Różnica wieku w związku: miłość to niż tylko liczba

Duża różnica wieku między partnerami wciąż spotyka się z krytyką i budzi wątpliwości. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, że miłość to coś więcej niż tylko liczba.
Różnica wieku w związku: miłość to niż tylko liczba

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2020

Prawdziwa miłość nie myśli o różnicach wieku; chodzi o pasję, atrakcyjność i dzielenie się tymi samymi wartościami i podejściem do życia. Choć różnica wieku w związku jest na ogół krytykowana, wiele z tych związków funkcjonuje całkiem nieźle.

Duża różnica wieku w związku wciąż przyciąga uwagę i często sprzyja pojawieniu się dość niechlubnych komentarzy.

Wiele osób, które krytykują partnerów, między którymi jest duża różnica wieku, wątpi, że to łączy ich prawdziwa miłość. Podejrzewają, że związek opiera się na ukrytych motywach, z jednej lub drugiej strony.

Znane pary, których dzieli różnica wieku

Emmanuel Macron i jego żona Brigitte, Harrison Ford i Calista Flockhart, Michael Douglas i Catherine Zeta-Zones, Hugh Jackman i Deborra-Lee Furness… To tylko kilka przykładów słynnych par, którym różnica wieku nie przeszkodziła w zbudowaniu solidnej i szczęśliwej relacji.

Jednak pomimo widocznego postępu w zakresie wartości społecznych pary te nadal są obiektem krytyki.

Macron z żoną

Przykładem tego jest fakt, że jeśli musi istnieć różnica wieku, ludzie nadal myślą, że lepiej, jeśli mężczyzna jest starszy. Jeśli to kobieta jest starsza, uprzedzenia i krytyka są jeszcze większe.

Badania na ten temat wykazały, że ciężar dezaprobaty społecznej często może być przyczyną zerwania takiej relacji. Miłość jest ślepa i nie zna wieku. Jednak w naszej zbiorowej nieświadomości nadal uważamy, że jeśli uderzy strzała Kupidyna, powinna trafić w kogoś w podobnym wieku.

„Bo miłość widzi duszą, nie oczyma,
Dlatego ślepy Kupido ócz nie ma”.

-William Shakespeare, „Sen nocy letniej”-

Czy różnica wieku w relacjai naprawdę ma znaczenie?

Duża różnica wieku jest często dużym wyzwaniem. Wynika to zwykle ze stojącego za nią piętna i dezaprobaty, którą para dostrzega w swoim otoczeniu. Ostatnie badania przeprowadzone przez Briana Collissona i Lucianę Ponce De León z University of San Diego wskazują, co następuje:

Relacja między dwojgiem ludzi z różnicą wieku między 15 a 20 lat doświadcza tego, co nazywamy postrzeganiem nierówności.

Postrzegana nierówność opiera się na uprzedzeniach społecznych. Najczęstszą rzeczą, o której ludzie myślą, jest to, że starsza osoba stara się osiągnąć określony status poprzez związek. Myślą, że dana osoba chce być podziwiana przez otaczających ją ludzi. Przekonanie to jest szczególnie silne w przypadku starszych mężczyzn.

Znalezienie młodszego partnera może w pewien sposób implikować poczucie podboju i zwiększyć poczucie własnej wartości.

Z drugiej strony, młodsza osoba według tej samej teorii postrzegania nierówności, również spotyka się z krytyką. Na ogół mówi się, że chce po prostu czuć się bezpiecznie i ukryć przed nieobecnością matki lub ojca.

Innym powszechnym przypuszczeniem jest to, że młodszego partnera pociąga sytuacja finansowa starszego partnera.

Piętno traci siłę

Prawdą jest, że w niektórych przypadkach, gdy istnieje duża różnica wieku, partnerzy rzeczywiście wiążą się w poszukiwaniu statusu, bezpieczeństwa finansowego i ochrony.

Jednak miłość, która łączy pokolenia, pojawia się częściej, niż mogłoby się wydawać. Te romanse, które zaczynają się nieoczekiwanie, często kończą się unikaniem społecznego piętnowania, dopóki związek się nie wzmocni.

Relacje między starszym mężczyzną a młodszą kobietą są coraz bardziej akceptowane. Jednak nadal istnieje pewne piętno związane ze starszymi kobietami, które mieszkają z młodszymi mężczyznami.

To samo dzieje się również z parami gejów i lesbijek, gdzie uprzedzenia są blisko dwukrotnie większe niż w przypadku par heteroseksualnych.

W miłości ważne są wartości, a nie liczby

Poza piętnem społecznym wyzwaniem, przed którym zwykle stają te pary, jest przynależność do dwóch różnych pokoleń. Różnica w ich wychowaniu społecznym czasami oznacza, że ​​jeden z partnerów ma wartości i wykształcenie, które są bardzo różne od tych posiadanych przez drugiego partnera. Mogą też mieć bardzo różnych przyjaciół i chcieć spędzać czas odmiennych w miejscach.

Coś takiego zwykle dzieje się, gdy różnica wieku jest bliska lub przekracza 20 lat. Nad tymi wszystkimi wyzwaniami można pracować z czasem. Jednak wszystko pod warunkiem, że istnieje harmonia i że partnerzy szanują cztery podstawowe filary każdego udanego związku:

Różnica wieku między partnerami

Podsumowując, różnica wieku między partnerami w wielu przypadkach może być przyrównana do pomostu między nimi. Ten pomost musi wytrzymać ciężar uprzedzeń społecznych i nieprzydatnych komentarzy.

To prawda, że ​​miłość nigdy nie jest łatwa. Istnieją przeszkody do przezwyciężenia, wyzwania do pracy i trudne sytuacje, z którymi trzeba się zmierzyć. Ale jeśli spotkają się z nimi razem i pozostaną silni w swoim wzajemnym zaangażowaniu, będą mogli osiągnąć wszystko, co chcą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Collisson, Brian, and Luciana Ponce De Leon, “Perceived inequity predicts prejudice towards age-gap relationships,” Curr Psychol (2018), https://doi-org.libproxy.sdsu.edu/10.1007/s12144-018-9895-6.
  • Lehmiller, Justin J., and Christopher R. Agnew, “Commitment in Age-Gap Heterosexual Romantic Relationships: A Test of Evolutionary and Socio-Cultural Predictions,” Psychology of Women Quarterly 32, no. 1 (March 2008): 74–82.
  • The marital satisfaction of differently aged couples. Wang-Sheng Lee y Terra McKinnish. Journal of Population Economics 2017 doi.org/10.1007/s00148-017-0658-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.