Rzucamy palenie – zrób to w pięciu prostych krokach

Rzucamy palenie - złamany papieros

Palenie stanowi nałóg, z którym bardzo trudno jest zerwać. Większość palaczy choć raz próbowała to zrobić, ale w większości przypadków nie przyniosło to trwałych rezultatów. Nałóg, jakim jest palenie okazał się dla nich prawdziwym sidłem.

Unikanie cierpienia na krótką metę to charakterystyczna cecha dzisiejszego społeczeństwa. Podobnie rzecz się przedstawia w przypadku rzucania palenia czy wydostawania się z sideł uzależnienia od narkotyków.

Oczywiste jest, że w czasie odstawienia używek występuje szereg reakcji, które mają podłoże fizyczne, a także psychologiczne. Z tego powodu osoby, które chcą rzucić palenie muszą zastosować wiele strategii, które pomogą im znieść syndrom odstawienia i uporać się z problemem.

Kroki pomagające rzucić palenie, o których przeczytasz w dalszej części artykułu ułożone są w odpowiedniej kolejności, jak swego rodzaju przewodnik. Nie zapominaj jednak, że uwolnienie się od uzależnienia to długi, skomplikowany proces i aby pozytywnie go przejść, potrzebujesz pomocy z zewnątrz.

Przeczytaj również podobny artykuł: Palenie papierosów – co przez nie maskujesz?

Dlatego warto zastosować dosłownie każdą zewnętrzną pomoc w tym zakresie.

Papierosy w otwartych dłoniach

Nie istnieją cudowne rozwiązania problemu, jakim jest palenie. Nie można bez wysiłku wydostać się z odmętów nałogu. Jeżeli właśnie tak ktoś Cię zachęca do pozbycia się nałogu, a Ty w to wierzysz, to jesteś skazany na niepowodzenie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Uzależnienia – jakie kryją się w Tobie?

Podejdź do sprawy w pełni świadomie. Palenie to nałóg, którego rzucanie nie jest niczym łatwym. Nastaw się na cierpienie i wytrwałość w znoszeniu pokusy, by przerwać proces. Pamiętaj też o pięciu krokach, które mają na celu ułatwić Ci realizację tego trudnego zadania. Oto one:

1. Palenie – do rzucenia potrzeba motywacji

Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. To powiedzenie jest bardzo adekwatne jeśli chodzi o rzucanie palenia, jakby nie patrzeć postanowienie o niepaleniu wymaga dużego wysiłku i samozaparcia. Aby stanąć na wysokości zadania, przede wszystkim potrzebujesz zacząć z odpowiednią motywacją.

Przeczytaj również podobny artykuł: Brak motywacji dominującym czynnikiem towarzyszącym depresji

Weź do ręki kartkę papieru i podziel ją na dwie kolumny. Po jednej stronie wypisz wszystkie “za”, które zmotywują Cię do rzucenia palenia, a po przeciwnej wszystkie “przeciw”. Następnie do każdego wpisu przyporządkuj skalę ważności, a przykład używając w tym celu liczb od 1 do 10.

Następnie podsumuj wartości wynikające z obu kolumn. Jeśli kolumna “za” zdecydowanie przeważa tę drugą, to możliwe, że będziesz miał wystarczającą motywację do podjęcia się tego trudnego zadania.

Wyznaczenie sobie odpowiedniej motywacji jest kluczowym czynnikiem. To Twoja decyzja i musisz być całkowicie przekonany o jej słuszności.

Przeczytaj również podobny artykuł: WhatsApp – tylko spoglądasz, czy jesteś uzależniony?

Zadymiona twarz

Bardzo ważne jest też przygotowanie tak zwanego planu “B”. Otóż każdy, kto rzuca palenie, w pewnym momencie dochodzi do etapu, na którym nawet najlepsza motywacja przestaje mieć znaczenie. Przygotuj sobie coś, co przypomni Ci z jakiego powodu zacząłeś rzucać palenie.

Może to być list napisany do osoby, którą najbardziej kochasz. Noś go zawsze przy sobie i przypominaj sobie jego treść zawsze wtedy, gdy będziesz miał taką potrzebę.

Jak mogłaby ona brzmieć? Oto przykładowy początek: “Kochany synku, dziś zdecydowałem, że przestanę dobrowolnie wystawiać się na powolną śmierć. Dziś postanowiłem, że rzucę palenie…”. W kontynuacji listu wyszczególnij konkretne powody, dla których rzucasz palenie.

2. Kontrolowany oddech pomoże Ci zwalczyć uczucie niepokoju

Kiedy już silnie utwierdzisz swoją motywację, zanim rzucisz palenie, dobrym pomysłem jest nauczenie się jakiejś techniki relaksacyjnej, która pozwoli Ci opanowywać chwile największego niepokoju. Jeśli już jakąś znasz, zastosuj ją. Jeśli nie znasz, naucz się jakiejś.

Oddychanie przeponowe jest bardzo wskazane w tych przypadkach, ponieważ jest ono bardzo podobne do tego, które stosujesz podczas palenia. Wdychasz powoli i głęboko, a wydychasz powoli, spowalniając Twój rytm serca.

Serce w dłoniach

3. Rzucanie palenia jest procesem indywidualnym

Nigdy nie powinniśmy zapominać, że każdy z nas znajduje się w innej sytuacji. Tak więc najlepsza metoda w przypadku jednej osoby może nic nie znaczyć w przypadku innej. Dobrym pomysłem jest dobranie odpowiedniej strategii przy pomocy psychologa.

Przeczytaj również podobny artykuł: Twoje życie – lataj jak motyl, żądl jak pszczoła

Również w kontekście tempa, każda osoba rzuca palenie inaczej. Jedni czują się silni, aby to zrobić z dnia na dzień, inni uszczuplają ilość tytoniu stopniowo, aż całkowicie wykluczą go ze swojego życia.

Z punktu widzenia biologicznego najlepiej jest rzucać nałóg stopniowo. Zakłada się, że stopniowe uszczuplanie dawki nikotyny dostarczanej do organizmu powoduje mniejsze uczucie niepokoju.

4. Nie idź na wojnę bez karabinu

Jeśli nie posiadasz broni, nie wyruszaj na wojnę, bo nie zdołasz odnieść zwycięstwa. W przypadku tytoniu kiedy podejmujesz walkę z nałogiem, musisz pozbyć się dosłownie wszystkiego, co się z nim w jakiś sposób łączy. Od razu wyrzuć wszystkie popielniczki i papierośnice.

Przeczytaj również podobny artykuł: Życie nie jest takie, jakim je kolorują, to Ty nadajesz mu kolor

Ponadto w miarę jak to będzie możliwe, postaraj się unikać sytuacji, które na co dzień prowokują do zapalenia papierosa. Na przykład jeśli zawsze palisz papierosa w trakcie wypoczynku po obiedzie, na jakiś czas zupełnie zrezygnuj z poobiedniego wypoczynku. Zastąp go na przykład krótkim spacerem.

Głowa cała w dymie

5. Żaden papieros nie rozwiązuje problemów

Z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że żaden papieros nie rozwiązał moich problemów. Kiedy rzucamy palenie, z powodu niepokoju mamy zupełnie rozproszony umysł. Taki mentalny brak uporządkowania nie pozwala się koncentrować.

Przeczytaj również podobny artykuł: Problemy stwarzają nowe możliwości i dają szansę na rozwój

To właśnie sprawia, że w pierwszych dniach po zerwaniu z przyzwyczajeniem pojawiają się poważne problemy z koncentracją. Pamiętaj jednak, że wycofanie się niczego nie zmieni, a jeśli będziesz wytrwały i cierpliwy, to kiedy minie kryzys, stopniowo odzyskasz spokój umysłu.

Pamiętaj, że palenie stanowi zawsze problem, a nigdy jego rozwiązanie. Palenie zatruwa umysł, sprawia, że bardziej się męczymy. Dlatego nauczenie się prawdziwego rozwiązywania problemów pomoże Ci z dumą stawiać czoła temu, co spotyka Cię każdego dnia.

Scroll to Top