Tiki TikToka: rzadki ogólnoświatowy syndrom u dzieci

Wiele dzieci rozwija dziwne tiki po wielogodzinnym oglądaniu filmów osób z zespołem Tourette'a w Internecie. Jednak eksperci ostrzegają, że istnieje tutaj podstawowy problem, który jest zaniedbywany.
Tiki TikToka: rzadki ogólnoświatowy syndrom u dzieci
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Mrugnięcia, powtarzające się lub gwałtowne ruchy, mimowolnie wydawane dźwięki i dziwne gesty. W ten sposób mogą się objawiać tiki TikToka. Są to specyficzne zachowania, które wykazują setki dzieci stale oglądających filmy osób z zespołem Tourette’a na platformie TikTok. Zjawisko to po raz pierwszy pojawiło się w mediach w październiku, kiedy wspomniały o tym publikacje takie jak te w The Wall Street Journal.

W ciągu ostatnich dwóch lat szpitale pediatryczne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii odnotowały przypadki nagłego pojawienia się niezwykłych tików u nastolatków. Te mimowolne zachowania są szczególnie widoczne u dziewcząt.

Początkowo lekarze nie mogli znaleźć przyczyny tego zjawiska. Objawy nie spełniały wszystkich kryteriów diagnostycznych zespołu Tourette’a. Jednak eksperci szybko odkryli, że wszyscy pacjenci mają ze sobą coś wspólnego. Była to ciągła ekspozycja na filmy osób z zespołem Tourette’a na platformie TikTok.

Za fenomenem TikToka kryje się oczywisty problem, który jest niestety lekceważony. To nadmierna ekspozycja młodzieży na tego typu zasoby technologiczne.

tiki TikToka

Tiki TikToka

Fenomen tików TikToka rozpoczął się w 2019 roku i nasilił podczas pandemii. Jest bardzo prawdopodobne, że w wyniku siedzenia w domu wiele dzieci i nastolatków jeszcze częściej korzystało z tej aplikacji. Jednak dopiero kilka miesięcy temu, po wypowiedziach kilku lekarzy, opinia publiczna dowiedziała się o tym fakcie.

Nie były to odosobnione przypadki. Okazało się, że jest to zjawisko ogólnoświatowe. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Kanada i Europa zgłosiły przypadki dzieci z dziwnymi tikami. Jednym z ekspertów, którzy wypowiadali się na ten temat, była dr Kirsten Müller-Vahl. Jest profesorem psychiatrii w Hannover School of Medicine (Niemcy).

Jako ekspert w dziedzinie zespołu Tourette’a twierdzi, że wyróżniającym elementem jest fakt, że ten konkretny stan jest najczęściej diagnozowany u dzieci. Zwykle pojawia się w bardzo młodym wieku, około szóstego roku życia. Co więcej, każda osoba wykazuje swoje własne, charakterystyczne typy tików.

Jednak przypadki kliniczne, które wysunęły się na pierwszy plan, dotyczyły dorastających dziewcząt. Wszystkie wykazywały te same typy tików. Były to zupełnie nowe doświadczenie w świecie medycznym.

Jakie są objawy?

Tiki są nieświadome i mimowolne. Innymi słowy, młodzi ludzie dotknięci chorobą (głównie dziewczęta) nie mają kontroli nad tymi gestami i wyrażeniami.

  • Wykazują powtarzające się odchrząkiwanie.
  • Robią mimowolne grymasy i mrugają.
  • Pojawiają się nerwowe ruchy.
  • Wypowiadają losowo przypadkowe słowa z różnymi akcentami.

Jest jeden wspólny element wszystkich tych specyficznych zachowań. Wszyscy cierpiący na to schorzenie godzinami oglądają filmy z influencerami z zespołem Tourette’a na platformie TikTok.

tiktok tiki

Jaka jest przyczyna?

Na początek musimy wyjaśnić, że zwykłe przeglądanie TikToka nie powoduje tego problemu. Dr Kirsten R Müller-Vahl i jej koledzy wyjaśnili to w ostatnich badaniach. Podkreślili kilka interesujących danych.

Tiki TikToka i zaburzenia lękowe

Naukowcy stwierdzili, że u wielu dzieci cierpiących na zjawisko znane jako tiki TikToka zdiagnozowano już lęk lub depresję. Ta symptomatologia nasiliła się jeszcze bardziej podczas pandemii. Wydaje się, że podstawowym problemem jest nic innego jak kruche zdrowie emocjonalne młodych ludzi.

Stan wywołany przez media społecznościowe

Naukowcy wprowadzili również termin „masowa choroba socjogenna”, aby zdefiniować stan psychiczny znany jako tiki TikToka. Co więcej, nie wykluczyli, że w nadchodzących latach pojawią się inne przejawy tego stanu, które będą definiowane tym samym terminem.

Żyjemy w społeczeństwie, w którym dzieci i młodzież rozumieją nową technologię i są nią zainteresowane. Zjawisko to samo w sobie niekoniecznie jest negatywne. Jednak uczucia takie jak samotność, niska samoocena, złe zarządzanie emocjami i pragnienie poczucia integracji są zwykle uwypuklone za pośrednictwem tych kanałów. Niewłaściwe korzystanie z mediów społecznościowych kształtuje nowe zaburzenia psychiczne.

W ostatnich latach modne stało się oglądanie na TikToku filmów młodych ludzi cierpiących na zespół Tourette’a. Algorytmy internetowe powodują, że na ekranach odbiorców pojawiają się kolejne, podobne treści. To sprawia, że dzieci i młodzież są przez wiele godzin narażone na niekontrolowane tiki, skurcze i werbalizacje, które w końcu nieświadomie naśladują.

Tiki znikają, ale podstawowy problem należy leczyć

Wiemy, że ciągłe oglądanie tych filmów powoduje, że niektóre dzieci nieświadomie naśladują wszystkie tego typu gesty. Dlatego problem zostałby rozwiązany, gdyby mogły stopniowo przestać je oglądać. Niemniej jednak najważniejszą rzeczą nie jest powstrzymywanie pojawiających się tików.

Najważniejsze jest wyleczenie ukrytej udręki w umysłach tych młodych ludzi. Niepokój, smutek, samotność i niska samoocena to prawdziwe źródła problemu, a nie sam TikTok. Z tego powodu nadszedł czas, abyśmy zaczęli dbać o zdrowie emocjonalne naszej młodzieży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Basch CH, Hillyer GC, Jaime C. COVID-19 on TikTok: harnessing an emerging social media platform to convey important public health messages. Int J Adolesc Med Health. 2020 Aug 10. doi: 10.1515/ijamh-2020-0111. Epub ahead of print. PMID: 32776899.
  • Kirsten R Müller-Vahl, Anna Pisarenko, Ewgeni Jakubovski, Carolin Fremer, Stop that! It’s not Tourette’s but a new type of mass sociogenic illness, Brain, 2021;, awab316,
  • Montag, C., Yang, H., & Elhai, J. D. (2021). On the Psychology of TikTok Use: A First Glimpse From Empirical Findings. Frontiers in public health9, 641673. https://doi.org/10.3389/fpubh.2021.641673

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.