Związek z drugą osobą, a mieszkanie osobno

Czy można utrzymać długoterminowy i szczęśliwy związek z drugą osobą bez jednoczesnej rezygnacji z prywatności i przestrzeni osobistej i unikając przy tym typowych problemów związanych ze wspólnym życiem pod jednym dachem? W treści tego artykułu będziesz mógł znaleźć odpowiedź na to pytanie!
Związek z drugą osobą, a mieszkanie osobno

Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia, 2020

Wspólne zamieszkanie od dawna uważane jest za jeden z najważniejszych kroków dopełniających związek z drugą osobą.

W naszym społeczeństwie dzielenie się przestrzenią, codziennymi obowiązkami i zwyczajami, a w niektórych przypadkach także pieniędzmi i rzeczami materialnymi, jest oznaką tego, że Twój związek z drugą osobą jest solidny i trwały.

Ale czy życie osobno, bez partnera przy Twoim boku w każdej chwili dnia jest możliwe? Poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, aby się tego dowiedzieć!

Coraz więcej osób decyduje się obecnie odłożyć na bok decyzję o wspólnym życiu. Ale to nie znaczy, że nie są to stabilne i dojrzałe pary. Wydaje się, że powodem tego jest to, że ludzie zaczynają także dostrzegać uroki tkwiące w w życiu samotnie, na własną rękę.

Ale nawet biorąc to pod uwagę, nie jest to z pewnością jedyny powód, dla którego ktoś może zdecydować się na taki wybór. Według wyników niektórych najnowszych badań, jest to powszechnie spotykany trend, przynajmniej w świecie kultury zachodniej. Innymi słowy, nie jest to zachowanie specyficzne dla konkretnego kraju lub regionu.

Szczęśliwa para

W rzeczywistości około 35% osób mieszkających samotnie twierdzi, że tworzą stały związek z drugą osobą (relację o charakterze uczuciowym). Ale jednocześnie żyją z dala od swojego partnera. Czyli w sposób całkowicie niezależny.

Te liczby niewiele zmieniają się w przypadku kobiet i mężczyzn. Kobiety charakteryzuje wartość jedynie o 1% wyższa w tym konkretnym obszarze. Jedynym parametrem, który wydaje się tutaj mieć kluczowe znaczenie, jest wiek. Choć na początku może Cię to zaskoczyć, wydaje się, że ludzie starsi są mniej podatni na presję społeczną, aby żyć razem ze swoimi partnerami pod jednym dachem.

Związek z drugą osobą a oddzielne życie w ujęciu przedziałów wiekowych

Wśród osób w wieku 51 lat i starszych, które rozpoczynają nowy romantyczny związek z drugą osobą, tylko 22% stwierdziło, że planuje zamieszkać w przyszłości ze swoim obecnym partnerem lub partnerką. Większość z nich uznała bowiem, że utrzymanie własnego stylu życia jest bardzo ważną kwestią. Na tyle istotną, że nie powinna ona wpływać na ich związek.

Tymczasem około połowa osób w wieku 31–40 lat, które pozostają w stabilnych związkach, twierdzi, że planuje zamieszkać ze swoimi partnerami w ciągu najbliższych dwóch lat. Pary będące w młodszym wieku nie postrzegają na początku jednak wspólnego życia jako kluczowej części ich związku.

Stawiają przede wszystkim na życie zawodowe i rozwój zawodowy. Kwestia wspólnego zamieszkania jest w tym wypadku podyktowana przede wszystkim komfortem, jaki takie rozwiązanie zapewnia obu osobom tworzącym relację.

Jakie są niektóre powody, dla których ludzie nie chcą mieszkać razem ze swoimi partnerami?

Jedną z rzeczy, która odgrywa dużą rolę, jest to, czy ktoś wcześniej mieszkał ze swoim partnerem. Ludzie, którzy do tej pory tego nie robili, z reguły tworząc nowy związek z drugą osobą, częściej wolą mieszkać na własną rękę, niż razem z partnerem.

Kobieta z książką

Doświadczenie mówi nam, że kiedy każdy z partnerów żyje samodzielnie, czuje się swobodniej w takim związku. Obie osoby mają wtedy przestrzeń do budowania przyjaźni i relacji poza granicami swojego związku. Czują również mniejszą presję związaną z obowiązkami domowymi i dzieleniem się finansami.

Partnerzy, którzy mieszkają osobno, twierdzą, że im się podoba najbardziej to, że mogą mieć swoją prywatność bez utraty poczucia intymności. Wiele z takich osób uważa także, że w przypadku zerwania cała sytuacja staje się znacznie mniej intensywna i po prostu łatwiejsza do przetrwania.

Pary o długim stażu w związku

Interesującą rzeczą jest to, że ten nowy sposób postrzegania związków nie wydaje się mieć żadnego wpływu na jakość lub czas trwania samej relacji. Bardzo wysoki odsetek ludzi nadal pozostaje razem pomimo nawet 12 latach mieszkania osobno.

Być może idea „potrzeby znalezienia partnera”, która była główną presją ze strony społeczeństwa w przypadku poprzednich pokoleń, zaczyna się znacząco zmieniać. Wszystko wskazuje bowiem na to, że nasze pojęcia dotyczące romantycznych związków zmieniają się na wiele sposobów.

Współczesne, zupełnie nowe spojrzenie na związek z drugą osobą

Ta nowa perspektywa dotycząca związków romantycznych wciąż jeszcze intensywnie się kształtuje.

Ale ludzie, którzy doświadczają tej sytuacji w czasie rzeczywistym, mówią, że dała im ona poczucie wolności. Zarówno pod względem wyboru, jak i możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Zwłaszcza w porównaniu z ludźmi tkwiącymi w tradycyjnie pojmowanych relacjach i małżeństwach.

Warto również wspomnieć, że koncepcja związku lub jego postrzeganie oraz to, co na ten temat uważamy, jest tak naprawdę jedynie subiektywną oceną. Oznacza to, że wiele osób nie zgadza się z tą nową perspektywą. Ostatecznie wszystko zależy bowiem od konkretnej sytuacji i upodobań partnerów tworzących relację.

Oto refleksja wynikająca z tej nowej koncepcji. Czy w ten sposób zobaczymy relacje już w niedalekiej przyszłości? Czy wspólne życie będzie zarezerwowane wyłącznie dla potrzeb założenia rodziny? I czy widzimy już teraz pierwszą wyraźną różnicę między pragnieniem posiadania partnera a chęcią stworzenia rodziny?

To ostatnie pytanie nie wydaje się teraz leżeć zbyt daleko od pierwszego. Prawda jest jednak taka, że ​​wiele osób chce pozostać w długotrwałym związku. Ale jednocześnie nie chce zakładać rodziny. Nie można temu zaprzeczyć. Nasze społeczeństwo przechodzi obecnie głębokie zmiany.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Régnier-Loilier, Arnaud & Vignoli, Daniele. (2018). The diverse nature of living apart together relationships: an Italy–France comparison. Journal of Population Research. 10.1007/s12546-017-9197-0.
  • Connidis, Ingrid & Borell, Klas & Karlsson, Sofie. (2017). Ambivalence and Living Apart Together in Later Life: A Critical Research Proposal. Journal of Marriage and Family. 79. 10.1111/jomf.12417.
  • Kislev ,Elyakim (2019) Couple-ish: Living Alone, Having a Partner. A new study sheds light on the rising phenomenon of couples living apart. Psychology Today.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.