Jaka jest różnica między „lubieniem” a „miłością”? Dla zdecydowanej większości jest to oczywiste. Z drugiej strony innym nie jest łatwo odpowiedzieć. Dzieje się tak, ponieważ czasami nie jest łatwo wyjaśnić, czy to, co czujesz, jest jedynie pociągiem i pragnieniem, czy też istnieją głębsze uczucia.
Dla niektórych osób istnieje wiele szarych stref, jeśli chodzi o próbę rozwikłania ich uczuć emocjonalnych. Nie zawsze łatwo jest określić, czy to, co czujesz do drugiej osoby, jest na tyle poważne, aby rozpocząć związek. Czy to się opłaci? Czy powinieneś zrobić pierwszy krok? A może to uczucie zniknie za kilka tygodni?
Z tego powodu, gdy po raz pierwszy spotykasz kogoś, kto Cię przyciąga, łatwiej jest powiedzieć „lubię Cię”. Jest to bezpieczniejsze, nie tak poważne i zwykle idzie w parze z prostym flirtowaniem. Z drugiej strony „Kocham Cię” mobilizuje emocje o wiele głębsze i transcendentne.
Co się jednak dzieje, gdy sprawy nie są do końca jasne? Jak można to wyjaśnić?
Miłość jest głębszą, trwałą i bezwarunkową emocją. Z drugiej strony, kiedy po prostu kogoś lubisz, jest to uczucie bardziej powierzchowne i przede wszystkim ulotne.
Różnica między lubieniem a miłością
– Prawda jest taka, że wciąż nie jestem pewien, co do Ciebie czuję. Po prostu wiem, że Cię lubię. Może w pewnym momencie Twojego życia ktoś Ci to powiedział. Być może sam to komuś powiedziałeś. Sugeruje to rodzaj wątpliwości, które możesz odczuwać, gdy jesteś młody, a miłość wciąż składa się z wielu niepewności. Może być nawet nieco chaotyczna.
Lubić, pożądać, chcieć… Czy wszystkie te terminy nie oznaczają tego samego? Czy zakochanie nie jest mieszanką tych wszystkich wymiarów? Odpowiedź brzmi: tak. Miłość składa się z wielu procesów: pożądania, pociągu seksualnego, wspólności, chęci dzielenia się swoim czasem, życiem i zobowiązaniami. Jednak możesz odczuwać pożądanie seksualne, ale nie miłość.
Wcześniej czy później nauczysz się rozumieć różnicę między lubieniem a miłością. Niemniej jednak, aby to jasno zrozumieć, posłuchajmy, co nauka ma do powiedzenia na ten temat.
Jak wygląda miłość
Aby odróżnić szczere uczucia od pożądania seksualnego, naukowcy zalecają zwracanie uwagi na to, jak patrzysz na inną osobę lub jak oni na Ciebie patrzą. Często mówimy, że spojrzenie jest odbiciem duszy. Jednak w rzeczywistości jest to raczej lustrzane odbicie Twoich intencji, potrzeb i emocjonalnego wszechświata. Ten rodzaj języka niewerbalnego nie kłamie i jest niezwykle odkrywczy.
Uniwersytet Genewski (Szwajcaria) przeprowadził badania, które wykazały, że spojrzenie człowieka zmienia się w zależności od tego, czy jego celem jest miłość, czy tylko pożądanie seksualne. W tym ostatnim uczuciu pożądania towarzyszą fantazje seksualne. Jest to bardziej poznawczy i instynktowny proces, ponieważ pragnieniu towarzyszą erotyczne idee i myśli.
Jednak oczy, które patrzą na innych przez filtr zauroczenia, robią to w bardziej czuły sposób. Obecny jest również zwiększony komponent emocjonalny. Niekoniecznie oznacza to, że nie ma również pożądania seksualnego, ale istnieje cieplejsze i głębsze uczucie, które jest zorientowane na tworzenie więzi, a nie na seks.
Badanie ujawniło również, że kiedy czujemy potrzebę spojrzenia na twarz drugiej osoby, szukania kontaktu wzrokowego i nie skupiania się tak bardzo na ciele, obecny jest zarówno element romantyczny, jak i zakochiwanie się.
Potrzeba bycia ze sobą
Voltaire powiedział, że miłość jest najsilniejszą z namiętności i że to uczucie atakuje umysł, ciało i serce. W jakiś sposób to jest kluczowe stwierdzenie. Miłość jest głębią emocjonalną, której towarzyszy ciągła potrzeba bliskości. Czujesz, że nie możesz żyć bez drugiej osoby, chociaż wcale tak nie jest.
Nie możesz spędzić nawet jednego dnia bez rozmowy z nimi. Zajmują każdą przestrzeń w Twoim umyśle. Są obiektem Twoich myśli, pragnień i obsesji. Tak, miłość zawiera w sobie element obsesyjny. Dopamina, oksytocyna i adrenalina to neurochemikalia, które wywołują uczucie euforii i potrzebę bliskości, a te kierują zakochiwaniem się.
Jednak miłość przekracza pragnienie stworzenia głębszej i bardziej zaangażowanej węzi. Dlatego różnica między lubieniem a miłością tkwi w autentycznej i bezwarunkowej potrzebie zaangażowania i więzi. Istnieją jednak inne wymiary:
- Kiedy kogoś lubisz, dobrze się z nim bawisz, ale nie czujesz ciągłej „potrzeby” bycia z tą osobą.
- Miłość oznacza codzienną troskę o drugą osobę, potrzebę dbania o nią, poznania jej myśli, marzeń i sposobu bycia.
- Ktoś, kogo lubisz, może wywołać pożądanie i motyle w Twoim brzuchu, ale nie zawsze jest to głębokie uczucie, które ostatecznie zmienia go w coś niezbędnego w Twoim życiu.
Pryzmaty miłości
Kochać, zakochiwać się, pragnąć, lubić, przyciągać, potrzebować. Uczucie ma wiele pryzmatów, wiele twarzy, które często mogą się mylić. Co gorsza, w swoim zakłopotaniu możesz czasem skrzywdzić innych. Nie zawsze łatwo jest zrozumieć różnicę między lubieniem a miłością, a czasami popełniasz błędy i nawiązujesz relacje, które bardzo szybko kończą się niepowodzeniem.
Miłość wymaga również skrupulatnej nauki. Nikt nie przychodzi na świat, wiedząc wszystko o prawdopodobnie najbardziej złożonym procesie bycia człowiekiem. Jednak nie oszukujmy się, przygoda zazwyczaj jest tego warta.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Mora, J. M. (2007). Comprensión del enamoramiento. Cauriensia, Vol. II, pp 363-388. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=2280124