Palenie papierosów - co przez nie maskujesz?

Palenie papierosów - co przez nie maskujesz?

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2021

Wiele osób nieustannie osnutych jest chmurą własnego nałogu jakim jest palenie. Niektórzy z nich są świadomi konsekwencji, jakie niesie za sobą ten zwyczaj, podczas gdy inni wolą pozostać nieświadomi.

Moglibyśmy podać ci nieskończoną listę powodów, dla których warto rzucić palenie, choć prawdopodobnie już o nich gdzieś czytałeś i nie byłeś nimi zszokowany.

“Przyzwyczajenie jest silniejsze niż rozsądek”

-George Sanayana-

Palenie papierosów – jaki jest mechanizm?

W tym artykule, zamiast przypatrywać się efektom zdrowotnym, zbadamy psychologiczne czynniki wspierające twoją ochotę na palenie. Poniżej podanych jest wiele sposobów, jak palenie maskuje części twojej osobowości oraz doświadczeń i uniemożliwia ci wyraźne postrzeganie, zarówno w warstwie fizycznej jak i psychologicznej.

 • Palenie papierosów uniemożliwia ci swobodę rąk. Wskazuje to na fakt, iż nie czujesz się zupełnie przygotowany na przejęcie kontroli nad swoim życiem lub poddania się jakimś nieprzewidzianym sytuacjom.
 • Uniemożliwia ci nieustanne skupienie wzroku na drugiej osobie. Przyczyną może być fizyczny sposób, w jaki palisz. Wykonując wymijające ruchy tworzysz ochronną barierę, dzięki której unikasz głębszego angażowania się w związki z innymi.
 • Papierosy uniemożliwiają ci budowanie rutyny, innej niż samo palenie. Skaża ono twoją koncentrację i profanuje twój czas odpoczynku, pomimo, iż może ci się wydawać, że jest odwrotnie.
Uwięzienie
 • Blokuje ci ono dostrzeganie swojej samotności. W swoim oknie, swoim łóżku, w swoim biurze… Uniemożliwia ono uświadomienie sobie faktu, ze jesteś sam (czy to w pozytywnym, czy w negatywnym sensie), ponieważ w rzeczywistości zatracasz swoją pełną świadomość trwającej chwili.
 • Nałóg ten nie pozwala ci kontemplować. Zachód słońca, pierwsze kroki twojego dziecka… tego typu momenty są za każdym razem zakłócane zapalanym papierosem.
 • Palenie papierosów nie pozwala ci odczuwać czy masz ochotę na zjedzenie określonego pożywienia. Posmak po papierosach miesza się ze wszystkim co jesz i wszelkie produkty wydają się smakować tak samo.
 • Nie pozwala ci ono znieść frustracji. Na przykład uniemożliwia ci spokojne przejrzenie mapy, gdy się zgubisz i sprawia, iż nie masz cierpliwości na zaplanowanie rzeczy mniej bądź bardziej istotnych.
 • Przez nie nie masz wolnego czasu. Żeby poczuć, że masz jakieś zajęcie musisz zapalić, aż w pewnym momencie zaczynasz wierzyć iż jest ono bezpośrednio związane z byciem produktywnym.
Złamany papieros

Dlaczego nie warto?

 • Nie pozwala ci ono zachowywać się w zrelaksowany i spokojny sposób. Wychodzisz na zewnątrz, po to by kupić papierosy za wszelką cenę, toteż psychicznie i fizycznie uzależniony jesteś od 20 rulonów tabaki i nikotyny.
 • Papierosy powstrzymują cię od przejawiania swoich najlepszych manier, jeśli je masz; “potrzeba” zapalenia papierosa zakłóca każdą sytuację, niezależnie czy jest to na miejscu, czy też nie.
 • Nałóg ten powstrzymuje cię od przebiegnięcia 8 kilometrów i sprawia, że zamiast tego zatrzymasz się już po 4. W twoim wieku, w tak piękny dzień, powinieneś być w stanie przejawiać dużo większą aktywność.
 • Papierosy przeszkadzają ci w uświadomieniu sobie, iż pieniądze, które wydajesz na nie co miesiąc, mogłyby być wydane na coś innego, jak na przykład prezenty dla osób, które kochasz lub bilet lotniczy.
 • Dym papierosowy sprawia, że źle pachniesz, nawet jeśli kupisz sobie drogie perfumy.
 • Twój nałóg palenia przeszkadza ci w uświadomieniu sobie, iż tracisz przez niego zdrowie, czas i pieniądze.

Odstaw więc papierosy i znajdź sobie nowe nawyki!

To może Cię zainteresować ...
Rzucamy palenie – zrób to w pięciu prostych krokach
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Rzucamy palenie – zrób to w pięciu prostych krokach

Palenie stanowi nałóg, z którym bardzo trudno jest zerwać. Większość palaczy choć raz próbowała to zrobić, ale nie przyniosło to trwałych rezultató...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.