Zazdrość - jak myślisz, czy może być ona czymś pozytywnym?

To normalne, że zazdrość jest synonimem toksyczności, ale w niektórych przypadkach może to być pozytywne, a nawet poprawić relacje.
Zazdrość - jak myślisz, czy może być ona czymś pozytywnym?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 lutego, 2024

Czy istnieje coś takiego jak pozytywna zazdrość? Zazdrość jest nieodzowną częścią bycia człowiekiem. Istnieją miliony odniesień do niej w kulturze. Była od zawsze uznawana za jedną z najbardziej destrukcyjnych sił.

Według Biblii to właśnie zazdrość skłóciła Kaina i Abla, pierwszy braci znanych z religijnych podań. Natomiast w greckiej mitologi, możemy wyczytać, iż zazdrość była iskrą która rozpaliła ogień wojny trojańskiej.

Tak więc, w każdej kulturze, istnieje chociaż jeden mit czy legenda odnoszący się do zazdrości i jej wielu twarzy. Czasem jest to niezdrowa podejrzliwość, czasem obawa. Ogólnie rzecz biorąc, jest to uczucie negatywne i powinno być ono unikane.

“Zazdrość tworzą ci, którzy się kochają, tworzy ja delikatny wiatr, słońce które świeci nad nimi, czy nawet ziemia, na której spoczywają ich stopy”

Miguel De Cervantes

Trudno jest sobie wyobrazić człowieka który nie byłby zazdrosny chociaż raz w swoim życiu. To niemalże niemożliwe by przeżyć życie nie zaznając nieprzyjemnego użądlenia zazdrości, czy pokusy miłosnych podejrzeń. Czasem bardzo mocnych, a czasem nie aż tak.

Takie emocje wystawiają Cię na strach przed utratą miłości i cierpienie od narcystycznej ranny. Nie jest to na pewno nic przyjemnego.

Mężczyzna otoczony przez stado ptaków

Pary odczuwają zazdrość wobec siebie. Rodzeństwo, przyjaciele a nawet współpracownicy również mogą to robić. A zważywszy na złą sławę tego uczucia, warto jest zadać pewne pytanie.

Czy zazdrość może mieć pozytywną stronę? Gdzie jest pozytywny aspekt który mają wszystkie negatywne emocje? Prawdę mówiąc, zazdrość czasem jest oznaką zdrowia psychicznego człowieka i określa jego poczucie własnej wartości.

Następujące opisane sytuacje pomogą nam wyjaśnić, co mamy na myśli.

Zazdrość jest pozytywna, gdy służy jako ostrzeżenie

Powiedzmy, że ktoś chce odbić Ci dziewczynę lub chłopaka. W teorii, nie powinniście być zaniepokojeni w takiej sytuacji, ponieważ pokazałoby to jedynie wasz brak zaufania w związek.

Jednakże, w praktyce, jest bardzo trudno nie czuć choć odrobiny strachu. W takim przypadku zazdrość działa jak znak ostrzegawczy.

Niektórzy ludzie mogą posunąć się do wykorzystania okazji, w momencie gdy twój związek przechodzi bardzo trudne chwile. Czasami, ludzie są szczerze zakochani w kimś kto już niestety jest zajęty i mimo wszystko chcą spróbować swych sił.

Niektórzy za to chcą po prostu pokazać, że mogą zabrać ci co tylko zechcą.

Bycie zazdrosnym w takich sytuacjach jest jak najbardziej zdrowe i zrozumiałe. Starasz się po prostu dać do zrozumienia, iż jest to alarmujące i chcesz bronić swojego terytorium.

Każdy z nas może stracić kogoś lub coś, na czym nam zależy, z powodu naszej bezmyślności. W takiej sytuacji bycie zazdrosnym może zaznaczyć niebezpieczeństwo takiej straty i dać Ci odpowiedni zastrzyk energii, aby powstrzymać to nieszczęście.

Pamiętaj, iż nie ma niczego dziwnego w tym, że czasem masz coś czego chcą też inni. Nie sprawia to iż ci ludzie są kimś złym, a Ty jesteś ofiarą ich niecnych zamiarów. Być może jesteś na odpowiednio wysokim stanowisku w pracy, czy też masz inny rodzaj przywileju który sprawia, że inni Ci zazdroszczą.

Zazdrość - ptak z twarzą kobiety

Złe zamiary zaczynają się dopiero w momencie, gdy ktoś umyślnie chce Ci coś zabrać. Gdy masz pewność co do takich zamiarów, to oczywiste że zazdrość się pojawi.

W takiej sytuacji zazdrość odzwierciedla Twoje przywiązanie do rzeczy które uznajesz za swoje. Jest to pozytywne, ponieważ jedynie pokazujesz to, że jesteś gotowy  bronić tego co Twoje.

Gdy Ci się kiepsko powodzi, a ktoś chwali się swoim sukcesem

Takie sytuacje ukazują ludzką niedojrzałość, lecz świadomość tego nie sprawia, iż jest to jakkolwiek mniej irytujące. Gdy przechodzisz ciężki etap w swoich życiu, a ktoś decyduje się przechwalać na Twoich oczach, to naturalne, że jest Ci trudno się cieszyć razem z nim.

Jest różnica pomiędzy dzieleniem się informacją o swoim sukcesie a przechwalaniem się tym. Ta różnica może sprawić, iż poczujesz się nieswojo.

Kobieta z ogonem i ptakiem w ręku

Zazdrość jest oczywistą odpowiedzią na takie zachowanie, które mógłbyś odebrać za niemiłe. Nikt nie zmusza go, aby przestał być szczęśliwy tylko dlatego, że Ty jesteś nieszczęśliwy.

Aczkolwiek świadome chwalenie się czymś takim może sprawić, że będzie Ci nieprzyjemnie. W każdym bądź razie, w tym przypadku jest to uczucie na które nie powinieneś zwracać uwagi.

Nie kłóć się, nie warto. Nie czuj się też źle z tym. To po prostu zupełnie ludzkie.

Gdy jesteś świadomie ignorowany

To może zdarzyć się w związku, między członkami rodziny, czy gdziekolwiek indziej. Mówimy tu o sytuacji, w której Twoje uczucie są świadomie ignorowane lub nie są traktowane na poważnie.

Na przykład gdy Twoja druga połówka wspomina jak atrakcyjnie wygląda jakaś inna osoba, albo gdy bierzesz udział w pracy zespołowej i tylko Twoi współpracownicy zostają pochwaleni.

W takim przypadku zazdrość jest wynikiem Twojego dyskomfortu, poczucia, że jesteś niedowartościowany. Jest to sytuacja konfliktowa, ponieważ chcesz uzyskać tyle uznania, na ile uważasz, że zasłużyłeś. Musisz potwierdzić swoją wartość w swoich oczach.

Nie ignoruj tego uczucia, ale też postaraj się nie wyolbrzymiać go. Zazdrość może wskazywać po prostu na fakt, iż ta sytuacja Cię drażni.

Ważnym jest to, aby nie dopuścić w żadnej z tych sytuacji do momentu w którym Twoja zazdrość urośnie do nadmiernych rozmiarów. Nie powinieneś także pozwolić jej na kontrolowanie Twojego zachowania. Może to doprowadzić tylko do złych rzeczy.

Zazdrość może być pozytywną emocją w wielu przypadkach, ale musisz również pamiętać, że może stać się Twoim największym wrogiem, jeśli nie wiesz jak sobie z nią radzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.