w konsekwencji zakłócenia procesów przemiany materii. Wszystko to wpływa negatywnie na naszą tkankę kostną.

4. Zbyt krótki sen może wpływać na rozwój demencji starczej

W takim przypadku musimy także potraktować zjawisko bezdechu sennego razem z bezsennością, jako że takie połączenie może zwiększać ryzyko zachorowania na tę budzącą zrozumiałą trwogę chorobę.

Utrzymujący się niedobór tlenu noc po nocy – bezpośrednio wpływa na zdrowie naszego mózgu, wywołując liczne mini udary, które prędzej czy później doprowadzą do rozwoju demencji starczej. A to jest coś naprawdę niebezpiecznego.

Pamiętaj zatem, że jeśli cierpisz na bezdech senny, to koniecznie powinieneś skonsultować się z lekarzem.

5. A co w przypadku lekkich ćwiczeń fizycznych?

Coś tak prostego jak pójście po obiedzie na spacer trwający nawet jedynie 15 minut pomoże Ci nie tylko osiągnąć dobry i zdrowy sen w nocy, ale pozwoli przedłużyć go o kilka dodatkowych godzin. Dlatego też nie wahaj się przed przeznaczeniem choćby chwili w ciągu dnia na lekkie ćwiczenia fizyczne.

Tak niewielkie poświęcenie zapewni Ci naprawdę sporo korzyści dla zdrowia!

6. Zalety krótkiej drzemki

Kto powiedział, że popołudniowa drzemka jest tylko dla leni? To nieprawda! Krótka przerwa na sen w środku dnia, trwająca od 15 do 20 minut pomoże Ci odzyskać siły utracone podczas przerw w trakcie nocnego snu, a do tego jednocześnie będziesz w stanie trochę odpocząć i zrelaksować się na pozostałą część dnia.

7. Korzyści wynikające z jogi lub medytacji

Według tego, co twierdzą eksperci, osoby najczęściej cierpiące z powodu różnego rodzaju bardziej zaawansowanych stadiów bezsenności najczęściej liczą sobie 50 lub więcej lat. Poświęcenie odrobiny czasu w ciągu dnia na jakiś rodzaj ćwiczeń relaksacyjnych jest bardzo mocno zalecane we wszystkich przypadkach. W przypadku osób starszych korzyści są jeszcze większe.

Joga

Jeśli jesteś zmotywowany do spróbowania na przykład jogi, to zapewne też odkryjesz odpowiedni dla Ciebie sposób, który pozwoli Ci uzyskać znacznie głębszy i spokojniejszy sen. T o z kolei przełoży się na dalszą poprawę w wielu innych dziedzinach życia.

8. Bezsenność nadmiernie stymuluje nasz mózg

Mózg oczekuje od naszego organizmu udania się w nocy na spoczynek, ponieważ jest to dla niego odpowiedni czas na przeprowadzenie wielu niezbędnych czynności. Chociażby takich jak zorganizowanie informacji, wysyłanie poleceń do układu limfatycznego w celu wykonania oczyszczenia organizmu, zapisania wspomnień do późniejszego ich przechowywania, generowanie snów itp.

Natomiast jeśli sen nie nadchodzi, to Twój mózg nocą ulega swego rodzaju przeciążeniu, wskutek czego rano będziesz uskarżać się na ból głowy, zmęczenie, braku koncentracji…

9. Bezsenność powoduje szczątkową utratę pamięci

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, dobry sen jest zbawienny dla mózgu, pozwalając mu zająć się na spokojnie różnymi niezbędnymi zadaniami. Zajmie się on na przykład porządkowaniem informacji, sortowaniem danych i zapisywaniem wspomnień.

Pamięć

Jeśli tak się nie stanie, jeśli masz za sobą nieprzespaną noc, mózg nie był stanie zrealizować żadnej z opisanych powyżej funkcji.

Z biegiem czasu stopniowo zauważysz, że coraz trudniej jest Ci zapamiętywać informacje. Zaczniesz zapominać o terminach, spotkaniach, rozmowach, datach… Sen jest naprawdę niezwykle ważny!

10. Nocą odbywa się prawdziwe „pranie mózgu”

Czy powyższe stwierdzenie Cię zaskoczyło? Niepotrzebnie, jest ono po prostu określeniem bardzo interesującego zjawiska:

  • W nocy komórki ludzkiego mózgu kurczą się tak, że płyn mózgowo-rdzeniowy ma o wiele bardziej swobodny przepływ. Jego zadaniem odprowadzanie z tego kluczowego dla nas organu wszystkich pozostałości przemiany materii, które komórki mózgu wyprodukowały w ciągu dnia.
  • Jak widać, jest to naprawdę bardzo istotny proces, jeśli nie zapewnimy więc sobie odpowiedniej ilości snu, funkcja ta nie zostanie w pełni zrealizowana. Oznacza to, że będziemy odczuwać różne mniej lub bardziej istotne dolegliwości z powodu nagromadzenia toksyn w mózgu.

Pamiętaj zatem, aby zawsze dbać o odpowiednią ilość snu – to prawdziwy balsam nie tylko dla Twojego ciała. Ale przede wszystkim dla duszy i psychiki!

Scroll to Top