Uzależnienia – jakie kryją się w Tobie?

Uzależnienia – jakie kryją się w Tobie?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Uzależnienia to różnego rodzaju charakterystyczne zachowania wywołane regularnym zażywaniem niektórych substancji, wykonywaniem określonych czynności lub nawet przebywaniem wśród określonego typu ludzi. Ludzie mogą być niekiedy tak silnie uzależnieni, że całe ich życie kręci się wokół przyczyny nałogu.

Nałogi tworzą silne reakcje psychofizyczne. Z tego też powodu ludzie mogą łatwo uzależnić się od pewnych substancji wywołujących u nich pewne uczucia, emocje lub reakcje fizyczne. Przyczyną uzależnienia mogą być na przykład leki, narkotyki, alkohol, jedzenie itp.

Mogą także być to również określone zachowania, a także kwestie związane z seksem, grami, sportem, a nawet pracą. Z tego też powodu praktycznie każdy rodzaj zachowania i każda sytuacja może generować pewien rodzaj uzależnienia. W takim przypadku całe życie osoby będącej w szponach nałogu kręci się właśnie wokół tych zachowań.

Możemy być również uzależnieni od ludzi. Nałóg tego typu może spełniać te same kryteria, jak uzależnienie od narkotyków, ponieważ osoba chora jest w pełni uzależniona od relacji z innymi osobami i życia społecznego.

Przeczytaj też artykuł: Emocjonalna niezależność – 24 cytaty

Jak powstają uzależnienia?

Uzależnienia są sposobem na uniknięcie konfrontacji z ponurą rzeczywistością, w której znajduje się chora osoba. Jest to więc typowy mechanizm ucieczki. Przy czym większość ludzi unikających otaczającego ich świata nie jest nawet świadoma tego, że nie czują oni satysfakcji z rzeczywistości, w której się znajdują.

Uwięzienie

Poczucie to jest skutecznie maskowane przez znacznie silniejsze pragnienie skierowane w stronę przyczyny swojego uzależnienia. Osoba, którą dopadł nałóg dowolnego rodzaju skupia całą swoją uwagę właśnie na nim. Nie poświęca także swojego czasu na zastanawianie się nad przyczynami, które doprowadziły ją wprost do uzależnienia.

Gdy w życiu takiej osoby zaczyna pojawiać się nałóg, to jego przyczyna początkowo występuje zwykle w niewielkich dawkach, w określonych momentach i w dobrze znanych sytuacjach. Efektem takiego stanu rzeczy jest dobre samopoczucie, szampański humor, a nawet możliwość zapomnienia o wszystkich swoich istotnych problemach, naturalnie przez chwilę.

Jednak początkowo niegroźny stan nieuchronnie wzrasta osiągając w pewnym momencie punkt, za którym całe życie chorej osoby koncentruje się już wyłącznie na tym konkretnym bodźcu, który stanowi przyczynę jej lub jego uzależnienia.

W jaki sposób można przezwyciężyć uzależnienia?

W każdym przypadku pierwszym krokiem do wyleczenia jest zawsze uświadomienie sobie własnego uzależnienia. Jest to o tyle istotne, że typowi narkomani nie zawsze są świadomi tego, że tkwią w szponach nałogu. Wydaje im się, że mogą odstawić go, gdy tylko zechcą, ale tak naprawdę się oszukują samych siebie.

Wystarczająco dobrym i popularnym przykładem prawdziwości tego twierdzenia są trudności z rzuceniem nałogu tytoniowego. Czy próbowałeś kiedyś rzucić palenie papierosów?

Jeśli przyczyna uzależnienia spowodowana jest określonego rodzaju niezadowoleniem lub brakiem satysfakcji, warto podjąć próbę zwalczenia tego stanu rzeczy poprzez odpowiednio dobraną terapię. Następnym krokiem jest opracowane optymalnego stylu życia, który może uchronić osobę chorą przed ponownym wpadnięciem w szpony nałogu.

Harmonia

Jak można uniknąć ryzyka uzależnienia się od czegoś?

Jeśli Twoje życie opiera się na równowadze i czujesz z niego satysfakcję, ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek nałogu u Ciebie staje się znacznie niższe. Z tego też powodu warto jest mieć pełną świadomość tego, na jakim poziomie znajduje się Twój poziom zadowolenia z własnego życia.

Strach stwarza największe ryzyko uzależnienia. Szczególnie groźna jest obawa przed zmianami w Twoim życiu ze względu na konsekwencje podejmowanych decyzji. Dlatego też w wielu przypadkach jako jedyną drogę ucieczki od niechcianej rzeczywistości jest uzależnienie, gdyż nie mamy odwagi aby stawić czoła problemom i zmienić to, co jest powodem naszego niezadowolenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.