Schopenhauer: kilka porad dotyczących tego, jak być szczęśliwym

Schopenhauer i jego filozofia

Schopenhauer, niemiecki filozof znany ze swojego pesymizmu, stworzył zasady szczęścia. Jego idee obracały się wokół teorii, że ludzie żyją w jednym z możliwych światów, w których szczęście jest jedynie iluzją.

W rzeczywistości po śmierci filozofa wśród jego notatek i rzeczy osobistych znaleziono rękopis o nazwie “Die Kunst, glücklich zu sein:. W języku polskim tytuł brzmiałby “Sztuka bycia szczęśliwym”. Co ciekawe, pomimo pesymistycznych poglądów, których Schopenhuaer bronił przez całe swoje życie, w tych notatkach opracował i wymienił szereg zasad, dzięki którym można uniknąć niepotrzebnego cierpienia, a tym samym osiągnąć pewien stan szczęścia.

1. Schopenhauer: unikaj porównań, aby uniknąć zazdrości

Pierwsza z zasad Schopenhauera dotyczących szczęścia polega na unikaniu zazdrości. Według Schopenhauera zazdrość jest bardzo negatywną emocją, a przeżywanie jej prowadzi do ciągłego niezadowolenia.

Szczęśliwe przyjaciółki

Odsuwa nas ona od szczęścia, ponieważ ciągle dokonujemy porównań z innymi, co stawia nas na niższym poziomie. Dlatego, aby uniknąć tego niepotrzebnego cierpienia, dobrze jest ograniczyć się do unikania porównań, ponieważ każda osoba jest inna i musimy zaakceptować sytuację każdego z nas. 

2. Nie przejmuj się niepowodzeniami

Kolejna zasada Schopenhauera dotycząca bycia szczęśliwym uczy nas akceptować porażkę z powodu możliwych złych decyzji, które podjęliśmy przy pracy przy jakimkolwiek projekcie. Dlatego ten niemiecki filozof zachęca nas do ciągłych starań. Nie powinniśmy czuć się źle z powodu złego wyniku, ponieważ dołożymy wszelkich starań, aby osiągnąć sukces.

3. Schopenhauer: Zawsze podążaj za instynktem

Schopenhauer zdawał sobie sprawę, że niektórzy ludzie są bardzo kreatywni, a inni bardzo logiczni. To sprawia, że niektórzy ludzie poświęcają się bardziej działaniu, podczas gdy inni wybierają kontemplację. Krótko mówiąc, ta zasada szczęścia uczy nas, że powinniśmy dać się ponieść naszemu instynktowi, aby być sobą i lepiej poznać samych siebie.

4. Nie polegaj na innych, aby być szczęśliwym

Czwarta zasada Schopenhauera dotycząca bycia szczęśliwym uczy nas, aby szczęście zależało tylko od nas. Dlatego nie możemy być rozczarowani zachowaniem innych ludzi. Decyzje innych, na które nie mamy wpływu nie powinny wpływać na nasz nastrój.

5. Nie przywiązuj zbyt dużej wagi do Twoich pragnień

Świadomość naszych ograniczeń i nie dać się ponieść nierealnym pragnieniom pozwoli nam uniknąć przytłoczenia z powodu niemożności ich spełnienia. Zastanówmy się zatem, w jakiej sytuacji się znajdujemy i jakie cele są możliwe do zrealizowania. Nie chodzi o to, że nie możemy śnić. Ale tylko cele dostosowane do naszych możliwości sprawią, że poczujemy się dobrze.

6. Kontroluj Twoje oczekiwania

Wśród zasad Schopenhauera dotyczących szczęścia możemy znaleźć również te dotyczące dostosowywania naszych oczekiwań i nie tylko naszych pragnień. Możemy zapobiec temu, aby zbyt wygórowane oczekiwania doprowadziły do zawodu i poczucia nieszczęścia. Krótko mówiąc, nasze samopoczucie i samoocena opierają się to na bardziej realistycznej wizji naszego życia i wiedzy na temat tego, jak pokonywać przeszkody w bardziej odpowiedni sposób.

7. Schopenhauer: Doceniaj to, co masz

Jeśli chcemy być szczęśliwymi niezbędna jest umiejętność patrzenia poza dobra materialne. To nie tylko zapobiegnie uczuciu zazdrości, jak wspomnieliśmy w pierwszym punkcie, ale pomoże nam również docenić to, co naprawdę w życiu ważne. Możemy polepszyć nasze relacje z przyjaciółmi lub rodziną nadając im wagę, jaką naprawdę mają.

8. Skup się na teraźniejszości

Ostatnia z zasad Schopenhauera dotyczących szczęścia jest związana z czasem, który spędzamy na myśleniu o naszej przeszłości i przyszłości. Zatracenie się w myślach o problemach z przeszłości nie przyniesie nam żadnych korzyści. Musimy zaakceptować, że już podjętych przez nas decyzji nie możemy zmienić.

Uśmiechnięta kobieta

Z drugiej strony spędzanie zbyt dużej ilości czasu na marzeniach o przyszłości może prowadzić do poczucia nieszczęścia. Ponieważ nie zawsze nasze oczekiwania i pragnienia zostaną spełnione. Cieszmy się zatem darem, który przynosi nam sama teraźniejszość.

Scroll to Top