Sawubona: piękne powitanie afrykańskiego plemienia

Sawubona: piękne powitanie afrykańskiego plemienia

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2019

Najczęstszym pozdrowieniem w plemieniu Zulu jest Sawubona. Dosłownie oznacza “Widzę Cię, jesteś dla mnie ważny i Cię cenię”. Jest to sposób na sprawienie, że druga osoba jest zauważana i akceptujemy ją taką jaka jest z jej cnotami, cechami i wadami. W odpowiedzi na pozdrowienie Sawubona ludzie zwykle mówią “Shikoba”, co oznacza “Istnieję dla Ciebie”.

Natal był jedną z czterech oryginalnych prowincji Południowej Afryki. Obejmował Bantustan z KwaZulu lub kraj Zulusów. Większość ludzi wie o tym ze względu na słynną wojnę z Wielką Brytanią pod koniec XIX wieku. Czasami jednak książki historyczne kamuflują lub ukrywają pewne rzeczy. Mogą odrzucić lub zlekceważyć nasze kulturowe, ludzkie i filozoficzne zapisy. Szkoda, ponieważ afrykańska kultura jest tak fascynująca.

Sawubona: Cała moja uwaga jest z Tobą. Widzę Cię i pozwolę sobie odkryć Twoje potrzeby, zobaczyć Twoje lęki, zidentyfikować Twoje błędy i je zaakceptować. Akceptuję Cię za to, kim jesteś a jesteś częścią mnie.

Korzenie Sawubony

Choć może wydawać się to interesujące, termin Sawubona nabrał znaczenia w latach 90. z powodu książki inżynierskiej. W książce Piąta dyscyplina: teoria i praktyka organizacji uczących się, Peter Senge, profesor Uniwersytetu Stanforda, mówił o Zulusach i wspaniałym sposobie, w jaki wchodzą ze sobą w interakcje. Pisał o tym, jak radzą sobie razem ze swoimi problemami. Powiedział także, że prawdopodobnie staną się jedną z najpotężniejszych cywilizacji w Afryce.

Sawubona symbolizuje wagę kierowania naszej uwagi na inną osobę. Istnieje, aby przypominać nam o zrozumieniu innych bez uprzedzeń i bez pozostawiania urazów. Termin przypomina nam, abyśmy byli świadomi potrzeb innych ludzi i nadawali znaczenie jednostkom w grupie. Pomaga nam także myśleć o integracji z naszymi społecznościami i docenieniu ich.

Sawubona

Sawubona: Widzę cię takim, jakim jesteś

W kulturze zachodniej najczęściej używanymi pozdrowieniami jakich używają ludzie są niewątpliwie “Cześć, jak się masz?” Większość z nas wyraża te słowa szybko i nie czekając na odpowiedź. To jest skrót rozmowy. Jest to szybkie i łatwe powitanie, które pozwala nam wyglądać tak, jakbyśmy dbali o dobre samopoczucie drugiego, ale jest to także bardzo powierzchowne. Rzadko patrzymy sobie w oczy. Ponieważ życie jest tak zajmujące i popycha nas do przodu, czujemy, że mamy mało czasu na siedzenie, interakcję i na prawdziwe poznawanie ludzi, z którymi współpracujemy.

Ludzie Zulu promuje potrzebę widzenia się powoli i takimi, jakimi są. Szukają chwil, w których mogą utrzymać kontakt wzrokowy z osobą, z którą rozmawiają. Nauczyli się czuć i słuchać innych ludzi. Zulusi nauczyli się, jak objąć duszę innej osoby i jak znaleźć oraz leczyć rany innych osób. Ważne jest, aby mieć zdrowych, wnoszących swój wkład obywateli w swojej społeczności.

Sawubona to słowo, które przypomina nam wzajemne zaufanie. Przypomina nam, aby zobaczyć drugą osobę taką, jaka jest i zwrócić na nią uwagę. Musimy autentycznie ją zrozumieć i zobaczyć jej potrzeby, pragnienia, lęki, smutki i cechy. Kto nie chciałby być tak postrzegany? To naprawdę wzbogacające uczucie, dzięki któremu inna osoba czuje się widziana a to daje jej przestrzeń do bycia wysłuchaną.

Afrykański chłopak

Niektóre osoby odkryły podobieństwa między słowem Sawubona a namaste w języku hindi. To więcej niż pozdrowienia. Są sposobem na oświecenie drugiej osoby poprzez zakomunikowanie, jak ważna jest dla Ciebie. W tych gestach istnieje ogromne piękno. Jest w nich coś uzdrawiającego, a nawet oczyszczającego. Coś, co może być inspiracją w naszym codziennym życiu.

Shikoba: Czuję ulgę wiedząc, że ja istnieję dla Ciebie

Kiedy ktoś ze społeczności Zulu popełnia nieodpowiedni lub obraźliwy czyn, wymaga się, aby stanął na środku wioski. Jego sąsiedzi, przyjaciele i rodzina krążą wokół niego. Przez dwa dni chodzą do tej osoby i witają się z nią mówiąc “Sapubon”. Zaczynają przypominać jej o jej dobrych uczynkach, sukcesach i wielkich zaletach.

Dla społeczności Zulusów, a także dla Rousseau, żaden człowiek nie rodzi się zły. Czasami kryzysy i nierównowaga powodują, że oddalamy się od naszej naturalnej dobroci. Celem tych spotkań w centrum wioski jest przypominanie osobie, że w rzeczywistości, w głębi serca jest dobrym człowiekiem. Z kolei pokazują jej także, jak ważna jest dla reszty społeczności. Chodzi o chwalenie i zapewnienie jej bycia zauważonym, aby mogła wrócić na ścieżkę harmonii i radości.

Dlatego za każdym razem, gdy członek społeczności zwraca się do innego ze słowem Sawubona, druga osoba odpowiada mówiąc: Shikoba. To wyrażenie tworzy ulgę i szczęście, ponieważ osoba, która myślała, że ​​ma kłopoty z powodu swoich złych czynów, dostaje drugą szansę. Społeczność daje jej możliwość rozpoczęcia od nowa.

Złączone ręce

Ludzie Zulu wierzą, że istoty ludzkie istnieją tylko wtedy, gdy inni je widzą i akceptują. Społeczność tworzy osobę. Dlatego nic nie jest bardziej satysfakcjonujące niż wybaczenie po błędzie. Poczucie bycia kochanym i akceptowanym to coś, czego wszyscy pragniemy.

Nauczmy się czegoś od tego afrykańskiego plemienia. Musimy nauczyć się widzieć innych takimi jakimi są i zwracać uwagę na ludzi wokół nas. Witajmy się, jak wita się Sawubona: Widzę cię, akceptuję Cię takim jakim jesteś. Myślenie w ten sposób pozwoli nam widzieć wzajemne potrzeby, wybaczać błędy i promować jedność w naszych społecznościach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mthembu, D. (1996). African Values: Discovering the indigenous roots of management. In Sawubona Africa: Embracing Four Worlds in South Africa.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.