Pocieszanie - sztuka pomagania innym w potrzebie

Pocieszanie może smutnej osobie poczuć się lepiej. Należy jednak pamiętać, że ten smutek może być konieczny. Należy zostawić mu miejsce.
Pocieszanie - sztuka pomagania innym w potrzebie
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Mężczyzna przytulający kobietę.

Gdy Twoja pomoc jest odrzucana

Warto zauważyć, że nie każdy chce otrzymać pomoc, gdy czuje się smutny lub przygnębiony. W rzeczywistości niektórzy wolą zostać sami i nie być widziani w tym konkretnym stanie. Niektóre osoby mogą się wstydzić, że czują się słabe, bezradne lub tak bardzo zależne od innych.

Mogą nawet być dumni z tego, że nigdy nie okazują żadnych negatywnych emocji, zawsze woląc wyglądać na zaradnych. Jednak fakt, że ktoś jest bardzo powściągliwy w wyrażaniu swoich uczuć, nie czyni tych emocji mniej intensywnymi, a nawet obezwładniającymi. Rzeczywiście, jak już wspomnieliśmy, istnieje wiele uprzedzeń społecznych w tym względzie, takich jak idea, że „mężczyźni nie płaczą”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mestre, J. M., & Guil, R. (2011). Regulación de emociones: una vía a la adaptación. Madrid: Pirámide

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.