Być lepszym człowiekiem - dbanie o rozwój osobisty

Być lepszym człowiekiem - dbanie o rozwój osobisty

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Być lepszym człowiekiem… Jakie znaczenie ma moje życie? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym zagadnieniem? A może pytałeś się o to wiele razy? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest łatwa. To jednak, że je sobie zadajesz dowodzi, że chciałbyś, by Twoje życie miało znaczenie, chciałbyś być lepszym człowiekiem.

Dlaczego pozwalasz, by dominowała Cię rutyna? Nie pozwalaj, by dalej tak było. Nie pozwalaj na to, by zwykła szara codzienność wyznaczała Ci limity, hamowała Twój dalszy rozwój.

Przeczytaj również podobny artykuł: Rozwój duchowy – 5 czynników, które go hamują

Oczywiście rutyna sama w sobie nie jest do końca zła. Pewne czynności związane z pracą, czy nauką wykonujemy praktycznie bez namysłu, automatycznie.

Chodzenie po linie - być lepszym człowiekiem

Nie pozwalaj jednak, by podobny sposób działania wpływał na pozostałe dziedziny Twojego życia. Jeśli nauczysz się takiego porządku rzeczy, Twoje życie będzie mogło nabrać jeszcze większego znaczenia, staniesz się lepszym człowiekiem.

Przeczytaj również podobny artykuł: Bądź lepszą wersją siebie – zawsze stawiaj na rozwój

Możesz stać się lepszym człowiekiem…

Aby rzeczywiście mogło tak właśnie być, przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, co w życiu chciałbyś osiągnąć. Zacznij więc od pytań, które zadaje sobie Twoja podświadomość za każdym razem, gdy pozwalasz na to, by dominowała Cię szara codzienność i rutyna.

Następnie, kiedy już osiągniesz odpowiednią motywację, skup się na tym, by stopniowo poprawiać jakość swojego życia. Jak mógłbyś poprawić swoje relacje z otoczeniem? Kiedy osiągniesz również to, odnajdziesz odpowiedzi na najważniejsze, nurtujące Cię pytania. Odpowiedzi te pomogą Ci stać się lepszym człowiekiem.

Przeczytaj również podobny artykuł: Inteligencja emocjonalna – klucz do wychowania dzieci

Najważniejsze kroki

  • Staraj się być lepszym człowiekiem. Cofnij się o krok i pomyśl: jak w danej sytuacji postąpiłaby osoba, którą chciałbym być? Odpowiedz szczerze. W tej odpowiedzi znajdziesz ścieżkę, którą powinieneś zacząć podążać. Zacznij więc bezzwłocznie podejmować działania prowadzące Cię w danym kierunku.
  • Połącz się z samym sobą. Czas, który spędzasz sam ze sobą ma nieocenioną wartość. Zrelaksuj się i pozwól sobie na rozmowę. Tak, mów do siebie! Ale to nie wszystko. Najważniejsze jest bowiem to, abyś potrafił nie tylko do siebie mówić, ale przede wszystkim słuchać tego, co Twoje wnętrze chce Ci przekazać.

Tylko w taki sposób będziesz mógł dokładnie poznać swoje wnętrze. Dowiesz się jakim w rzeczywistości jesteś człowiekiem. W tym celu poświęć każdego dnia jakie 15 minut. Rozluźnij się, oddychaj głęboko i jeśli uznasz to za stosowne, użyj jakiejś formy medytacji.

Przeczytaj również podobny artykuł: Rysowanie doskonałym sposobem na zrelaksowanie umysłu

  • Poświęcaj swój czas innym. Jeśli chcesz stać się lepszym człowiekiem, nie wahaj się poświęcić części swego czasu na pomaganie innym. Wiele osób może naprawdę wiele skorzystać z przebywania w Twoim towarzystwie. Ty z kolei pomagając innym zaczniesz odczuwać więcej radości.
  • Słuchaj innych. Słuchanie innych pomoże Ci cenić ich jako osoby. Nie myśl, że jesteś mądrzejszy i ważniejszy od innych. To nie jest dobry sposób na życie. Czas, w którym przebywasz z innymi poświęcaj na to, by ich wysłuchać i poznać ich punkt widzenia na wiele spraw.
  • Patrz na życie, jak na dobrą książkę. Jeśli lubisz czytać i doceniasz dobre książki, zamień się w pisarza. Już dziś możesz napisać pierwszy dobry rozdział. Pomyśl o różnych gatunkach przewijających się w Twoim życiu i napisz swoją własną historię.
Czas dla siebie, by stać się lepszym człowiekiem

By być szczęśliwym

  • Zawsze pamiętaj o tym, co sprawiło Ci w życiu najwięcej radości. Może to była nowa praca, a może obiad z przyjacielem. Pamiętaj o tych sytuacjach. O starym serialu, który wywoływał w Tobie śmiech, o kawie pitej w określonym miejscu, czy o innych chwilach. Wracaj do nich i śmiej się na nowo.
  • Zaplanuj kolejne dni uwzględniając to, co chciałbyś, aby się w nich wydarzyło. Pomyśl o swoich pragnieniach, a następnie podejmij działania, które umożliwią ich spełnienie. Zapisz je w jakimś zeszycie, a następnie zaznaczaj wszystkie te, które się spełniają.

Przeczytaj również podobny artykuł: Książki psychologiczne, które warto przeczytać

  • Skup się na swoich pragnieniach. To jeden z najmocniejszych, a jednocześnie z najważniejszych punktów. W rzeczywistości to nic trudnego. Aby stać się lepszym człowiekiem musisz sięgać po marzenia. Wyobrażaj sobie to, co chcesz osiągnąć i dokonuj wizualizacji chwili, w której udało Ci się dany cel zrealizować.
  • Miej jasno sprecyzowany cel swojej życiowej podróży. Czego w rzeczywistości pragniesz? Bądź ze sobą zupełnie szczery. Nie bój się odpowiedzi. Kiedy bowiem sprecyzujesz cel, będziesz wiedział dokąd zmierzać. Ustal niezbędne kroki i weź się do pracy.
  • Wyrażaj miłość. Powinieneś wyrażać miłość do bliskich Ci osób. Pokaż im, że doceniasz to, co robią i okazuj im szczerą wdzięczność. Wypełnij swoje otoczenie miłością.

Jaki byłby świat, gdyby wszyscy byli jak ja?

To pytanie, na które nie łatwo odpowiedzieć. Nie mów od razu, że “bardzo dobry”. Kiedy już odpowiesz sobie na to pytanie, dostrzeżesz wszystkie swoje wady, nad którymi powinieneś pracować, aby ostatecznie stać się lepszym człowiekiem.

Dogłębnie poznając swoje wnętrze, poświęcając czas innym, a także okazując uczucia tym, którym się one należą nadasz swojemu życiu nowy kierunek. Pamiętaj, że to Ty jesteś kapitanem tego statku. Złap więc za ster i nie poddawaj się przeciwnym wiatrom.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.