Czym są umiejętności społeczne i dlaczego są tak ważne?

Czym są umiejętności społeczne i dlaczego są tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia, 2022

Jako człowiek jesteś istotą społeczną. Dlatego też komunikacja z innymi jest koniecznością. Pozwala przetrwać, rozwijać się, czerpać z innych punktów widzenia i żyć w harmonii. Aby to zrobić, musisz wiedzieć czym są umiejętności społeczne i jak nawiązywać relacje. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć nieporozumień i konfliktów.

Czym jednak dokładnie są umiejętności społeczne? Niektórzy definiują je jako te cechy behawioralne i komunikacyjne, które sprawiają, że odnosimy w życiu sukcesy. Niemniej jednak zamiast o sukcesie powinniśmy mówić o dobrym samopoczuciu i wiedzy, jak żyć w harmonii. Rozmawiać o dzieleniu się doświadczeniami, skutecznej komunikacji i kształtowaniu pewnego rodzaju spójności społecznej, w której dochodzi do porozumienia i kształtuje się dobrostan. Wpływa to bezpośrednio na Twoje życie zawodowe i osobiste, a także na Twoje zdrowie.

„To, co naprawdę ma znaczenie dla sukcesu, charakteru, szczęścia i osiągnięć na całe życie, to określony zestaw umiejętności emocjonalnych – Twoja inteligencja emocjonalna – a nie tylko zdolności czysto poznawcze, które są mierzone za pomocą konwencjonalnych testów IQ”.

Daniel Goleman

Profesor David Deming, doktor edukacji i ekonomii z Uniwersytetu Harvarda, przeprowadził interesujące badanie, w którym doszedł do wniosku, że osiągnęliśmy w naszym społeczeństwie punkt, w którym, aby mieć pracę lub aspirować do ważnej pozycji, potrzebujesz więcej niż umiejętności techniczne. Umiejętności społeczne są podstawowym filarem każdego tego rodzaju scenariusza. Dlatego mają wielką wartość w świecie organizacji.

W tym artykule przyjrzymy się tym umiejętnościom społecznym, które w decydujący sposób warunkują Twój sposób odnoszenia się do świata, a w konsekwencji mają wpływ na wiele aspektów Twojego codziennego życia.

Definicja umiejętności społecznych

Umiejętności społeczne to zestaw zachowań, które pozwalają na interakcję i relacje z innymi w skuteczny i satysfakcjonujący sposób. Jednym z interesujących ich aspektów jest to, że można się ich uczyć, wzmacniać i rozwijać z dnia na dzień poprzez praktykę. Jednak niektóre z nich są dość złożone, więc nie są łatwe do nauczenia – ale nie jest to niemożliwe.

umiejętności społeczne

Jednym z ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest to, że zmienne kulturowe i socjodemograficzne są niezbędne do trenowania i oceny Twoich umiejętności społecznych. Jest tak, ponieważ w zależności od tego, gdzie mieszkasz, Twoje nawyki i sposoby komunikowania się z innymi mogą się różnić.

Ważny jest nie tylko dobry repertuar umiejętności społecznych. Trzeba wiedzieć, kiedy i gdzie zastosować je w praktyce. Nazywa się to kompetencjami społecznymi.

Posiadanie umiejętności społecznych pomaga uniknąć lęku i obaw w trudnych lub nowych sytuacjach społecznych. Ułatwiają komunikację emocjonalną, rozwiązywanie problemów i relacje z innymi, o ile są dostosowane do kontekstu.

„Osoba inteligentna emocjonalnie ma umiejętności w czterech obszarach: identyfikowania emocji, używania emocji, rozumienia emocji i regulowania emocji”.

-John Mayer-

Jeśli brakuje Ci pewnych umiejętności społecznych, poradzisz sobie z danymi sytuacjami w sposób pasywny. Oznacza to, że będziesz miał tendencję do ich unikania i spełniania wymagań innych. Możesz jednak również popaść w schematy agresywności, narzucając kryteria i prawa innych.

Umiejętności społeczne i ich rodzaje

Istnieje wiele umiejętności społecznych. Niemniej jednak, na poziomie ogólnym, możemy wyróżnić dwa typy. Obejmują one i organizują resztę. Są to podstawowe umiejętności społeczne i złożone umiejętności społeczne. Przyjrzyjmy się im.

Podstawowe umiejętności społeczne

  • Słuchanie. Słyszenie to nie to samo, co słuchanie. Tylko wtedy, gdy jesteś w stanie aktywnie, blisko i empatycznie zwracać uwagę na osoby przed Tobą, robisz pierwszy krok na drodze do udanych interakcji społecznych. Co więcej, ten wymiar, bez względu na to, jak podstawowy może Ci się wydawać, jest czymś, w czym często zawodzisz.
  • Rozpoczęcie rozmowy. Choć może to być ciekawe, wiedza o tym, jak prawidłowo rozpocząć rozmowę, wiele o Tobie mówi. Ta umiejętność wymaga poczucia łatwości, uprzejmości i bliskości, z którą się komunikujesz. Ponadto wymaga pozytywnego nastawienia i umiejętności komunikacyjnych, w których nie wydajesz się być groźny lub niepewny, ale wręcz przeciwnie.
  • Zadawanie pytań. Wiedza, jak zadawać pytania, oznacza umiejętność zgłaszania roszczeń i bycie wystarczająco asertywnym. Ta kompetencja społeczna jest jedną z pierwszych rzeczy, których dzieci uczą się w szkole. Jest to cecha, która może Ci najbardziej pomóc w codziennym życiu, w prawie każdej sytuacji.
  • Mówienie “dziękuję”. Czy spotkałeś kiedyś kogoś, kto nie był w stanie powiedzieć słów “dziękuję”? Umiejętność bycia wdzięcznym drugiej osobie jest podstawową dynamiką w każdej relacji osobistej lub zawodowej. Wymaga uprzejmości i szacunku. Nigdy nie należy o tym zapominać.
  • Przedstawianie siebie i innych ludzi. Robisz to ze znajomymi i w kontekście rodzinnym, a także w środowisku pracy. Umiejętność przedstawiania się lub przedstawiania innych jest niezwykle ważną podstawową umiejętnością.
  • Umawianie spotkań. Umiejętność umawiania się na przyszłe spotkania z innymi jest niezwykle przydatną umiejętnością, jeśli chodzi o zarządzanie swoim codziennym życiem w stosunku do innych ludzi. Od umówienia wizyty u lekarza po spotkanie z klientem w celu sfinalizowania sprzedaży – to niezbędne i przydatne czynności.

Złożone umiejętności

Aby rozwinąć te złożone umiejętności społeczne, musisz najpierw nauczyć się tych podstawowych. Każda sytuacja, w której się znajdziesz, w zależności od swojej charakterystyki i poziomu trudności, będzie wymagała jednej lub drugiej,

  • Empatia i inteligencja emocjonalna. Dziś te umiejętności są niezbędne w każdej dynamice i okolicznościach. Odżywiają one Twoje relacje. Dlatego musisz wiedzieć, jak skutecznie je ćwiczyć.
  • Pewność siebie. W złożonym świecie relacji społecznych umiejętność obrony swojego zdania z szacunkiem, rozmawiania o swoich potrzebach, komunikowania się, słuchania i dbania o prawa innych to bardzo cenne talenty.
  • Umiejętność definiowania problemu, negocjacji i oceny rozwiązań. Ten wymiar jest czymś, co powinieneś ćwiczyć codziennie i maksymalizować. W ten sposób będziesz w stanie łatwiej osiągać porozumienia, negocjować i wyznaczać cele, w których obie strony wygrywają.
  • Proszenie o pomoc. Świadomość, że nie wiesz wszystkiego, że potrzebujesz porady, wsparcia lub innych wymiarów, jest aktem dojrzałości. Umiejętność skutecznego proszenia o pomoc jest przykładem dobrej znajomości umiejętności społecznych.
  • Przekonywanie innych. Perswazja nie oznacza manipulacji. Oznacza, że wiesz, jak dyskutować, łączyć i osiągnąć zrozumienie, w którym sprawisz, że druga osoba zobaczy, że określone zachowanie lub działanie może być bardziej korzystne. Tak więc tworzenie wpływu i robienie tego z szacunkiem jest sztuką, której warto się nauczyć.
  • Samoafirmacja. Pewność własnych decyzji i przekonań, a także umiejętność ich obrony i domagania się własnych praw to umiejętności niezbędne do przetrwania w społeczeństwie.
Współpracownicy rozmawiają o zdrowym środowisku pracy

Dlaczego niektórym ludziom brakuje umiejętności społecznych?

Jak wszystkie rodzaje zachowań, umiejętności społeczne są ściśle związane z osobistymi cechami każdej osoby. Twoje zachowanie społeczne zostało ukształtowane już w dzieciństwie. Wywodzi się z Twoich relacji z rodziną i środowiskiem społecznym.

Przez całe dzieciństwo kształtujesz swój sposób myślenia, odczuwania i działania w obliczu różnych okoliczności życia. W tym sensie Twoi rodzice odgrywają fundamentalną rolę w rozwoju Twoich umiejętności społecznych. To dlatego, że uczą Cię, jak „być” i jak się zachowywać.

Twoi rodzice są postaciami z Twojego dzieciństwa, które uczą Cię poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, odpowiedniego wyrażania siebie, zrozumienia, szacunku, asertywności itp.

W konsekwencji, jeśli od najmłodszych lat nauczyłeś się odczuwać wstyd zamiast poczucia bezpieczeństwa, gniew zamiast zrozumienia lub egoizm zamiast empatii, jest bardzo prawdopodobne, że w wieku dorosłym nie będziesz mieć umiejętności społecznych niezbędnych do prawidłowego nawiązywania kontaktów.

Co więcej, jeśli Twoje środowisko nie wykazywało odpowiednich zachowań społecznych, nie będziesz miał odniesienia, które poprowadzi Cię w tym kierunku. Mimo to są dobre wieści. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć rozwijać swoje umiejętności społeczne. Jak wszystkie zachowania, można się ich nauczyć i doskonalić.

Dlaczego dobre zarządzanie umiejętnościami społecznymi jest tak ważne?

Jak widać, kwestia umiejętności społecznych jest obecna w Twoim codziennym życiu, zarówno ze względu na ich obecność, jak i ich nieobecność, w środowisku rodzinnym, zawodowym i wśród przyjaciół. Uczenie się i rozwijanie tych umiejętności jest niezbędne do osiągnięcia optymalnych i satysfakcjonujących relacji z innymi.

Istnieje wiele korzyści, które uzyskasz dzięki ich wdrożeniu. Na przykład nic Ci nie przeszkodzi w osiągnięciu swoich celów. Będziesz także wiedział, jak wyrazić siebie, biorąc pod uwagę zainteresowania, potrzeby i uczucia innych. Umiejętności społeczne pomagają również uzyskać to, czego chcesz, komunikować się w zadowalający sposób z innymi i sprzyjać między innymi dobrej samoocenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.