Ciekawostki związane z macierzyństwem

Ciekawostki na temat macierzyństwa przypominają nam, jak wyjątkowe są wszystkie matki. W większości przypadków ich zdolność dostosowania się do życia i towarzyszenia dzieciom jest wzruszająca i cudowna.
Ciekawostki związane z macierzyństwem
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2021

Pewne ciekawostki związane z macierzyństwem mówią nam o ogromnym poświęceniu, jakiego kobieta potrzebuje, aby być matką. Również o wielu radościach, które wiążą się z tym stanem, który trwa przez całe życie.

Z reguły matki odgrywają bardzo ważną rolę w naszym dzieciństwie. Chociaż nie są doskonałe, ponieważ nikt nie jest, prawie zawsze są symbolem doskonałej miłości do swoich dzieci. Towarzyszą i służą jako punkt odniesienia na zawsze. Różne ciekawostki związane z macierzyństwem wiele mówią nam o wielkości tych ważnych postaci.

„Macierzyństwo jest najważniejszym ze wszystkich zawodów. Wymaga większej wiedzy niż jakakolwiek inna kwestia związana z człowiekiem. “

-Elizabeth Cady Stanton-

Dziecko z matką

Ciekawostki związane z macierzyństwem w ciąży

Nauka ustaliła, że ​​podczas ciąży dochodzi do migracji komórek z płodu do ciała matki. To jedna z ciekawostek związanych z macierzyństwem, dla których nauka nie znajduje wyjaśnienia. Prawda jednak jest taka, że ​​kilka komórek płodu instaluje się w sercu matki. Zjawisko to nazywane jest „mikrochimeryzmem płodowym”.

Ciekawostki związane z macierzyństwem podczas ciąży obejmują również fakt, że mózg ciężarnej matki przechodzi ważne zmiany. Jedną z najważniejszych jest przemiana w obszarach związanych z empatią. Ten stan utrzymuje się aż do dwóch lat po urodzeniu dziecka.

Inne ciekawe fakty mówią, że większość matek w ciąży przybiera około 13 kilogramów. Jedna na 32 kobiety ma szansę na urodzenie bliźniaków. Jedna na 532 kobiet rodzi trojaczki. Wasiliew to nazwisko rosyjskiej matki z rekordową liczbą dzieci, które urodziła w swoim życiu: 69.

Matki są wyjątkowe

Istnieją różne ciekawostki związane z macierzyństwem w pierwszych latach życia dzieci. Na początek, od chwili narodzin do ukończenia przez dziecko 1 roku życia, przeciętna matka zmienia około 7300 pieluch i pierze około 5000 sztuk odzieży. Szacuje się ponadto, że matki przyglądają się swoim dzieciom około 320 razy dziennie.

Według badań opublikowanych w Science Daily najbardziej aktywne w mediach społecznościowych są matki z małymi dziećmi. Oznacza to, że ponad połowa zakupów online, związanych z matkami i ich dziećmi, opiera się na rekomendacjach matek mających wpływ w sieci.

W większości języków świata słowo „mama” zaczyna się na literę „m”. Najwyraźniej ta litera jest łatwiejsza do wymówienia dla prawie wszystkich dzieci. Wiele matek uważa, że przestają mieć wpływ na swoje dzieci, kiedy te dorastają. Jednak to nie jest do końca prawda.

Młodzi ludzie mają bowiem tendencję do odnoszenia się do innych w taki sam sposób, jak robi to ich matka.

Dzień Matki

Dzień Matki obchodzony jest prawie na całym świecie i jest trzecim najpopularniejszym świętem na świecie. Przewyższają go tylko Boże Narodzenie i Wielkanoc. Święto to zaczęto obchodzić w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy pacyfistki i pisarki Julii Ward Howe.

Większość dzieci na świecie obchodzi Dzień Matki, wręczając kwiaty i kartki okolicznościowe. Podobnie wiele dzieci przynosi im śniadanie do łóżka. Jednak wiele matek szczególnie ceni szczegóły, które dzieci wykonują własnymi rękami. Również takie, które wiążą się ze wspólnym spędzaniem czasu, jak wycieczka czy spacer.

Inną ciekawostką jest to, że kraje, w których słowo „mama” lub „matka” jest najczęściej wyszukiwane w Google, zwłaszcza w Dzień Matki, to Meksyk, Chile i Peru. Ludzie szukają piosenek i wierszy na cześć swoich rodzicielek.

Matka z dziećmi

Ciekawostki związane z macierzyństwem u zwierząt

Ciekawostki związane z macierzyństwem nie ograniczają się jedynie do świata człowieka. Matki zwierząt też mają swoje osobliwości. Na przykład najbardziej „postępowe” to te same, które podobno przynoszą dzieci w dziobie: bociany. U tego gatunku zarówno matka, jak i ojciec w równym stopniu opiekują się pisklętami.

Mamy słonia karmią swoje dzieci nawet przez okres pięciu lat. Zwierzęta te wypracowały też ciekawe funkcje społeczne, dlatego młode samice słoni na zmianę opiekują się młodymi. To sposób, aby pomóc matce słonicy, a jednocześnie przygotować się do macierzyństwa.

Inna ciekawostki związane z macierzyństwem u zwierząt występują u orek. Młode orki mogą ssać piersi matek nawet przez 15 lat. Starsze samice pomagają młodszym przy porodzie. Natomiast gazele ukrywają swoje młode, gdy przychodzą one na świat, aby odwrócić uwagę drapieżników.

Ciekawostki związane z macierzyństwem przypominają nam o tych uczuciach czułości i troskliwej opieki, które można dostrzec u matek wszystkich gatunków. Każda żywa istota zależy od nich, aby móc żyć, wzrastać i stawać się silnym. Dlatego każda matka to wyjątkowa postać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Escolano-Pérez, E. (2013). El cerebro materno y sus implicaciones en el desarrollo humano. Revista de Neurología56(2), 101-8

  • Palomar Verea, C. (2005). Maternidad: historia y cultura. La ventana. Revista de estudios de género, 3(22), 35-67.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.