Niezależność emocjonalna to mój największy sukces

Niezależność emocjonalna to mój największy sukces

Ostatnia aktualizacja: 05 września, 2021

Jednym z największych sukcesów osobistych, jakie możesz osiągnąć jest całkowita niezależność emocjonalna. Dzieje się tak, gdy bierzesz pełną odpowiedzialność za siebie bez uzależnienia się od innych, bez konieczności szukania potwierdzenia w oczach innych osób. Aby walczyć o to, czego pragniesz i na co zasługujesz z godnością i wdziękiem.

To nie jest łatwe. Niezależność emocjonalna to dążenie do osobistego rozwoju, który nie każdy osiąga w pełni. Ten rodzaj autonomii można zdefiniować jako zdolność do podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą.

A przecież istnieje wiele murów, ogrodzeń z drutu kolczastego i zaciętych wrogów, którzy utrudniają jej osiągnięcie. Naciski z zewnątrz, ale i szkodzenie samemu sobie, często nas ograniczają.

“Jeśli nie możesz mnie kochać, tak jak na to zasługuję, odejdź. Ktoś musi być w stanie cieszyć się tym, kim jestem.

-Walter Riso-

Ta psychologiczna idea zawarta jest w wielu znanych bądź nieznanych tobie codziennych sytuacjach. Każdy rodzic, na przykład, stara się zachęcać dzieci do właściwej emocjonalnej niezależności.

Jest to umiejętność, która może sprawić, że poczują się o wiele bardziej zdolne do myślenia, okazywania uczuć, określania celów i zaakceptowania konsekwencji.

Istnieje wiele książek na temat emocjonalnego uzależnienia i relacji, w których jedna osoba ma władzę, a druga akceptuje to i milczy ze strachu, ślepej miłości, a nawet presji kulturowej. Z drugiej strony książki dotyczące samopomocy nie mówią tyle, ile powinny o emocjonalnej niezależności.

Kobieta wygląda przez okno.

Kontrola i dominacja

Powinniśmy zacząć zastanawiać się nad faktem, że ludzie, którzy nie umieją kontrolować siebie, to ci, którzy starają się kontrolować innych.

Ludziom tym brakuje emocjonalnej dojrzałości. Muszą kontrolować ludzi, których najbardziej kochają, aby w ten sposób wzmocnić swoje poczucie własnej wartości i potwierdzić, że mają nad nimi władzę.

Jak już powiedzieliśmy na początku, trudno jest położyć kres takim sytuacjom. Przede wszystkim dlatego, że ​​prawie zawsze w ziemi tkwi kotwica, która przywiązuje i uzależnia tych ludzi od silnych postaci, takich jak ich ojciec, matka czy partner.

Sieci kontroli i dominacji są najbardziej delikatnym i odpornym rodzajem, ponieważ są wzmacniane przez najbardziej ulotny rodzaj miłości jaka istnieje, rodzaj miłości, która zabiera tlen, życie i światło.

Życie nie zawsze pozwala nam cieszyć się całkowitą, absolutną autonomią. Mamy jednak prawo by decydować z korzyścią dla siebie. Właśnie tam niezależność emocjonalna staje się najbardziej istotna.

W tym momencie jesteśmy w stanie wystarczająco rozjaśnić nasz umysł by odzyskać prawo głosu i naszą godność. Będziemy mogli powiedzieć, czego pragniemy, kiedy chcemy to dostać, czego i kogo nie chcemy w naszym życiu.

Więc powstańmy jako nasze własne, niepodważalne modele władzy.

Niezależność emocjonalna - mężczyzna ze słońcem w dłoni.

Niezależność emocjonalna – jak ja osiągnąć?

Powstanie i stwierdzenie, że twoja emocjonalna niezależność oznacza odkrycie poczucia własnej skuteczności.

Aby budować silną tożsamość, która zapewni ci spójność, pozwoli podejmować decyzje, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje i zapewni pozytywne nastawienie do życia, musisz odbyć podróż w głąb siebie, by uświadomić sobie kilka rzeczy.

“Kto patrzy na zewnątrz, śni; Kto patrzy do wewnątrz, budzi się.

-Carl Jung-

Dowiedz się, jak rozpocząć podróż, wykonując poniższe kroki.

Podstawy poczucia własnej skuteczności

Jeśli ktoś podejmuje decyzje za ciebie, nie będziesz umiał podejmować ich samodzielnie. Jeśli spodziewasz się, że inna osoba rozwiąże za ciebie problemy, sprawdzi twoje pomysły, udzieli ci zgody lub powie, gdzie powinieneś a gdzie nie powinieneś iść, nigdy nie osiągniesz wystarczającej skuteczności.

Pamiętaj, nawet jeśli wątpisz w siebie, jeśli się boisz, uważasz, że nie potrafisz czegoś zrobić – po prostu to zrób. Dla siebie.

  • Jednym z największych wrogów niezależności emocjonalnej jest pseudo-niezależność. Dotyczy złożonych sytuacji, które pojawiają się zwłaszcza w romantycznych związkach, w których partnerzy zwodzą się w bardzo niszczący sposób.

Ma miejsce wtedy, gdy mówisz drugiej osobie “rób, co chcesz”, “powiedz mi, czego potrzebujesz”, “cokolwiek mówisz, mi to pasuje”, “wyjdź z przyjaciółmi wieczorem, jeśli chcesz”, itd., gdy w rzeczywistości oczekujesz czegoś wręcz przeciwnego.

Musisz wiedzieć, jak sobie radzić z tymi ukrytymi żądaniami, jeśli pragniesz prawdziwej autonomii emocjonalnej w związku.

Kobieta, wiele twarzy w lustrze.

Emocjonalna niezależność oznacza również, że nikt nie ma prawa mówić, jak powinieneś się czuć. “Dobrze ci, tak jak jest”, “to jest dobre dla ciebie”, “to sprawi, że będziesz szczęśliwy, a nie głupie pomysły lęgnące się w twojej głowie”.

  • Wielu z nas dobrze wie czym są elementy niezależności emocjonalnej. Znamy je, ponieważ wiemy, co oznacza poczucie własnej wartości, asertywność i wytrzymałość. Jednakże pomimo tej wiedzy nadal napotykamy na emocjonalne przeszkody.

Być może powinniśmy posłuchać rady Ericha Fromma i “odważyć się być wolnymi”. Ponieważ czasami to wszystko czego potrzebujemy: podjąć ryzyko, zrobić krok naprzód i stać się tym, kim naprawdę chcesz być.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.