Martin Luther King Jr. i jego walka o prawa obywatelskie

Martin Luther King Jr. i jego walka o prawa obywatelskie
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2020

Martin Luther King Jr. jest znany z powodu swoich spójnych idei. Chociaż był pacyfistą, był również radykalnym aktywistą, który zapisał się w historii jako adwokat praw obywatelskich i zniesienia segregacji rasowej.

Martin Luther King Jr. był inspirującą osobą, która reprezentowała wszystko, co najlepsze w ludziach. To jedna z najbardziej wpływowych postaci historycznych na świecie.

Ten pastor baptystyczny zrobił bardzo wiele dla uznania praw obywatelskich i zaniechania segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej fascynujące jest to, że udało mu się osiągnąć jego cele bez uciekania się do przemocy. Wykorzystywał głównie swoją inteligencję, charyzmę oraz umiejętności przywódcze.

“Marzę, iż pewnego dnia moich czworo dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym ludzi nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na podstawie tego, jacy są.

-Martin Luther King Jr.-

Martina Luthera Kinga Jr. cechowało niezwykłe połączenie myśli i czynów. Nie był jedynie przywódcą politycznym, ale również przewodnikiem duchowym. Znajdował oparcie w swoich głębokich przekonaniach religijnych.

Martin Luther King Jr. był inteligentnym młodym człowiekiem

Martin Luther King Jr. urodził się 15 stycznia 1929 r, w Atlancie w stanie Georgia. Jego ojciec był pastorem baptystycznym, a jego matka – organistką o kościele. Miał dwójkę rodzeństwa: starszego brata i młodszą siostrę. Jego dziadek ze strony ojca był pastorem aż do dnia swojej śmierci.

Gdy miał sześć lat, dwójka jego białych przyjaciół powiedziała mu, że rodzice nie pozwalają się im z nim bawić, bo był czarny.

Martin Luther King Jr. - pomnik

Martin Luther King Jr. uczęszczał do publicznych szkół i był niezwykle uzdolnionym uczniem. Ze względu na swoje zaawansowane umiejętności przeskoczył nawet kilka klas. Właśnie dlatego przyjęto go do koledżu w wieku 15 lat.

W wieku 25 lat obronił tytuł doktora na Uniwersytecie Bostońskim. Tuż przed tym ożenił się z Corettą Scott, z którą miał czwórkę dzieci. Po ukończeniu studiów został pastorem baptystycznym w mieście Montgomery, w stanie Alabama. Właśnie w tym miejscu narodziła się jego legenda.

Zaprawiony w bojach aktywista

Punkt zwrotny w życiu Martina Luthera Kinga Jr. miał miejsce w 1955 r. W tamtych czasach w Alabamie rosła nienawiść wobec osób czarnoskórych. Ten rok przyniósł wydarzenie, które raz na zawsze zmieniło historię Stanów Zjednoczonych: kobieta nosząca imię Rosa Parks odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie, gdy siedziała w całkowicie pustej części przeznaczonej jedynie dla białych.

Po tym wydarzeniu Martin Luther King Jr. stanął na czele bojkotu autobusów miejskich, który trwał prawie cały rok. Osoby czarnoskóre nie chciały korzystać z usług autobusów, przez co czasami musieli pokonywać na piechotę prawie 30 kilometrów dziennie, aby dostać się do pracy.

Bojkot zakończono, gdy Sąd Najwyższy postanowił, że dyskryminowanie ludzi w autobusach Montgomery jest nielegalne.

Od tego momentu King do końca swoich dni przewodził pokojowym protestom przeciwko segregacji rasowej. W 1963 r. poprowadził marsz na Waszyngton, gdzie wygłosił swoją słynną mowę “I Have a Dream” (Mam marzenie). Wyraził w niej swoją nadzieję na powstanie egalitarnego świata.

Odszedł zbyt szybko

Chociaż Martin Luther King Jr. miał radykalne podejście, które zakładało stosowanie metod niebazujących na przemocy, sam stał się ofiarą przemocy i prześladowań. Był aresztowany przez policję aż 20 razy.

Praktycznie zawsze oferowali mu możliwość wpłacenia kaucji, aby odzyskać wolność, ale zawsze odmawiał. Jego dom został kilkukrotnie zaatakowany przez bandytów, a FBI infiltrowała jego personel, aby monitorować wszystkie jego działania.

Abstrakcyjny obraz mówcy

Niektórzy twierdzą, że od 1957 r. do 1968 r. w trakcie marszy i protestów przeszedł około 10 milionów kilometrów. W tym samym okresie wygłosił około 2.500 publicznych przemówień. Nie przygotował wcześniej swojej słynnej mowy “I Have a Dream“. Improwizował przed ogromną publicznością.

Gdy miał 35 lat, Norweski Komitet Noblowski uhonorował go Pokojową Nagrodą Nobla. Zaledwie cztery lata później, 4 kwietnia 1968 r., King został postrzelony podczas wygłaszania przemówienia na balkonie.

Rząd Stanów Zjednoczonych odznaczył pośmiertnie Kinga Prezydenckim Medalem Wolności oraz Złotym Medalem Kongresu. W wielu miastach i stanach obchodzi się dzień na jego cześć. Poza tym setki ulic w Stanach Zjednoczonych noszą jego imię, a jedno z hrabstw w Stanie Waszyngton zostało nazwane na nowo na jego cześć. Z kolei w Waszyngtonie stanął jego pomnik.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Prat, E. (2004). Pensamiento pacifista: Henry D. Thoreau, Leon Tolstói, Ghandi, Albert Einstein, Virginia Woolf, Hannah Arendt, Martin Luther King, EP Thompson. Icaria.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.