Siostry są połączone sercem, to niezwykła więź

Siostry są połączone sercem, to niezwykła więź

Ostatnia aktualizacja: 04 grudnia, 2017

Siostry na zawsze zostaną połączone sercem. Dla nich czas i odległość nie mają najmniejszego znaczenia. Ich twarze, dzielące te same cechy i ten sam śmiech, zawsze będą patrzeć na siebie ze zrozumieniem. Siostry potrafią dostrzec to, czego nie mówią inna, a ich serca są na zawsze połączone niewidzialną więzią.

Każdy z nas wie, że bycie siostrą zwykle pociąga za sobą wyjątkowy system wsparcia. Ze wszystkich członków rodziny właśnie rodzeństwo najprawdopodobniej pozostanie z tobą do końca życia. Z nimi dzielisz się przeszłością, własnym doświadczeniem i uczuciami, co szczególnie się przejawia u sióstr.

Siostry są połączone wyjątkową więzią, która potrafi natychmiast przywołać echo dzieciństwa, pełne kłótni o ubrania, nienawiści do bycia starszą, jak również nienawiści do bycia młodszą. To powiązanie żywi się wieczną miłością, która nie zna słowa odległość i która zawsze koncentruje się na dobrym samopoczuciu “tej drugiej”.

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Illinois wynika, że związek z rodzeństwem jest pierwszym związkiem dziecka z kimś, kto mu dorównuje. Rodzice zawsze muszą o tym pamiętać.

Co ciekawe, w trakcie dzieciństwa ta więź między siostrami jest dość mocno skomplikowana. Ale na etapie dorosłości staje się wspaniałym filarem wsparcia i wyjątkowego partnerstwa.

Jedna dziewczynka maluje szminką usta drugiej

Siostry miotają się między miłością, a rywalizacją

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że związki rodzinne są bardzo złożone i każdy z nich posiada własne cechy. Oznacza to, że nie wszystkie siostry mają tę samą pozytywną i wzbogacającą więź. Czasami pokonanie wynikających problematycznych sytuacji zaczyna się od procesu osobistego uzdrowienia.

Jest jedna książka, która dość głęboko zanurza się w tym temacie. Nazywa się “Bracia i siostry: odkrycie psychologii ich związków”. W tej książce psycholog Lara Newton opowiada nam o tym, dlaczego związek pomiędzy siostrami oscyluje między rywalizacją a intensywnym uczuciem.

Spójrzmy na kilka czynników, które mogą mieć wpływ na zawiłość tych związków:

  • Na relacje między siostrami może poważnie wpłynąć rodzinne i edukacyjne otoczenie, w którym dorastają (stereotypy dotyczące płci, preferowanie jednego z dzieci, itd.).
  • Kolejność urodzin również powoduje tą różnicę w ciągu pierwszych kilku lat. Może pojawić się zazdrość, lecz starsza siostra może też mieć instynkt opiekuńczy wobec młodszej siostry.
  • Dorastanie z jedną lub więcej siostrami sugeruje przejście przez liczne cykle, w którym każda z nich dojrzewa jako kobieta i wszystkie uczą się od siebie nawzajem. W ten sposób, krok po kroku, wspomniana wieź się rozwija, oparta na zrozumieniu, uzdrowieniu oraz niekwestionowanym i nieskończonym wsparciu, którym siebie obdarzają.
Rysunek sióstr

Wsparcie emocjonalne pomiędzy siostrami

Minęły lata. A razem z nimi dni potajemnego czytania dziennika siostry, kradzieży jej ubrań z szafy i podsłuchiwania jej rozmów z chłopakiem przez telefon. I teraz jesteś w stanie wyraźnie zobaczyć to miejsce w Twojej duszy, w którym zamieszkała.

Możesz teraz powiedzieć na głos o tym, jak niezwykle ważną osobą jest w Twoim życiu, bez względu na dystans, posiadanie własnych rodzin i projektów życiowych.

Siostry pochodzą z tego samego drzewa. I mimo, że ich gałęzie rosną w różnych kierunkach, ich korzenie zawsze pozostaje wspólne.

Siostry są niezwykle zdolne do udzielania wsparcia emocjonalnego. Związek między nimi wykracza poza kwestię genów. Są zakotwiczone we wspólnej historii, która utkana jest z wiernych i długotrwałych więzi. Wystarczy rzucić okiem na emocjonalny kompas siostry, by wyczuć rozczarowanie, ból i nadzieję.

Siostry czeszą włosy

Więź łącząca siostry może poprawić jakość życia dzięki niezawodnemu wsparciu emocjonalnemu. Siostry dają Ci poczucie bezpieczeństwa, wierzą w Twoje zdolności i przypominają o błędach, które razem popełniłyście jeszcze w czasach dzieciństwa, i które dalej nie zostały naprawione.

Siostry to również są osoby, które udzielają najlepszych rad. Dają też najmądrzejsze ostrzeżenia, nie owijają w bawełnę, nie oszukują i nie wywyższają się. Chcą dla Ciebie tylko tego, co najlepsze. A Ty z kolei pragniesz zachować to wsparcie na zawsze, mimo iż czasami się kłócicie i wyciągacie z przeszłości pewne negatywne tematy.

Jako starsza, Twoja siostra również może obdarzyć Cię nową ekscytującą rolą: w postaci wujka lub cioci. Jest to czas, w którym ta sieć uczuć i wsparcia jeszcze bardziej się rozrasta. Tym samym pozwalając Ci odkryć na nowo ogromny skarb, którym jest posiadanie siostry.

Siostry w sukienkach

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.