Jeżeli spróbowalibyśmy narysować mapę uczuć i sytuacji, zdalibyśmy sobie sprawę, że dla wielu ludzi samotność oraz smutek są ściśle ze sobą połączone.
Tą zależność nie tylko odnosimy do nas samych, ale również współczujemy osobom, które wydają się w jakiś sposób odizolowane. Nic bardziej mylnego. Samotność to coś znacznie więcej.
Może ona być rozumiana jako ciężar wyłącznie wtedy, kiedy jest narzucona z góry; kiedy dana osoba pragnie wsparcia drugich osób, ale go nie znajduje. Tego typu samotność ma wiele wspólnego z naturalną potrzebą dzielenia się sobą i swoim życiem.
Właśnie z tego powodu jest ona tak krzywdząca dla starszych osób. Czują oni, iż zgromadzili olbrzymią wiedzę, którą chętnie by się podzielili, dlatego są tacy wdzięczni, kiedy najzwyczajniej spędzamy z nimi czas.
Smutek, który towarzyszy wymuszonej samotności ma również wiele wspólnego z czasem, który uważamy za zbyt cenny, by spędzić go z drugą osobą.
Z drugiej strony, samotność może być wyborem; potrzebą ucieczki przed społecznym zgiełkiem. To wysiłek, jaki podejmujemy, by zdystansować się, oczyścić umysł.
Samotność tego typu sprawia, że stajemy się niezależni oraz dostarcza nam źródeł radości i spełnienia wiedząc, że możemy żyć polegając wyłącznie na własnej osobie.
“Samotność jest przeznaczeniem wszystkim wielkich umysłów.”
-Artur Schopenhauer-
Samotność oznacza robić to, na co masz ochotę
Jeżeli jesteś osobą, która kocha samotność oraz mieszkanie w pojedynkę, prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się już, że osoba, o którą martwisz się najbardziej, jesteś Ty sam. Być może w tym momencie porównujesz korzyści płynące z bycia singlem a życiem dzielonym z drugą osobą.
Z pewnością doceniasz możliwość decydowania o własnych planach, brak potrzeby tłumaczenia się, czy podejmowanie spontanicznych decyzji. Z drugiej strony tracisz to poczucie bezpieczeństwa, które daje bezwarunkowe wsparcie, tą radość płynącą z dzielenia się lub mniejszą ilość obowiązków domowych.
Istnieją ludzie, dla których ta codzienna samotność jest tylko sytuacją przejściową, natomiast dla innych to wybór na całe życie. To, co jest istotne to czy jest to Twoja własna decyzja do jakiej grupy ludzi należysz.
Będziesz w stanie pokochać siebie, zanim zrobi to ktoś inny
Mówią, że samotność pomaga Ci się rozwijać oraz poznać samego siebie. Jednak pamiętaj o tym, że tak się nie stanie, jeśli pogrążysz się we frustracji spowodowanej chęcią ucieczki przed tą samotnością.
“Dlaczego zwykle wystrzegamy się samotności? Ponieważ niewielu może odnaleźć w sobie towarzysza.”
-Carlo Dossi-
Jeżeli nauczysz się jak ze sobą wytrzymywać, dbać o siebie, akceptować swoje zalety oraz słabości, i w końcu kochać siebie, jesteś na dobrej drodze do odnalezienia prawdziwego szczęścia.
To dlatego, że nie jest ono zależne od tego czy jesteś z kimś w związku, czy nie. Idealna relacja to taka, jaką powinieneś mieć z samym sobą. Nie zapominaj, że to ona jest właśnie punktem wyjścia wobec relacji z innymi.
Dbaj o prawdziwych przyjaciół
Kto powiedział, że samotność oznacza bycie odizolowanym lub nieposiadanie przyjaciół? Nic bardziej mylnego! Samotność to Twoja zdolność do życia na swój własny sposób i wcale nie przeczy to posiadaniu dobrych przyjaciół, którzy Cię rozumieją, kochają oraz szanują Twój sposób bycia.
Ponadto kiedy decydujesz się na samotność, dajesz sobie szansę na poznanie kogoś nowego, ponieważ zacząłeś robić wszystko bez towarzystwa. Ludzie, którzy mają podobny gust zdecydowanie będą do Ciebie przyciągani oraz wzbogacą Twoje życie.