Różne rodzaje hipnozy i ich działanie

Hipnoza jest skutecznym narzędziem, które może poprawić nasze zdrowie i zmienić nasze myśli, emocje i nawyki. Ale czy znasz różne rodzaje, które istnieją?
Różne rodzaje hipnozy i ich działanie
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2023

Hipnoza to jedna z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych technik. Wynika to głównie z braku wiedzy na ten temat. Rzeczywiście, kiedy myślimy o hipnozie, często wyobrażamy sobie osobę tracącą kontrolę nad sobą na łasce osoby trzeciej. Jednak nic nie może być dalsze od prawdy. W rzeczywistości hipnoza jest metodą bezpieczną i skuteczną, mającą długą historię i różnego rodzaju zastosowania. W tym artykule porozmawiamy o różnych rodzajach hipnozy.

Hipnoza nie jest pojedynczą i jednorodną procedurą. Różne dziedziny i szkoły przedstawiły własne propozycje w tym zakresie. I pomimo faktu, że potrzeba na ten temat więcej badań, jak dotąd hipnoza okazała się przydatna nie tylko do poprawy samopoczucia psychicznego, ale także fizycznego.

Jakie są więc dostępne opcje i czym się od siebie różnią? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Mężczyzna w hipnozie
Hipnoza nie tylko powoduje zmiany w zachowaniu lub wzorcach myślowych, ale może również zmienić, na przykład, nasze postrzeganie bólu.

Definicja hipnozy

Hipnoza to stan sugestii, który pozwala praktykującemu wpływać na zachowanie i treść umysłową jednostki. W tym stanie aktywność jej kory mózgowej (części świadomej) zostaje zahamowana, i ułatwiony jest dostęp do obszaru nieświadomego, związanego z mózgiem emocjonalnym lub układem limbicznym.

W rzeczywistości proces ten zachodzi naturalnie w różnych codziennych sytuacjach. Na przykład, gdy jedziesz automatycznie lub jesteś całkowicie pochłonięty filmem. Także wtedy, gdy wpadasz w stan flow podczas uprawiania swojej ulubionej działalności artystycznej.

Hipnoza to zestaw technik, które celowo promują ten stan i wykorzystują go do generowania korzystnych zmian. W rzeczywistości hipnozę od wieków stosowano w różnych kulturach. Dopiero w XVIII wieku zaczęto ją dokładnie badać i stosować na Zachodzie. Od tego czasu różni psychologowie i lekarze używali jej do celów terapeutycznych.

Hipnoza – dostępne rodzaje

Istnieje wiele rodzajów hipnozy. Mają różne stopnie ważności naukowej. Być może słyszałeś o regresji z dzieciństwa i innych podobnych kontrowersyjnych procedurach. Ale porozmawiamy o tych, które w większym stopniu okazały się bezpieczne i skuteczne, zarówno ze względu na ich trajektorie, jak i wyniki.

Tradycyjna hipnoza

Jest to najbardziej rozpowszechniona i popularna metoda. Stosuje ją wielu profesjonalistów z różnych dziedzin. Polega na hipnozie dyrektywnej opartej na sugestii. Jako taka, stara się wprowadzić jednostkę w głęboki stan transu i wpływać na jej myśli, postawy lub zachowania poprzez sugestię. Odbywa się to w sposób zorganizowany i zgodny z szeregiem protokołów, ale ma pewne ograniczenia.

W przypadku tego rodzaju hipnozy ważne jest, aby ocenić stopień podatności na sugestię danej osoby, ponieważ tylko niektórzy ludzie reagują na ten stan. Co więcej, ponieważ instrukcje są podawane dość bezpośrednio, proces może nie zostać dobrze przyjęty przez pacjentów, którzy nie lubią takiej siły.

Hipnoza ericksonowska

Podejście to, opracowane przez psychologa Miltona H. Ericksona, charakteryzuje się tym, że jest bardziej naturalne, spersonalizowane i skoncentrowane na teraźniejszości. Nie szuka stanu transu, ani nie jest całkowicie skierowana do jednostki.

Wręcz przeciwnie, obejmuje stany lżejsze. Elementy takie jak anegdoty, metafory czy humor. Służą również pobudzaniu jednostki do refleksji i pozwalają na dochodzenie do własnych interpretacji. Ten rodzaj hipnozy jest bardziej odpowiedni do pracy z osobami sceptycznymi lub osobami o niskiej podatności na sugestię.

Hipnoza poznawczo-behawioralna

Pomimo faktu, że hipnozę tradycyjnie kojarzono z osobowościami takimi jak Freud czy Charcot, technikę tę stosuje się nie tylko z perspektywy psychoanalitycznej. W rzeczywistości wielu psychologów poznawczo-behawioralnych używa jej jako części bardziej kompleksowych programów interwencyjnych.

W takich przypadkach zwykle leczony się określone problemy, takie jak uzależnienia, niepokój lub ból. Technikę wprowadza się w poszukiwaniu stanów fizycznego odprężenia. W połączeniu z wyobraźnią pozwala na wygenerowanie zmiany w podstawowych przekonaniach.

Autohipnoza

Jest to rodzaj hipnozy do samodzielnego zastosowania. Ma na celu pomóc osobie w samodzielnym zarządzaniu swoim zdrowiem. W takim przypadku osoby zainteresowane szkolone są w zakresie samodzielnego wywoływania sugestii, zwykle przy wsparciu nagrań dźwiękowych jako wskazówek.

Autohipnozę można stosować jako część większego programu obejmującego kontakt z profesjonalistą lub stosować ją samodzielnie.

Hipnoza
Autohipnozę stosuje się często w celu rozwiązania problemów, takich jak palenie, niepokój lub przewlekły ból.

Programowanie neurolingwistyczne

Na koniec warto wspomnieć o podejściu, które, choć nie jest czystą hipnozą, jest z nią blisko spokrewnione. Programowanie neurolingwistyczne (NLP) zostało opracowane przez Bandlera i Grindera i opiera się na podstawach propozycji Ericksona. Ale w tym przypadku języka używa się jako elementu pośredniczącego w zmianie.

Ta perspektywa rozumie język jako podstawę naszych myśli, emocji i zachowań. Dlatego postrzega się go jako czynnik wywierający wpływ na to, jak się czujemy i odnosimy do innych. Tak więc, ingerując w język, można dokonać modyfikacji w naszych myślach, uczuciach i nawykach.

Pomimo faktu, że dzięki NLP dokonano ulepszeń w niektórych obszarach, nie zostało to poparte wystarczającym wsparciem naukowym.

Korzyści z różnych rodzajów hipnozy

Krótko mówiąc, różne rodzaje hipnozy są niezwykle ważnymi i użytecznymi narzędziami do poprawy zdrowia fizycznego i emocjonalnego oraz do osiągnięcia różnych zmian, których dana osoba może potrzebować. Hipnoza jest szczególnie przydatna do pracy nad aspektami, co do których istnieje świadomy opór lub których pochodzenie nie jest jasne.

Jednak hipnoza musi być stosowana w kontekście terapeutycznym przez przeszkolonych i akredytowanych profesjonalistów. Co więcej, najlepiej byłoby, gdyby stanowiła część bardziej kompletnych interwencji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díez, E. (2021). Eficacia de un Curso de Programación Neurolingüística en la Autoestima: Implicaciones de la Programación Neurolingüística en el Aprendizaje. Revista de Estilos de Aprendizaje14(27), 97-111.
  • Mendoza, M. E. (2000). La hipnosis como adjunto en el tratamiento del hábito de fumar. Estudio de caso. Psicothema12(3), 330-338.
  • Moioli Montenegro, B. (2017). Eficacia incremental del entrenamiento de autohipnosis en un programa de afrontamiento psicológico de la fibromialgia.
  • Patterson, D. R., & Jensen, M. P. (2003). Hypnosis and clinical pain. Psychological bulletin129(4), 495.
  • Stewart, J. H. (2005, April). Hypnosis in contemporary medicine. In Mayo Clinic Proceedings (Vol. 80, No. 4, pp. 511-524). Elsevier. https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(11)63203-5/fulltext

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.