Bella i George - niezwykła historia pewnej przyjaźni

Bella i George - niezwykła historia pewnej przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Bella i George to historia, o której usłyszał już cały świat. Bella ma dziesięć lat i cierpi na zespół Morquio. Chodzi dzisiaj wyłącznie dzięki pomocy udzielanej przez pewnego doga niemieckiego.

Ten cudowny pies od szczenięctwa tresowany był, aby zostać nogami, sercem oraz szczerym powiernikiem dzieci cierpiących na choroby zwyrodnieniowe.

Bella i George to niezwykła historia, czy chcesz się dowiedzieć więcej?

Jej rodzice twierdzą, że nić porozumienia między dziewczynką a psem nawiązała się niemal natychmiastowo. Ich dusze odnalazły się tworząc najlepszą drużynę na świecie. Ich partnerstwo pozwala dziecku normalnie uczęszczać do szkoły oraz znaleźć siłę, by przetrwać następne operacje i regularne badania.

W ostatnich latach psy stały się najlepszymi terapeutami dzieci i dorosłych, których dotykają różne schorzenia. Są wspaniałymi asystentami z godną podziwu lojalnością i wysoką inteligencją, która pomaga ludziom przezwyciężać przeszkody. Bella i George jest najlepszym tego przykładem.

George, dog niemiecki, ma tylko półtora roku i jest częścią “Projektu psów pomocników” (Service Dog Project), programu, który pomaga niepełnosprawnym ludziom zapewnić asystenta w formie psa. Dzisiaj pragniemy podzielić się wiadomościami na temat korzyści wynikających z terapii ze zwierzętami.

Bella i George

Bella i George: odkrywanie świata bez kul inwalidzkich

Bella cierpi na rzadką chorobę. Zespół Morquio powoduje nieprawidłowy rozwój kości, szczególnie kręgosłupa. Mając zaledwie 10 lat, ta dziewczynka z Massachusetts już poruszała się za pomocą kul oraz wózka inwalidzkiego.

Aby zatrzymać bezwzględny postęp choroby, Bella zdążyła już przejść przez dziewięć operacji. Dodatkowo, każdego tygodnia musi udać się do szpitala, by poddać się terapii substytucyjnej, która pozwala jej organizmowi rozkładać długie łańcuchy molekuł cukru oraz w ten sposób poprawić jej jakość życia.

Fakt, że Bella spędzała większość jej życia na wózku oraz w szpitalach sprawił, że dziewczynka przestała walczyć. Jej siła wyczerpała się i wtedy właśnie pojawił się “Projekt psów pomocników”. To program humanitarny, gdzie dogi niemieckie tresowane są, aby pomagać ludziom z trudnością poruszania się.

To, co zrobił ten pies o szlachetnym spojrzeniu, było niezwykłe. George odwzajemnił uśmiech Belli, oraz odciągnął ją od kul i wózka inwalidzkiego.

Od tamtej pory dziewczynka uczęszcza do szkoły opierając się na zwierzęciu, a za każdym razem kiedy udaje się do szpitala, ulubieniec towarzyszy jej oraz śpi w jej łóżku. Bella i George są nierozłączni.

Bella i George

Korzyści płynące z terapii z psami

Inicjatywy humanitarne jak ta przeprowadzana w Massachusetts zdecydowanie powinny rozprzestrzenić się na resztę świata.

Podczas, gdy psy często wykorzystywane są jako terapeuci dzieci z mentalnymi lub fizycznymi ograniczeniami, powinniśmy wziąć pod uwagę więcej obszarów, w których można by wykorzystać te niezwykłe zwierzęta. 

Terapia z psami u pacjentów cierpiących na Alzheimera

Osoby cierpiące na choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego również mogą bardzo skorzystać na terapii z psami. Zwierzęta te pomagają złagodzić uczucie osamotnienia i izolacji. Kontakt z psem pobudza emocje pacjenta ciepiącego na Alzheimera oraz czyni go bardziej chłonnym na bodźce zewnętrzne. 

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Nebraski, zastosowanie terapii z psami dostarcza pacjentowi pewnego rodzaju “kotwicy”, jeśli chodzi o ich pamięć. Dzięki psom poprawia się ich uwaga oraz stają się bardziej komunikatywni. 

babcia i szczeniak

Dog asystujący dzieciom cierpiącym na autyzm

Wysiłki skierowane na rozwinięcie terapii psów z dziećmi autystycznymi zaczynają powoli przekształcać się w sukces. Terapie ze zwierzętami wprowadzają nowatorskie techniki do tradycyjnych sposobów pracy z dziećmi ciepiącymi na autyzm.

Dzięki psom, mogą one łatwiej przyswoić sobie pewne zachowania. Psy tresowane są nie tylko po to, by zachęcać oraz inspirować dzieci, ale również by zostać ich przewodnikami lub “wzorami” w pewnych działaniach.

Psy wyzwalają pozytywne emocje, które czynią dzieci dotknięte autyzmem bardziej chłonne i zmotywowane.

Podsumowując, jesteśmy przekonani, że w nadchodzących latach, terapie z psami (i innymi zwierzętami) pomogą nam poprawić jakość życia wielu osób.

Szlachetność tych zwierząt oraz ich “szósty zmysł” stosowany w celu nawiązania emocjonalnego kontaktu z ludźmi, to coś, czego my wszyscy powinniśmy się od nich nauczyć.

Bella i George to tylko niewielki przykład jak zwierzęta są w stanie zostać najlepszymi terapeutami dla dziecka, które będzie mogło zobaczyć przyszłość w nowych kolorach oraz otrzymywać wsparcie, które daje mu siłę i nadzieję.

bella i george

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.