Okazywanie wdzięczności - jak wzbogacić swój sposób dziękowania?

Bycie wdzięcznym poprawia samopoczucie. Dlatego w tym artykule pokazujemy, jak szczerze i szczerze dziękować.
Okazywanie wdzięczności - jak wzbogacić swój sposób dziękowania?
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2022

Okazywanie wdzięczności innym. Czy chciałbyś podarować ludziom wokół siebie prezent, który całkowicie odmieni Twoje życie? Prezent, który dajesz z prawdziwym uśmiechem. Co więcej, nic Cię to nie kosztuje. To dar dziękowania. Sztuka umiejętności, jaką jest umiejętne okazywanie wdzięczności.

„Podziękuj płomieniowi za jego światło, ale nie zapomnij o świeczniku z cierpliwością stojącym w cieniu”.

-Rabindranath Tagore-

Okazywanie wdzięczności – najlepszy sposób dziękowania

Kwiaty w ręce. Okazywanie wdzięczności

Czy uważasz, że okazywanie wdzięczności jest Twoją mocną stroną? W rzeczywistości wszyscy moglibyśmy być bardziej wdzięczni w naszym życiu. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

  • Być specyficznym. Nie mów tylko „Dziękuję”. Wyjaśnij, dlaczego to mówisz. Na przykład, zamiast mówić „Dziękuję za twoją pracę”, lepiej byłoby powiedzieć „Dziękuję, że tak późno dokończyłeś pracę” lub „Dziękuję za tak dokładne sprawdzenie tych wyników”.
  • Dziękuj indywidualnie. Jeśli chodzi o pracę w zespole, dziękuj każdemu członkowi z osobna.
  • Słuchaj. Jest prawdopodobne, że osoba, której dziękujesz, będzie chciała również porozmawiać o tym, jak Ci pomogła. Na przykład może chcieć wyjaśnić, co było najtrudniejsze, a co najłatwiejsze w zakończonym zadaniu.
  • Jeśli możesz, upublicznij to. Prawdopodobnie sposób, w jaki dana osoba ci pomogła, nie będzie możliwy do umieszczenia w CV. Jeśli więc to upublicznisz, poczuje się doceniona i bardziej kompetentna.
  • Okazywanie wdzięczności otwiera możliwość wzajemności. Być może jesteś teraz komuś winien przysługę i nawet jeśli ta osoba nie zamierza ściągnąć długu, powinieneś przyznać ten fakt.
  • Używaj języka niewerbalnego. Poświęć chwilę spokoju i spójrz im w oczy, aby podziękować. Wiadomości, e-maile lub rozmowy telefoniczne po prostu nie są wystarczająco osobiste.

„Wszystko, czego nie dajesz za darmo i obficie, zostaje dla ciebie stracone”.

-Seneka-

Różnica między podziękowaniem a wdzięcznością

Należy podkreślić, że dziękowanie niekoniecznie oznacza, że jesteś wdzięczny. W rzeczywistości dziękowanie jest konwencją społeczną. Często może objawiać się jako spontaniczna i automatyczna reakcja. Rzeczywiście, wiele podziękowań brzmi obłudnie. Gdy tylko je słyszysz, wiesz, że nie mają nic wspólnego z tym, co oznacza prawdziwe okazywanie wdzięczności. Oczywiście za wszelką cenę należy unikać wyrażania się w ten sposób.

Okazywanie wdzięczności i uznania wykracza poza słowa. Bycie wdzięcznym polega między innymi na pokazywaniu innym, że naprawdę cenisz i doceniasz to, co dla Ciebie zrobili lub co Ci dali. W takich przypadkach konwencjonalne metody często nie pomagają.

Prawdę mówiąc, z oklepanym wyrażeniem „dziękuję” możesz nie osiągnąć zbyt wiele. Dzieje się tak, ponieważ jego automatyczne użycie pozbawiło go prawdziwego znaczenia. Dlatego musisz znaleźć nowe sposoby na okazanie uczucia szczerej wdzięczności. Kiedy okazujesz swoją wdzięczność innym, liczą się drobne szczegóły. Jaki jest jednak najlepszy sposób na okazanie uczucia wdzięczności?

W rzeczywistości może się okazać, że mówisz „dziękuję” przez cały czas, nie mając tego naprawdę na myśli. Dlatego pomyśl o kimś, kto ostatnio zrobił dla Ciebie coś naprawdę ważnego. Następnie znajdź kreatywny sposób, aby pokazać im, jak bardzo jesteś wdzięczny. Zrób to dla nich, ale także dla Ciebie. Ponieważ dziękowanie jest często tak samo satysfakcjonujące jak otrzymywanie.

Dlaczego być bardziej wdzięcznym?

Bycie wdzięcznym sprawi, że Ty i Twoje otoczenie poczujecie się lepiej. To mały gest, ale pomaga wzmocnić więzi.

1. Możesz coś zmienić

Przyzwyczaj się do wolniejszego brania życia i doceniaj, jak różni ludzie wokół ciebie wnoszą pozytywne rzeczy do twojego życia. To najlepszy sposób na tworzenie silnych więzi. Rzeczywiście, uznając ich wsparcie, wyrażasz swoją szczerą wdzięczność. Relacje są najbardziej wzbogacającym sposobem osiągnięcia osobistego rozwoju. Doceniasz tych, którzy Cię cenią. Dzięki temu łatwiej Ci będzie otworzyć przed nimi serca.

2. Otwórz się na nowe doświadczenia

Zrozum i miej świadomość, że wdzięczność poprawi Twoje życie. Ponieważ dziękując innym, potwierdzasz i pokazujesz im, że cenisz to, co ci dali. Dlatego zrozumieją, że to, co zrobili, jakkolwiek by się nie wydawało małe, było ważne i pozytywne. Dzieje się tak, ponieważ wiadomości, które im przekazujesz na temat ich działań, pozwalają im wiedzieć, co o nich myślisz. Zatem podziękowanie jest podobne do powiedzenia „Dobra robota!”

„Bądźmy wdzięczni ludziom, którzy nas uszczęśliwiają, są uroczymi ogrodnikami, dzięki którym rozkwitają nasze dusze”.

-Marcel Proust-

Prostym gestem masz możliwość wzmocnienia poczucia własnej wartości osoby, która wyświadczyła ci przysługę. Z drugiej strony, z nieco bardziej egoistycznego punktu widzenia, kiedy dziękujesz komuś innemu, zwykle zwiększa on chęć powtórzenia przysługi w przyszłości lub pomocy w inny sposób.

3. Stwórz pozytywny efekt domina i nagrodź się

Motyl w dłoniach

Porozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami, aby poinformować ich, jak są dla Ciebie ważni. Tworzy to efekt domina, dzięki któremu możesz szerzyć swoje pozytywne nastawienie na innych.

Nagradzaj siebie. Spraw sobie przyjemność za to, że dobrze wykonałeś swoją „pracę domową”. Podziękuj sobie za to, co zrobiłeś i jaki masz. To przyniesie ci szczęście.

Jak myślisz, co możesz zrobić, aby uhonorować siebie i swoich bliskich? Czy myślisz, że mógłbyś być wystarczająco samowystarczalny, aby stworzyć własne szczęście?

Teraz gdy już wiesz, na czym polega taki prosty gest i jakie korzyści niesie, nie ma powodu, by nie dziękować innym za to, co dla Ciebie zrobili. Pamiętaj, że zawsze znajdzie się ktoś, kto chce cię zadowolić, nie prosząc o nic w zamian. Bez wątpienia zasługują na docenienie. Dlatego bądźcie wdzięczni i dawajcie przykład, dając im uniwersalny prezent szczerej wdzięczności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Algoe, S. B., Fredrickson, B. L., & Gable, S. L. (2013). The social functions of the emotion of gratitude via expression. Emotion13(4), 605.
  • Algoe, S. B., Gable, S. L., & Maisel, N. C. (2010). It’s the little things: Everyday gratitude as a booster shot for romantic relationships. Personal relationships17(2), 217-233.
  • Bartlett, M. Y., & DeSteno, D. (2006). Gratitude and prosocial behavior: Helping when it costs you. Psychological science17(4), 319-325.
  • Kelly, J. D. (2016). Your best life: breaking the cycle: the power of gratitude. Clinical Orthopaedics and Related Research474(12), 2594-2597. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5085955/
  • Sansone, R. A., & Sansone, L. A. (2010). Gratitude and well being: the benefits of appreciation. Psychiatry (Edgmont)7(11), 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3010965/
  • Seligman, M. E. (2016). Florecer: La nueva psicología positiva y la búsqueda del bienestar. Océano exprés.
  • Sun, P., Sun, Y., Jiang, H., Jia, R., & Li, Z. (2020). Gratitude as a protective factor against anxiety and depression among Chinese adolescents: The mediating role of coping flexibility. Asian Journal of Social Psychology23(4), 447-456.
  • Wood, A. M., Joseph, S., Lloyd, J., & Atkins, S. (2009). Gratitude influences sleep through the mechanism of pre-sleep cognitions. Journal of psychosomatic research66(1), 43-48.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.