Różowy kolor ma raczej emocjonalne konotacje. W rzeczywistości przywodzi na myśl takie uczucia jak słodycz i czułość w ich najczystszej postaci. Ponadto dla wielu jest symbolem romantycznej miłości i szczęścia.
Chociaż w świecie zachodnim różowy kolor kojarzy się z kobiecością, prawda jest taka, że ta koncepcja jest nowa. W rzeczywistości jeszcze około sto lat temu kolor czerwony był kwintesencją męskiego koloru. Oznaczał agresję i siłę. Jednak gdy tkaniny wyblakły, stał się różowy. Dopiero w latach 70. różowy zaczął kojarzyć się z kobietami.
Kolory mają moc wywoływania emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. W związku z tym ich badanie jest ekscytujące. W tym artykule możesz dowiedzieć się więcej o kolorze różowym.
Różowy kolor — charakterystyka
Różowy to kolor, który można określić jako jasnoczerwony. W przypadku pigmentów jest to czerwień zmieszana z bielą. Jego nazwa pochodzi od kwiatu o tej samej nazwie.
Naukowcy wydają się zgadzać, że różowy nie jest częścią widma elektromagnetycznego. Dzieje się tak, ponieważ nic nie emituje różowego światła ani nie odbija odpowiedniej długości fali. Kiedy twój mózg tworzy tę tonację, w rzeczywistości jest to mieszanina dwóch przeciwstawnych kolorów w spektrum: czerwonego i fioletowego.
Znaczenie koloru różowego
Jak wspomnieliśmy wcześniej, różowy kolor był ściśle związany z męskością aż do lat 70., kiedy zaczął być kojarzony z miękkością charakteru i macierzyństwem. Jest również postrzegany jako kolor młodzieńczy.
Ogólnie rzecz biorąc, różowy to kolor, który wywołuje pozytywne odczucia związane z czułością, delikatnością i dziecinnością, a w sferze dorosłych z romantyczną miłością, bez podtekstów seksualnych. Jednak w zależności od wyrazistości różu może mieć różne konotacje:
- Jasnoróżowy. Jeśli jest bliższy bieli, to bardziej wiąże się z niewinnością i dziecinnością.
- Ciemnoróżowy. W tym momencie odcień jest bliższy fioletowi. Sugeruje to akcenty erotyki i zmysłowości.
Różowy ma również pewne negatywne konotacje, jeśli chodzi o delikatność i niewinność, jaką niesie. W rzeczywistości niektórzy kojarzą go z tandetą.
Zastosowania koloru różowego
Kolory oddziałują na podświadomość. Marketingowcy w pełni wykorzystują ten fakt do poprawy sprzedaży. W neuromarketingu znaczenie koloru różowego jest zorientowane na miękkość, czułość, macierzyństwo i piękno.
Produkty związane z higieną osobistą, a także te związane z niemowlętami, prezentowane są zazwyczaj w kolorze różowym.
Różowy ma tendencję do wyciszenia, zwalczania stresu i zmniejszania agresywności. Dlatego jest używany w szpitalach, biurach, w których wykonywana jest praca twórcza, a nawet więzieniach. Jednak biorąc pod uwagę związek, jaki ma z rolami płciowymi, niektóre grupy mogą go odrzucić.
Różowy w różnych kulturach
Znaczenie różowego koloru różni się w zależności od regionu. Czynniki takie jak kultura, historia czy fauna i flora obszaru mogą wpływać na symbolikę tego koloru.
- Katolicyzm. Różowy symbolizuje radość i jest używany w Mszach w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.
- Japonia. Różowy kojarzy się z erotycznością i intymnością. To także kolor wiosny, kiedy kwitną kwiaty wiśni.
- Feng shui. Różowy wiąże się z bardziej stabilną i trwałą miłością, a także uczuciem rodzinnym i małżeństwem.
- Buddyzm. Różowy kwiat lotosu reprezentuje ziemski symbol Buddy. Wiąże się to z czystością duszy i ścieżką do wyzwolenia z materializmu.
- Hinduizm. Hindusi różowy kolor rezerwują dla wielkich bóstw. W rzeczywistości Lakszmi, bogini bogactwa, siedzi na różowym kwiecie lotosu.
- Europa Południowo-Wschodnia. W krajach takich jak Albania, Grecja, Turcja i Iran różowy kojarzy się z ochroną i leczeniem.
Dychotomia niebiesko-różowa jako reprezentacja męskości i kobiecości jest silnie zakorzeniona na Zachodzie. Jednak postępy w myśleniu zbiorowym sprawiły, że różowy jest teraz bardziej powszechny w produktach skierowanych do mężczyzn, takich jak odzież.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Clarke, T. y Costall, A. (2008). The Emotional Connotations of Color: A Qualitative Investigation. Color Research and application, 33(5): 406-410.
- Heller, E. (2004). Psicología del color. Cómo actúan los colores sobre los sentimientos y la razón. Editorial Gustavo Gili: España.
- Koller, V. (2008). ‘Not just a colour’: pink as a gender and sexuality marker in visual communication. Visual communication, 7(4): 395-423.