Emocje - 11 kroków, by je zdrowo okazywać

Emocje - 11 kroków, by je zdrowo okazywać

Ostatnia aktualizacja: 19 lipca, 2017

Wielu ludzi uważa, że naprawdę trudno jest dobrze wyrazić swoje emocje. Niektóre osoby mają tendencję do przesadzania z ekspresyjnym okazywaniem tego, co czują. Z kolei inni nie uzewnętrzniają się wystarczająco, dusząc swoje emocje w środku.

Poznanie sposobu wyrażania emocji i uczuć w sposób dokładny, wyważony i po prostu wręcz terapeutyczny może okazać się niezwykle wręcz pomocne w Twoim życiu osobistym, społecznym i zawodowym.

Istnieje wiele teorii i technik, które uczą tego, jak okazywać lub kontrolować swoje emocje. Udowodniono jednak wielokrotnie, że takie stricte naukowe i techniczne podejście nie jest w rzeczywistości praktycznie w ogóle skuteczne.

Emocje i uczucia są bowiem w pełni spontaniczne i odruchowe. I w taki sam sposób powinny być odczuwane i wyrażane.

Na poziomie naukowym udowodniono także, że unikanie okazywania emocji oraz i represyjne ich tłumienie w sobie może mieć także poważne, negatywne konsekwencje psychologiczne.

Nowoczesne metody terapeutyczne, takie jak terapie obejmujące akceptację i zaangażowanie oraz inne przydatne praktyki, takie jak ćwiczenia koncentracji mogą pomóc Ci zaakceptować swoje własne emocje i dowiedzieć się tego, w jaki sposób je traktować i jak nad nimi zapanować.

Jest to o tyle kluczowe zagadnienie, że przecież Twoje emocje są nieodłączną częścią samego Ciebie, zatem koniecznie trzeba się nimi zająć w pierwszej kolejności.

Emocje, a zdrowie i kondycja fizyczna Twojego organizmu

Na przykład jeśli jesteś osobą, która przeżywa codziennie wiele różnego rodzaju emocjonalnego niepokoju i huśtawek nastroju, to możesz zrobić pewne rzeczy i zacząć zachowywać się w określony sposób w celu uniknięcia narastania poziomu lęku.

Obecne problemy z emocjami przekładającymi się na stan permanentnego niepokoju mogą być spowodowane tym, że nie jesteś po prostu pewien, czym są te emocje, jak je wydzielić i jak dać im upust lub jak je kontrolować.

Te wszystkie represje związane z emocjami, szczególnie duszenie ich w sobie za wszelką cenę mogą powodować liczne problemy natury fizycznej. Mogą to być na przykład szybkie uderzenie serca przechodzące w chroniczną arytmię, nadmierne pocenie się, drżenie mięśni lub problemy z oddychaniem.

Samotność

Kiedy emocje zostają powstrzymywane “na siłę”, przechodzą w stan napięcia psychicznego. To napięcie może być skoncentrowane w Twoim umyśle, ale może także objawiać się w postaci fizycznej w miejscach takich jak szyja, twarz, różne określone grupy mięśni i kręgosłup.

Z drugiej jednak strony jeśli przechowujesz w sobie te negatywne emocje bez ich okazania, zwiększasz w ten sposób podatność swojego organizmu na wystąpienie reakcji typowo psychosomatycznych. Mogą to być choroby tętnic, bóle głowy lub problemy z żołądkiem.

Niezaprzeczalnym bowiem faktem jest to, że emocje wpływają bezpośrednio na nasze zdrowie fizyczne. Znajomość sposobu ich wyrażania lub kontrolowania w pożądanym stopniu może zapobiegać występowaniu różnego rodzaju problemów fizycznych i emocjonalnych.

Poznaj 11 kroków, które pozwolą Ci w pełni okazywać emocje

Przy odrobinie treningu, samozaparcia i opanowaniu zaprezentowanych poniżej naprawdę prostych kroków będziesz w stanie lepiej móc zidentyfikować swoje emocje i odpowiednio je wyrazić. Poniżej prezentujemy Ci skrócony opis tych podstawowych jedenastu kroków, dzięki czemu będziesz w stanie zastosować je w praktyce:

1. Najpierw dokładnie zidentyfikuj swoje emocje i uczucia

Kiedy coś się zmienia w Twoim ciele, jak reagujesz na wydarzenia z zewnątrz, albo co dzieje się w Twoich myślach?

Powinieneś w każdym przypadku zadać sobie proste pytanie: “co właśnie teraz czuję?”. Jakie fizyczne objawy się z tym wiążą? Jaka jest ich przyczyna? Dlaczego tak się właśnie teraz dzieje?

2. Naucz się rozpoznawać swoje uczucia

Po zidentyfikowaniu emocji i uczuć, musisz przeanalizować wrażenie i ich wpływ na Twoją psychikę i stan emocjonalny.

Warto się przyłożyć do tego zadania, aby dowiedzieć się jak najdokładniej, jakie oznaki i gesty zdradzają Twój stan psychiczny. Staraj się spisać wszystkie te emocje i dokładnie przeanalizować to, jak przekładają się na Twoje zachowanie i mowę ciała.

Mnóstwo myśli

3. Zwróć uwagę na reakcję Twojego organizmu

Emocje są regulowane przez układ limbiczny oraz nerwowy. Oznacza to, że trudno jest je w pełni kontrolować, kiedy już się pojawiają. Poświęć zatem chwilę i pozwól emocjom, które Cię właśnie ogarnęły na chwilowe zapanowanie nad Tobą.

W ten sposób poczujesz je dokładnie, a dzięki temu będziesz wiedzieć na przyszłość jaki efekt mogą spowodować. A tym samym będziesz już na nie przygotowany i będziesz wiedzieć, jak na nie możesz zareagować. Odpadnie więc element zaskoczenia.

4. Zwróć uwagę na to, jak reagujesz na daną sytuację

Może się przecież zdarzyć, że dana sytuacja sprawi za każdym razem, że staniesz się nerwowy lub rozdrażniony. Ale podstawą problemu jest Twoja emocjonalna reakcja na taką sytuację.

Gdy będziesz uważnie obserwować siebie samego, to szybko zdasz sobie sprawę z tego, że Twoja reakcja jest zawsze taka sama lub bardzo zbliżona.

Mogą to być sytuacje takie jak na przykład niemożność odnalezienia niezmiernie ważnego dokumentu lub otrzymanie mandatu za naruszenie przepisów ruchu drogowego, którego to wykroczenia nie popełniłeś. Jedyną rzeczą, którą możesz zmienić w takiej sytuacji jest Twoja reakcja.

5. Wyraź swoje uczucia w sposób prawidłowy i proporcjonalny

Po pełnym zrozumieniu poprzedniego kroku będziesz w stanie znacznie lepiej i pełniej wyrazić swoje emocje.

Nadal jednak możesz zapoznać się z kilkoma kolejnymi krokami, aby dokładniej zrozumieć to, co się z Tobą dzieje, dzięki czemu możesz skuteczniej odnaleźć się w danej sytuacji.

6. Komunikuj się ze swoim ciałem i poznawaj jego zachowanie

Kiedy targają Tobą te silne emocje, zapoznaj się z tą częścią ciała, z której one pochodzą. Nawet w przenośni. Nadaj im kolor i namacalny kształt.

Umieść je w określonym miejscu i spróbuj z nimi nawiązać jakieś porozumienie. W końcu to Ty jesteś tym, co obejmuje całe Twoje ciało i także emocje. Nikt inny nie ma do nich dostępu.

7. Staraj się być uczciwy i szczery wobec tego, co czujesz i co robisz

Jeśli w rzeczywistości czujesz obojętność w stosunku kogoś lub czegoś, dlaczego nadal starasz wywierać na niego lub na to jakiś wpływ? Lub jeśli jesteś podrażniony, zirytowany i zły, nie unikaj rozmowy z samym sobą. Ona może pomóc Ci zrozumieć się nieco lepiej.

Samotność

8. Wybierz najlepszą sytuację, w której możesz wyrazić siebie samego

Jeśli na przykład masz właśnie konflikt z szefem i chcesz znaleźć w sobie siłę na konstruktywną z nim rozmowę, niczego nie uzyskasz, jeśli wybierzesz na nią niewłaściwą chwilę.

Dlatego też najpierw dokładnie zbadaj sytuację, poobserwuj nastawienie ludzi wokół siebie i postaraj się wybrać optymalny moment na podjęcie decyzji.

9. Wykorzystaj pozytywną formę komunikacji

Łagodny ton, uważne słuchanie, kontakt wzrokowy i korzystanie z prostych zwrotów, takich jak “czuję się dziś mocno zestresowany” zamiast “to, co stało się dzisiaj w pracy dzisiaj, mocno mnie podminowało” pomogą Ci uniknąć wielu sytuacji, w których normalnie potrzebowałbyś pomocy.

Dzięki zmianie nastawienia będziesz w stanie uspokoić się opisać sam dla siebie to, co się stało. Druga osoba zrozumie wtedy, że Twój stres i potencjalny zły humor są wyraźnie spowodowane pracą i tylko pracą.

10. Użyj swojego ciała, aby wyrazić to, co czujesz

W trakcie wyjaśniania innym powodów, dla których jesteś zestresowany spróbuj położyć rękę na sercu, na głowie lub na brzuchu. Takie posunięcie wyśle Twojemu otoczeniu wyraźny sygnał, że doświadczasz właśnie nieprzyjemnych uczuć i emocji.

I dlatego też byłoby niezmiernie wskazane zarówno dla Ciebie samego, jak i Twojego otoczenia, aby nie kontynuować rozmowy w tym konkretnym momencie i stanie emocjonalnym.

11. Wizualizacja i zlokalizowanie źródła, z którego pochodzą Twoje emocje jest wręcz niezbędne

To właśnie Ty jesteś odpowiedzialny za zarządzanie własnymi emocjami i uczuciami, bez zbędnego ich tłumienia lub ukrywania.

Musisz koniecznie nauczyć się ich wyrażania, aby móc uwolnić się od stresu oraz uspokoić siebie i swój umysł. Dzięki temu będziesz mógł znacznie lepiej i szybciej zrozumieć samego siebie.

Jak załagodzić emocje na własną rękę?

Czasami Twój dyskomfort emocjonalny nie ma niczego wspólnego z konkretną sytuacją, w jakiej się znajdujesz.

Możesz być na przykład smutny ze względu na to, co Ci się właśnie przypomniało lub czuć się przygnębiony pod wpływem pogody. Inną przyczyną może być jakaś negatywna myśl lub obawa kołacząca Ci się w Twojej głowie.

W takich sytuacjach można zastosować te sposoby, które zostały już wcześniej opisane. Po prostu zaakceptuj te uczucia i emocje jako część samego siebie.

Poczuj ten dyskomfort i zaakceptuj go, pamiętając przy tym, że jesteś żyjącą osobą, która powinna pielęgnować wszystkie uczucia. Zaakceptowanie siebie samego jako istoty pełnej emocji jest kluczem do zrozumienia tego, które emocje są tymi, które powinniśmy zatrzymać, a które powinniśmy pozwolić wyrazić innym.

Kwiat

Emocje są częścią ewolucji ludzi jako gatunku, a także tym, co definiuje i oddziela ludzi od reszty zwierząt zamieszkujących Ziemię. Emocje są naturalne, więc nie walcz z nimi bezustannie.

Niech sobie będą, a Ty w międzyczasie spróbuj się po prostu zrelaksować. Znajdź sobie coś innego, co zajmie Twój umysł. Może to być rozmowa z kimś, pisanie listu lub po prostu pójście na spacer.

Jeśli doświadczasz silnych emocji, które Cię przytłaczają, takich jak gniew, spróbuj uprawiać intensywne ćwiczenia fizyczne. Takie posunięcie pozwoli Ci wyrzucić z siebie Twój gniew, złość i stres, które w przeciwnym razie mogą kumulować się wewnątrz Twojej psychiki.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Christiana Schloe i zostały zamieszczone za zgodą autora.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.