Różne typy rodzeństwa

Różne strony rodzeństwa zwykle przyjmują wyraźnie zróżnicowane role. W tym artykule porozmawiamy o najważniejszych rodzajach i ich konsekwencjach.
Różne typy rodzeństwa
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 marca, 2023

Nie ma akademickiej ani naukowej definicji, która klasyfikowałaby różne typy rodzeństwa. Jednak wszyscy wiemy, że w praktyce można je podzielić według sposobu bycia. Wygląda to tak, jakby w relacji rodzeństwa istniały określone role i każda ze stron odgrywa jedną z nich.

Jest na przykład kochające się rodzeństwo i takie, które zawsze będzie w konflikcie. Istnieją również relacje sardoniczne, inwazyjne, przebiegłe lub współwinne. Być może jedyną rzeczą, która łączy grupę, jaką jest rodzeństwo, jest to, wszystkie strony są obecne w życiu swoich krewnych, pomagając, dobrowolnie lub nie, rozwijać ich umiejętności społeczne.

Prawdziwa waga relacji między rodzeństwem jest doświadczana w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Ale więź ta pozostaje przez całe życie, nawet jeśli później pojawia się w niej dystans. We wczesnych latach ma ona większy wpływ.

„Rodzeństwo: dzieci tych samych rodziców, z których każde jest całkowicie normalne, dopóki się nie spotkają”.

-Sam Levenson-

Główne typy rodzeństwa

Mistrz boksu

Jednym z bardziej powszechnych rodzajów rodzeństwa jest ten, w którym jedna ze stron wydaje się aspirować do tytułu mistrza wagi piórkowej. Zwykle są starsi członkowie rodziny i gdy tylko zobaczą młodsze rodzeństwo, niemal automatycznie wykonują gest wskazujący na swoją wyższość. Na przykład mogą lekko popchnąć brata lub siostre lub chwycić go mocno za ramię.

Co więcej, osoby te mogą nie być usatysfakcjonowane , dopóki druga strona się nie podda. Nierzadko zdarza się, że podstawiają krewnym nogę lub odsuwają krzesło, kiedy ci zamierzają na nim usiąść. Na szczęście zmieniają się wraz z wiekiem – zawsze jednak mogą być nieco irytujące.

Tego typu osoby są jednak zwykle całkiem nieszkodliwe i starają się jedynie potwierdzić swoją rolę autorytetu w rodzinie.

Odwieczny rywal

Ten zawodnik zwykle ma starsze rodzeństwo. Jest stale świadomy tego, co druga osoba ma, dostaje lub robi. Ma obsesję na punkcie równości i sprawiedliwości. Jeśli druga osoba dostanie zabawkę, rywal też ją chce. Jeśli jego rodzeństwo jest za coś chwalone, on chce tego samego.

Tego typu osoby widzą swoje rodzeństwo jak swoje odbicie w lustrze. Są oni dla nich naprawdę ważnym punktem odniesienia. W efekcie ich niepewność wzrasta, gdy widoczne są jakiekolwiek różnice między nimi. Porównania te jednak nie zawsze są szkodliwe.

Bezwarunkowy przyjaciel

Ludzie, którzy mają szczęście mieć tego typu rodzeństwo, mają tym samym bezwarunkowego towarzysza zabaw, który nie ma problemu z pozwoleniem im na zwycięstwo, jeśli widzi, że jest to konieczne. Są także powiernikami i wspólnikami, na których zawsze można liczyć. Zachowują tajemnice swojego rodzeństwa i nigdy ich nie ujawnią, nawet podczas tortur.

Są idealnym rodzeństwem i tworzą bliskie więzi, które przetrwają całe życie. Nie należy jednak zapominać, że oni też mają swoje potrzeby i problemy. W związku z tym, chociaż działają szlachetnie i bezinteresownie, nigdy nie powinno to pozostać niedocenione.

Rodzeństwo może być bezwarunkowymi przyjaciółmi
Czasami rodzeństwo zachowuje się jak przyjaciele i powiernicy. W związku z tym więzi między nimi są zwykle dość silne.

Plotkarz

Plotkarz jest informatorem par excellence. Jego celem jest postawienie rodzeństwa w złym świetle przed rodzicami. Wyrusza on na polowanie na cudze sekrety i słabości, by później je zdemaskować.

Tego rodzaju osoby węszą, chodzą tam, gdzie nikt ich nie chce i niestrudzenie starają się zdemaskować rodzeństwo. Zachowują się tak, ponieważ czują chęć zemsty. Być może ich rodzeństwo jest młodsze i rozpieszczone. Krewni mogą też być starsi i wykluczać ich ze swoich planów. Wszystko, co muszą zrobić, aby zawrzeć z nimi pokój, to poświęcić im trochę więcej uwagi.

Rodzic zastępczy

Rodzic zastępczy to kolejny rodzaj rodzeństwa, które każdy chciałby mieć. Z reguły między krewnymi istnieje znaczna różnica wieku, dlatego zastępczy rodzic czuje, że musi chronić i przewodzić swojemu rodzeństwu. Opiekuje się siostrą lub bratem i działa zarówno jako przyjaciel, jak i doradca.

Rodzeństwo również traktuje tę osobę tak, jakby była kolejną matką lub ojcem. Nie należy jednak zapominać, że jest to rodzeństwo, a nie rodzice. “Rodzic zastępczy” nie powinien być przeładowany obowiązkami. W końcu też potrzebuje ochrony i wskazówek.

Miłość połączona z nienawiścią

Ten typ kocha swoje rodzeństwo, ale jednocześnie ich nienawidzi. Kłóci się z nimi o byle co, cały czas ich krytykuje i narzeka, często wszczyna bezsensowne kłótnie. W ciągu pięciu minut mogą się zacząć przytulać, robią sobie prezenty lub po prostu udają, że nic się nie stało.

Tego typu osoby są bardzo przywiązane do swojego rodzeństwa. Ale nie powstrzymuje ich to przed toczeniem z nimi więcej niż kilku codziennych potyczek. W efekcie jest to klasyczny prototyp rodzeństwa. Taki, który pomaga zrozumieć, że relacje międzyludzkie są zarówno niedoskonałe, jak i niejednoznaczne.

Specjalne dziecko

To prawie zawsze najmłodszy członek rodziny. Czasami może też to być ktoś, kto ma tendencję do wpadania w kłopoty. Młodszy brat, który zawsze robi sobie krzywdę i ciągle jest chory. W tej sytuacji rodzice najczęściej proszą rodzeństwo o specjalne traktowanie.

Tego rodzaju rodzeństwo jest naprawdę przydatne jako pośrednicy w kontaktach z rodzicami, gdy inni zrobili coś złego. Jednak bywają irytujący, jeśli inni nie uwzględniają ich w swoich planach. Zwykle postrzegają swoje rodzeństwo jako drogę do własnej siły, by nie zostać wykluczonym z powodu bycia „słabym”.

Niezależne rodzeństwo

Niezależne rodzeństwo zwykle różni się od reszty rodziny. Tego typu osoba żyje we własnym świecie i zachowuje się tak, jakby nie miała rodzeństwa. Tworzy własne plany i może mieć dziwne hobby, jak zbieranie pająków lub uprawianie sztuki walki, o której nikt inny nie wie. Trudno jest się z nią związać, ponieważ jest bardzo zdystansowana.

To nie znaczy, że osoby tenie cenią swojej rodziny, naprawdę tak jest. Po prostu ich zainteresowania i pasje mają tendencję do przejmowania kontroli. Ale w końcu zawsze można na nich polegać.

Bracia prześladowcy i boksera są inni
Znęcające się rodzeństwo chce, aby druga osoba źle wypadła przed innymi, podczas gdy „bokser” chce wykorzystać swoją wyższość.

Typy rodzeństwa i zamiana ról

Różne typy rodzeństwa nie są stałe przez cały czas. W zależności okoliczności, mogą przyjąć różne role. Zmieniają się też z wiekiem. Rzeczywiście, z biegiem czasu ich cechy stają się łagodniejsze. Na szczęście w większości przypadków utrzymują silną i pozytywną więź z rodzeństwem, które – trzeba pamiętać – dzieli się z nimi swoimi życiowymi historiami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beláustegui, D. (2020). Compañeros de juego. Visitas Al Patio14(2), 177–179. https://doi.org/10.32997/RVP-vol.14-num.2-2020-2788
  • Conde González, F. (2014). Desigualdad, discriminación y pedagogía de la igualdad. Actualidades Investigativas en Educación, 14(1). https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5671646
  • Ripoll, K., Carrillo, S., & Castro, J. A. (2009). Relación entre hermanos y ajuste psicológico en adolescentes: los efectos de la calidad de la relación padres-hijos. Avances en Psicología Latinoamericana, 27(1), 125-142.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.