WhatsApp - tylko spoglądasz, czy jesteś uzależniony?

WhatsApp - tylko spoglądasz, czy jesteś uzależniony?

Ostatnia aktualizacja: 19 maja, 2017

Jeden haczyk, za jakiś czas drugi… teraz już oba są niebieskie. Ale dlaczego mi nie odpowiada, skoro przeczytał wiadomość? WhatsApp. Właśnie ta aplikacja może stać się czymś więcej niż wyłącznie komunikatorem. WhatsApp uzależnia i trzeba być tego świadomym. Być może problem ten dotyczy również Ciebie?

Sytuacja 1: Ledwie otworzę oczy i już sprawdzam kto z moich znajomych jest on-line… Jak to jest, że mój chłopak jest dostępny, skoro w pracy nie może używać telefonu? A więc jest dostępny. Dlaczego więc nie odpisał na moją ostatnią wiadomość, skoro widnieją przy niej dwa niebieskie haczyki?

Muszę do niego zadzwonić… albo lepiej napiszę. I znów dwa niebieskie haczyki… Czy on mnie unika?

Przeczytaj również podobny artykuł: Whatsapp – nie odpowiadam, bo nie mogę lub nie chcę

Sytuacja 2: Od kiedy ta dziewczyna ze mną pisze moja bateria rzadko kiedy ma więcej, niż 30 procent naładowania. Szybko podłączam ładowarkę, ale ledwie otrzymuję wiadomość, telefon się wyłączył.

Najgorzej kiedy aplikacja informuje: “pisze…”, a gdy komunikat znika nie dociera do mnie żadna wiadomość. “Czyżby nie chciała mi odpowiedzieć?”

Sytuacja 3: Nauczyciel już dwa razy zgłosił pretensje o to, że używam telefonu na lekcji choć zawsze mam włączony tryb cichy. Kiedy jednak tłumaczy Twierdzenie Pitagorasa, w mojej kieszeni znów wibruje telefon. Muszę odpowiedzieć! To sprawa życia i śmierci!

Przecież kumple, którzy organizują imprezę w piątek nie mogą czekać (ich nauczyciele nie mają nic do tego, czy ktoś używa WhatsApp podczas lekcji)!

Przeczytaj również podobny artykuł: Błędy komunikacyjne – jak ich unikać?

WhatsApp i jego rzeczywistość

Jeżeli któryś z tych przypadków lub wszystkie wydają Ci się znajome, być może problem uzależnienia od WhatsApp dotyczy również Ciebie. Choć aplikacja ta jest jedną z popularniejszych na świecie, wiele osób używa jej w sposób graniczący z obsesją.

Telefon komórkowy

Przeczytaj również podobny artykuł: Szacunek i wszystko to, co powinieneś o nim wiedzieć

Choć każdorazowe spoglądanie na ekran telefonu być może nie stanowi dla Ciebie problemu, to niekoniecznie postrzegają to w ten sposób ci, którzy Cię otaczają. Osoby, które potrzebują Twojej uwagi, tej, którą właśnie poświęcasz osobie piszącej z Tobą na WhatsApp.

To, że dana osoba jest uzależniona od aplikacji stwierdza się, gdy jej używanie wywołuje negatywne konsekwencje pojawiające się w jej życiu. Osoba uzależniona bez wahania poświęca inne zajęcia włącznie z obowiązkami na rzecz stałego pozostawania w kontakcie. Ponadto taki stan rzeczy utrzymuje się przez dłuższy czas.

Przeczytaj również podobny artykuł: Technologia – czego nas pozbawiła?

Jeżeli odpowiadanie na wiadomości zamienia Cię w zombie przemierzające ulice miasta i możesz ucierpieć w wypadku, jeżeli nie możesz się skupić na pracy czy nauce, WhatsApp jest niezbędnym towarzyszem na rodzinnej kolacji, jeżeli bycie w kontakcie staje się ważniejsze, niż Twoje życie… to wiedz, że masz poważny problem.

Inne symptomy uzależnienia

Technologia

Wśród innych objawów uzależnienia można również wymienić fakt, że osoba nie wytrzymuje nawet pięciu minut bez spojrzenia na telefon, wydaje się jej, że słyszy dźwięk przychodzących wiadomości, telefon staje się przedłużeniem jej ręki, ani na chwilę go nie odkłada. Odpisuje zawsze bezzwłocznie.

Przeczytaj również podobny artykuł: Inteligencja emocjonalna – klucz do wychowania dzieci

Innymi objawami są te ukryte, związane z reakcję na fakt, że ktoś nie odpisuje natychmiast.

Dwa niebieskie haczyki mogą powodować zdenerwowanie, niepokój, zazdrość, stać się przyczyną problemów w związku, problemów z koncentracją podczas nauki, przyczyną wypadków, utraty zainteresowania realnym życiem i umiejętności prowadzenia rozmów w realu.

Jak walczyć z problemem?

Jeżeli ktoś już zwrócił Ci uwagę na ten problem, mówiąc, że nieco obsesyjnie podchodzisz do pozostawania w stałym kontakcie, albo zauważysz problem po przeczytaniu tego artykułu, to co możesz zrobić?

Na początek przeczytaj poniższe wskazówki i spróbuj je zastosować w praktyce.

  1. Ustaw WhatsApp tak, by nie wydawał dźwięków, które rozpraszają. Zaplanuj konkretny czas na odpisywanie znajomym na dostarczone wiadomości. Nie powinno to jednak stanowić zadania o najwyższym priorytecie. Nie powinno Cię też skłaniać do przerywania innych czynności.
  2. Pozostawiaj telefon w miejscu niedostępnym dla Twoich oczu. Nie kładź go na biurku. Najlepiej połóż go w takim miejscu, które zmusi Cię do wstania z miejsca, gdy będziesz chciał spojrzeć na ekran.
  3. Wyłącz telefon na noc. Przede wszystkim będziesz bardziej wypoczęty. Możesz też użyć w tym celu funkcji “tryb samolot”.

Przeczytaj również podobny artykuł: Sukces – aby go osiągnąć pozbądź się tych nawyków!

Jeżeli wszystkie te kroki nie przyniosą pożądanych rezultatów, powinieneś przeanalizować możliwość odinstalowania aplikacji z Twojego telefonu. Pamiętaj, że wszyscy mogą w rzeczywistości żyć bez komunikatorów, bez SMS-ów, ostatecznie bez telefonów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.