Oksytocyna i 7 sposobów na zwiększenie jej poziomu

Oksytocyna i 7 sposobów na zwiększenie jej poziomu

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2017

Oksytocyna to nie tylko “hormon miłości”, jak powszechnie wiadomo. Oprócz wpływu na interakcje społeczne, ona obniża ciśnienie krwi i poziom kortyzolu, zwiększa odporność na ból, zmniejsza strach przed czymkolwiek i stymuluje każdy rodzaj relacji społecznych. Dodatkowo, oksytocyna sprzyja rozwojowi i zdrowiu.

Efekt oksytocyny, podobnie jak wielu innych substancji chemicznych, polega raczej na zmiennych, niż na wartościach bezwzględnych. Oksytocyna pozwala odpowiednio reagować na wymagania naszego środowiska społecznego i sytuacje krytyczne, zmieniając swoją koncentrację w różnych obszarach mózgu.

Dlatego, zamiast koncentrować się na ogólnym poziomie tego hormonu, warto postawić sobie pytanie jak osiągnąć jej zmiany w wyznaczonym momencie, by w pełni się skorzystać z tych efektów.

W niektórych sytuacjach, takich jak seks lub poród, oksytocyna uwalnia się w sposób naturalny.

Istnieją też inny sposoby na zwiększanie poziomu oksytocyny, by odstresować się i poczuć się lepiej. Badania również wykazały, że im więcej hormonu się uwalnia, tym łatwiej jest wyprodukować następne ilości.

To oznacza, iż wykonanie następnych czynności ułatwi ten proces i prościej poczujesz się lepiej, niezależnie jak silny jest ból i stres.

Kontakt fizyczny

Oksytocyna uruchamia mechanizm nagrody, który się aktywuje i się dezaktywuje podczas relacji romantycznych. Powszechnie wiadomo, iż stosunki seksualne dużo zwiększają poziom “hormonu miłości”. Lecz u mężczyzn to się dzieje tylko w przypadku orgazmu z osobą, z którą mają połączenie emocjonalne.

Para całuje się - oksytocyna

Ale kontakt fizyczny w czasie seksu nie jest jedyną rzeczą, która zwiększa poziom oksytocyny. Szybko zwiększyć poziom hormonu pomagają również przytulania, pocałunki i pieszczoty.

I nie ma konieczności mieć relacje seksualne albo nawet partnera. Zwiększyć poziom oksytocyny poprzez te czynności można również z przyjaciółmi, członkami rodziny i nawet ze zwierzakami domowymi.

Słowa otuchy

Komplement może Cię zachęcić, pocieszyć i sprawi, że poczujesz się lepiej. Słowa otuchy powodują, że czujesz się kochany i doceniany. To działa też odwrotnie. Zachęcanie kogoś pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Słowo to potężne narzędzie, by inni poczuli się lepiej i Ty również. Mogą przekazać życzliwość, współczucie i miłość. Ponadto, łączą nas z innymi, powodując wzrost poziomu oksytocyny u każdego.

Słuchanie innych

Słuchanie to cudowny sposób, by zwiększyć poziom oksytocyny. Każdy chce czuć się ważnym. Wszyscy lubimy chwile, gdy nas słuchają i się zgadzają z naszą opinią. I obecność fizyczna w tej sprawie tworzy prawdziwe połączenie między ludźmi. Uważne słuchanie to niezrównana nagroda dla każdej osoby.

Ustaw kontakt wzrokowy, nie patrz ciągle w telefon i inne urządzenia elektroniczne. Nie bądź wielozadaniowym w momencie, gdy ktoś potrzebuje Twojej uwagi. Bądź czujny do osoby, z którą rozmawiasz. I patrz prosto w oczy, kiedy kogoś słuchasz.

Medytacja

Medytacja niesie relaks dla ciała i umysłu, uwalnia go od stresu. Zazwyczaj postrzegamy ją jako tradycję tylko i wyłącznie wschodniej kultury. Ale to nie znaczy, iż inni nie mogą stosować tej praktyki.

W kulturze zachodniej słowo “medytacja” pochodzi od łacińskiego “meditatĭo”, co oznacza rodzaj ćwiczeń intelektualnych. Przez to rozumie się skuteczne narzędzie do odprężenia zarówno ciała, jak i umysłu.

I jeżeli nie jesteś w tym momencie w stanie stresu, oksytocyna wydzieli się w dużej ilości. Medytacja również zmniejsza ciśnienie krwi i odblokowuje umysł.

“Medytacja i modlitwa karmią duszę.”

-Og Mandino-

Poza do medytacji

Ćwiczenia a oksytocyna

Trening służy nie tylko do utrzymania Twojego ciała w dobrej formie. To również zwiększa poziom endorfin i oksytocyny, ułatwia dopływ tlenu do mózgu i innych części ciała. Nie mniej korzystna jest też ilość hormonów, uwalnianych w mózgu podczas treningu.

Nie musisz koniecznie iść na siłownię, biegać lub jeździć na rowerze, aby uzyskać te wszystkie korzyści. Zwłaszcza jeżeli nie możesz lub nie chcesz tego. Wystarczy regularnie wychodzić na spacer lub ćwiczyć u siebie w domu. Oksytocyna się wydzieli i poczujesz się lepiej.

Płacz

Badania wykazały, że próba powstrzymania swoich emocji skutkuje obniżeniem poziomu oksytocyny. Gromadzenie energii wywołanej tłumieniem swoich własnych uczuć powoduje stres i problemy fizyczne.

Płacz to działanie, uwalniające tą energię. Przypomnij sobie jakie miałeś uczucia w momencie, gdy nie mogłeś powstrzymać płaczu. Chyba czułeś się zrelaksowany, jakbyś medytował przez całą godzinę lub byłeś na treningu. Oksytocyna “odczuwa” podobny wpływ. Płacz zwiększa jej poziom w organizmie.

“Łzy zmywają ból.”

-Ramón Gómez de la Serna-

Kobieta za mokrym szkłem

Bądź szczodry oddając

Dobrze się czujemy oddając coś innym i gdy inni dają coś nam. Bycie szczodrym, dobrym, a także bezinteresowne poświęcenie własnego czasu innym powoduje pojawienie uczucia wdzięczności i rozkwitu. Wtedy oksytocyna się uwalnia w dużych dawkach.

Innym gestem, po którym wydziela się oksytocyna, jest zrobienie komuś szczerego prezentu. W tym celu nie warto szukać jakiegoś dużego powodu lub święta. Poziom oksytocyny naprawdę zwiększa tylko myślenie o drugiej osobie z miłością i szczere życzenie, by ona była szczęśliwa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.