Wrażliwi mężczyźni - wykraczając poza mity i stereotypy

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, także są bardzo wrażliwi. Zatem męska wrażliwość jest całkiem normalnym zjawiskiem. Dzięki temu mogą oni zaakceptować nowe perspektywy i nawiązać zupełnie inne relacje ze sobą, innymi ludźmi i otaczającym ich środowiskiem.
Wrażliwi mężczyźni - wykraczając poza mity i stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia, 2019

Świat jest pełen mitów i stereotypów związanych z różnymi zagadnieniami. Wrażliwi mężczyźni to właśnie jeden z nich, wokół którego narosło mnóstwo nieprawdziwych stwierdzeń i przesądów. Właśnie dlatego jest to temat bardzo interesujący dla wielu osób. Temat, na który zamierzamy dziś spojrzeć z zupełnie innej perspektywy.

W naszym dzisiejszym artykule zajmiemy się nieco bliżej tym ciekawym tematem, jakim są wrażliwi mężczyźni. Postaramy się także wyjść poza granice wyznaczane nam przez mity i nieporozumienia, po to, by znaleźć nowe spojrzenie na opis męskości. Jednocześnie dokonamy przeglądu niektórych powszechnych przekonań i krzywdzących stereotypów. Zapraszamy zatem do lektury!

Ale zanim przejdziemy dalej, chcielibyśmy Ci wyjaśnić, że nie zamierzamy wdawać się w debatę na temat relatywizmu kulturowego, zwłaszcza w odniesieniu do najbardziej akceptowanych stereotypów w każdej kulturze. Chcemy zamiast tego podkreślić obecną transformację męskości pod względem jej społecznej konstrukcji.

W ostatnich latach męskość zaczęła w pewien sposób wiązać się z wrażliwością. Jest to odejście od wielu mitów wszechobecnych wśród niektórych zachodnich kultur. W końcu wrażliwość jest cechą charakterystyczną dla wszystkich żywych istot. Zatem, gdy mężczyzna nie rozpoznaje i nie uznaje jej za coś „swojego”, nie jest także w pełni właścicielem swojej męskości.

Jakiego typu zjawiskiem są wrażliwi mężczyźni i kim tak naprawdę oni są?

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, także są bardzo wrażliwi. Zatem męska wrażliwość jest całkiem normalnym zjawiskiem. Dzięki temu mogą oni zaakceptować nowe perspektywy i nawiązać zupełnie inne relacje ze sobą, innymi ludźmi i otaczającym ich środowiskiem.

Popularny i wysoko ceniony słownik Oxford English Dictionary definiuje wrażliwość jako „zdolność do rozumienia ludzkich uczuć”. Ale kim tak naprawdę są wrażliwi mężczyźni?

Odpowiedź na to pytanie jest dokładnie taka sama jak brzmienie powyższej definicji. Każdy człowiek ma zdolność empatii i wszyscy rozumiemy ludzkie uczucia. Jednak mężczyźni zostali pozbawieni tej zdolności w kontekście pewnych przekonań panujących w wielu kulturach. Według nich męskość i siła nie mieszają się ze światem wrażliwości i emocji.

Smutny mężczyzna

Z tego powodu mężczyźni pełnili rolę obrońców przez całą historię ludzkości. Głównie ze względu na swoją własną siłę i bez względu na środowisko, w którym dorastali. Na przykład w różnych kulturach mężczyźni również cieszą się tożsamością, w której seksualność i pieniądze odgrywają podstawową rolę jako symbole władzy. Dlatego też mężczyzna, który okazuje swoje uczucia, jest uważany za słabego.

Nowością jest jednak to, że w niektórych kulturach nastąpiła ważna zmiana. Coraz więcej mężczyzn godzi się ze swoją własną wrażliwością i pozwala sobie być zarówno emocjonalnymi, jaki i przywiązanymi. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy będą oni w stanie zaakceptować swoją wrażliwość i przekształcić wszelkie poczucie niepewności, jakie mogą mieć, w wzmocnienie samych siebie.

Oczywiście wrażliwość jest stara jak pokrywający świat brud. Jest to wrodzony aspekt każdej istoty, bez względu na płeć lub gatunek. Odczuwamy bodźce i emocje przede wszystkim po to, by się chronić i przetrwać. Problem zaczął się pojawiać wtedy, gdy wrażliwość zaczęto przypisywać tylko kobietom w różnych kontekstach kulturowych.

Wizerunek macho kontra wrażliwi mężczyźni

Niektóre frazy stają się wręcz obowiązkowe, gdy są używane w odniesieniu do wychowania dzieci. Te frazy zdecydowanie ukształtowały naszą tożsamość. Oczywiście doprowadziły one do różnego rodzaju problemów egzystencjalnych, ponieważ zwyczajnie nie są prawdziwe. Są więc albo półprawdami, albo kłamstwami, albo stereotypami, albo po prostu są oparte na błędnych podstawach.

Na przykład znasz na pewno takie powiedzenia jak: „mężczyźni nie płaczą”, „lalki są dobre dla dziewcząt”, „Płaczesz jak dziewczynka”, „kobiet nie pociągają dobrzy i wrażliwi mężczyźni, wolą brutali” lub „mężczyźni nie zmieniają pieluch”. Są to typowe przykłady takich wszechobecnych mitów. Te frazy zachęcają mężczyzn do zepchnięcia gdzieś w głąb psychiki całej swojej sfery emocjonalnej.

Pod tym względem psychologia poznawcza pokazała nam, że przekonania są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Natomiast psychoanaliza pomaga nam zrozumieć, że ta cała wielka mistyfikacja zachodzi poprzez mechanizmy podświadomości.

Wrażliwy mężczyzna

Dlatego też ważną kwestią jest to, by zrozumieć, że każdy człowiek ma swobodę wyboru własnej ścieżki. I to oczywiście może przekładać się na konieczność uzyskania większej ilości miejsca i czasu, aby móc śmiało zagłębić się w swój emocjonalny wszechświat. W ten sposób można byłoby przekształcić się z mężczyzny typu macho w człowieka wrażliwego, nowego mężczyznę zdolnego do ustanowienia głębszych związków ze sobą, z innymi i z otaczającą go naturą.

Dlatego właśnie tak ważne jest promowanie poglądu, że wrażliwi mężczyźni nie są wcale mniej męscy. Po prostu, zamiast przestrzegać kulturowych wytycznych dotyczących męskości, mężczyźni mogą zacząć być elastyczni także w sferze emocjonalnej. Dlatego też oni także mogą cieszyć się swoją wrażliwością.

„To nie sytuacja tworzy mężczyznę. To mężczyzna tworzy sytuację”.
-Frederick William Robertson-

Cechy charakteryzujące wrażliwych mężczyzn

Skoro omówiliśmy sobie już wszystkie podstawowe kwestie, pora teraz na zaprezentowanie typowych cech, jakimi charakteryzują się wrażliwi mężczyźni. Są one następujące:

  • Przede wszystkim wiedzą, że ich wrażliwość nie czyni ich mniej męskimi.
  • Są zorientowani na drugą osobę w swoich związkach.
  • Wrażliwi mężczyźni rozumieją potrzeby innych ludzi.
  • Cenią sobie intuicję.
  • Nie ignorują swoich uczuć.
  • Wrażliwi mężczyźni są spontaniczni.
  • Wiedzą, że nie muszą udowadniać swojej męskości, aby być uważani za jeszcze „bardziej” męskich.
  • Są o wiele bardziej introspekcyjni.
  • Wrażliwi mężczyźni potrafią doskonale zarządzać swoimi emocjami.

I chociaż trudno jest każdemu z nas rozstać się z pewnego rodzaju wpojonym nam stereotypem społecznym, kulturalnym i rodzinnym, to jednak prawda jest taka, że mężczyźni również są wrażliwi. W rzeczywistości dzisiejsi mężczyźni poszli o krok dalej, aby przejąć na własność swoją stronę emocjonalną.

Warto teraz zauważyć, że te stereotypy dotyczące męskości nie zawsze są narzucane mężczyznom przez innych facetów. Kobiety są również odpowiedzialne za rozpowszechnianie tych fałszywych i krzywdzących stereotypów.

Z tego powodu obie płcie muszą współpracować ze sobą tak, aby znieść bariery, które odmawiają mężczyznom wstępu do świata pełnego emocji. Muszą także aktywnie uczestniczyć w ich zmienianiu.

Wrażliwi mężczyźni i ich zalety

Zaakceptowanie wrażliwości jako części męskości jest korzystne na wiele różnych sposobów. Oto kilka z nich:

  • Empatia. Wrażliwi mężczyźni rozwijają w sobie doskonałą umiejętność stawiania się w sytuacji innych osób.
  • Współczucie. Rozumieją oni ból innych i chcą im ulżyć w cierpieniach.
  • Duchowy rozwój i zrozumienie. Mogą oni nawiązywać połączenia ze swoim światem duchowym.
  • Samoświadomość. Wrażliwi mężczyźni dobrze poznali samych siebie.
  • Samorealizacja. Mogą osiągnąć swoje cele, wykorzystując także swoją emocjonalną stronę.
  • Inteligencja interpersonalna. Budują lepsze relacje z innymi, ponieważ empatia pomaga im nawiązać silniejsze więzi z innymi ludźmi.

Należy jednak wspomnieć, że chociaż męska wrażliwość jest obecnie akceptowanym zjawiskiem, to jednak wciąż wielu mężczyznom nadal nie jest łatwo okazać ich wrażliwą stronę.

Według autora Waltera Riso, niektórzy mężczyźni nie chcą płakać, ponieważ boją się być nazwani „gejami”. Żyją w bólu, ponieważ nie odważą się poprosić innych o pomoc głównie dlatego, że wciąż wierzą w mit, że mężczyźni powinni być całkowicie samowystarczalni.

Dlatego też, aby skontaktować się ze swoją męską wrażliwością, jednym z pierwszych kroków, które musisz podjąć, jest odłożenie na bok swoich wymagań. W ten sposób będziesz mógł modyfikować wszelkie negatywne frazy i mity, które uważasz podświadomie za prawdziwe.

Tak, to prawda, że istnieje męska wrażliwość. I chociaż kontakt z emocjonalnym światem jest trudnym zadaniem dla każdego mężczyzny, to jeśli Ci się powiedzie, zbudujesz sobie nowe połączenia z innej perspektywy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Riso, W. (2003). Intimidades masculinas: sobre el mito de la fortaleza masculina y la supuesta incapacidad de los hombres para amar. Barcelona, España: Norma.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.