Śmiech, czyli medytacja dla mózgu

Śmiech, czyli medytacja dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Dużo mówiliśmy o korzyściach medytacji oraz o korzyściach jakie daje nam śmiech. Ostatnie badania wykazały związek między śmiechem, a medytacją i ich wyniki są bardzo pokrzepiające.

Badania te, przeprowadzone na Uniwersytecie Loma Linda w Kalifornii pod kierownictwem Gurindera Singh wykazały, że śmiech stymuluje fale mózgowe podobne do tych, które na ogół przypisywane są medytacji. Odkryto również, że stan prawdziwej medytacji może poprawić naszą pamięć i zredukować wpływy stresu.

Badania objęły 31 osób, u których monitorowano fale mózgowe w trakcie oglądania programów komediowych, programów duchowych oraz niepokojących audycji. Naukowcy odkryli, że w trakcie oglądania humorystycznego filmiku mózgi badanych emitowały wysoki poziom fal gamma. Są to te same fale, które pojawiają się w trakcie medytacji.

Podczas filmów duchowych mózgi badanych emitowały wysokie poziomy fal mózgowych alfa. Są one podobne do tych, jakie pojawiają się u odpoczywającej osoby. Niepokojący film wywołał pasma fal płaskich, jakie pojawiają się kiedy osoba czuje się odosobniona, obojętna lub nie chce znajdować się w danej sytuacji.

Dobre zorganizowanie - umysł

W badaniach brał również udział profesor Lee Berk z Uniwersytety Loma Linda w Kaliforni. O badaniach wypowiadał się tak: “W naszych badaniach odkryliśmy, że humor odpowiedni dla wesołego śmiechu podtrzymuje oscylacje o dużej amplitudzie w pasmie gamma. Jest to jedyna częstotliwość emitowana przez wszystkie części mózgu.”

Następnie dodał, “Oznacza to, że humor w rzeczywistości obejmuje cały mózg. Jest to ogólne wrażenie mózgu o częstotliwości w pasmie gamma, zaś humor, podobny do medytacji, podtrzymuje ten stan.”

Śmiech ćwiczeniem dla mózgu

Berk powiedział również, że śmiechem “ćwiczymy nasz mózg”. Ten efekt jest istotny, ponieważ “pozwala nam na jaśniejsze oraz głębsze myślenie w stanie uczucia subiektywności”. Dodał też że “to sprawa ogromnej wagi dla ludzi, którzy pragną przeanalizować, zreorganizować lub zmienić różne elementy swojego życia oraz doświadczeń. W ten sposób mogą się poczuć bardziej skoncentrowani i wypośrodkowani.”

Tak jak wspomnieliśmy, badania te wykazują również, że ten stan prawdziwej medytacji może polepszyć naszą pamięć i zredukować wpływy stresu.

“To proste: i mniej stresu, tym lepsza jest twoja pamięć”, stwierdził dr Berk. Humor redukuje hormony stresu takie jak kortyzol, który stanowi zagrożenie dla naszej pamięci i ogranicza neurony hipokampu. Humor obniża również ciśnienie krwi, poprawia nasze krążenie oraz wprowadza nas w dobry nastrój.

Kobieta z parasolem

“Śmiech lub po prostu nieco humoru zwiększa wydzielanie endorfiny i dopaminy w naszym mózgu. Daje nam to wrażenie przyjemności i zaspokojenia”, powiedział Berk.

“Te pozytywne i korzystne dla naszego ciała zmiany neurochemiczne sprawiają z kolei, że lepiej działa nasz układ odpornościowy. Pojawiają się nawet zmiany w aktywności fal mózgowych, z przesunięciem w kierunku częstotliwości gamma, co poprawia naszą pamięć.”

Jedną z konkluzji z tego eksperymentu, jest znaczenie pamięci w szczególności, jeśli chodzi o osoby starsze. Komponenty poznawcze (zdolność nauki i przypominania) pogarsza się wraz z wiekiem. Dlatego właśnie konieczne jest ich pielęgnowanie przez osoby starsze. Dzięki temu mogą poprawić swoją jakość życia, w rozumieniu umysłu, ciała i ducha.

Chociaż starsi ludzie przejawiają braki pamięci związane z wiekiem to terapia nastrojowa polecana przez badaczy okazuje się być bardzo korzystna.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.