Zdrowie psychiczne: jak je poprawić?

Zdrowie psychiczne: jak je poprawić?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Jesteś w stanie poprawić swoje zdrowie psychiczne dzięki ukierunkowaniu swoich emocji poprzez pozytywne myślenie. Osoby posiadające dobre zdrowie psychiczne, cechuje pewność siebie w starciu z wyzwaniami codziennego życia oraz silna chęć budowania trwałych związków, z obustronnym uczuciem.

Istnieją różne wskaźniki, charakteryzujące dobre zdrowie psychiczne. Między innymi, dobry humor oraz ekscytacja w stosunku do życia; dobre usposobienie do uczenia się nowych rzeczy; pragnienie eksperymentowania z nowymi rzeczami; otwarte nastawienie do zabawy; poczucie sensu w życiu.

Cieszenie się wolnym czasem, dzięki znalezieniu sobie przyjemnych i stymulujących hobby, nie tylko poszerza nasze horyzonty ale łączy nas z samymi sobą i z pragnieniem aby żyć.

kobieta na ławce

Co powoduje, że nasze zdrowie psychiczne pogarsza się?

Długotrwała izolacja i samotność są dla naszej psychiki wyjątkowo niekorzystne. Chyba, że naszym celem jest przeczytanie dobrej książki, przeprowadzenie ćwiczeń z wykorzystaniem medytacji lub zrobienie sobie przerwy na przemyślenie czegoś, co nas trapi.

Przewlekła izolacja wpływa jednak negatywnie na balans naszych emocji i zaburza nasze zdrowie psychiczne. Jedynym wyjątkiem mogą być osoby intensywnie praktykujący medytację lub stawiające czoło pewnym okolicznościom, w których muszą pozostać same, by zakończyć określone zadanie. We wszystkich przypadkach, nie istnieje powód, dla którego powinniśmy pozostawać sami przez dłuższy okres czasu.

Zażywanie pewnych substancji również jest w stanie pogorszyć nasze zdrowie psychiczne. Nie powinniśmy więc nadużywać lekarstw, alkoholu czy tytoniu. Najlepiej jest unikać wszelkich substancji, mogących uszkodzić nasz system nerwowy lub wpłynąć na nasz mózg.

kapelusz

Istnieją również pewne, codzienne zwyczaje, które nie pomagają nam w utrzymaniu adekwatnego emocjonalnego i mentalnego balansu. Nadmierne oglądanie telewizji, nawet jeśli jest to zwyczajnie z nudy, jest nawykiem, który bardziej ogłupia, niż bawi. Daje ci on iluzję bycia w kontakcie z innymi, jednocześnie cię od innych ludzi izolując.

Jak osiągnąć dobre zdrowie psychiczne?

Pierwsza rzecz, jaką musisz zrobić, to zadbać o swoje ciało. W przysłowiu “w zdrowym ciele, zdrowy duch”, kryje się potężna prawda. Dbanie o siebie oznacza, więcej snu, dobre odżywianie się i regularne wykonywanie pewnych fizycznych aktywności.

Równie ważne, co dbanie o własne ciało, jest wzbogacanie kontaktów z ludźmi, których masz wokół siebie. Ważne jest by utrzymywać aktywny kontakt z rodziną i przyjaciółmi bądź znajomymi. Nie tylko z przyzwyczajenia. Spędzaj czas z ludźmi, którzy są dla ciebie ważni.

Gdy doświadczysz uczucia bólu lub smutku, praktyczne może okazać się przećwiczenie pewnych sposobów relaksacji. Nie chodzi tu o zmianę stylu życia, po to by zostać kimś jak Dalai Lama. Dobrze jest zrobić to po to, by wprowadzić w swoje życie rutynę, która poprawi nasze zdrowie psychiczne.

Najlepsze ćwiczenia relaksacyjne to te, które angażują całe twoje ciało, wraz z praktykowaniem głębokich, kontrolowanych wdechów. Przywraca to twój balans i odgrywa istotną rolę w twojej możliwości rozwijania procesu kreatywnego.

joga

Czytanie dobrej książki, pisanie krótkiego eseju dotyczącego życia codziennego, delektowanie się utworem muzycznym na koncercie, robienie zdjęć wschodowi słońca lub przyglądanie się niebu pełnemu gwiazd przez teleskop. Wszystkie te czynności pomogą ci w dużym stopniu stymulować twoja emocjonalna inteligencję.

Kontakt z naturą przyczynia się nie tylko do twojego dobrego samopoczucia, ale również zezwala na przeniesienie się w stan spokoju i kontemplacji, niezbędny i zdrowy dla twojego ducha.

Posiadanie jakiegoś stymulującego cię hobby zwiększy twoje zadowolenie z życia i pozwala na poznanie się i komunikowanie się z ludźmi w różnym wieku, oraz o różnych poglądach na świat.

Jednakże jedną z najważniejszych w tym względzie rzeczy jest utrzymanie kontaktu z samym sobą. Odkrycie siebie, zaakceptowanie siebie, próba udoskonalenia siebie oraz pokochanie samego siebie. Wszystko to łącznie stanowi fundamentalne zadanie, służące za wsparcie dla reszty naszych aktywności oraz zdolności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.